Resmi adı ile İrlanda Cumhuriyeti. Atlantik Okyanusu’nda Britanya Adaları’nın batısındaki İrlanda Adası üzerinde kurulu Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. İngilizce ve İrlandaca olmak üzere iki resmi dili vardır. İngilizce, tüm nüfus tarafında bilinir. İrlanda bayrağındaki yeşil renk Katolikleri, turuncu renk ise Protestanları temsil eder. Beyaz renk de iki mezhep arasındaki barışı temsil eder. İnsanları sıcakkanlılıkları ile bilinir.

1800’lü yılların ortalarında ülkede yaşanan büyük kıtlık döneminde, nüfusun büyük kısmı ölmüş veya göç etmiştir. Günümüzde bile İrlanda nüfusunun, kıtık dönemi öncesi nüfusu yakalayamadığı bilinir. Günümüzde, ülke sınırları içerisindeki 5 milyon nüfusa karşın, İrlanda dışında yaşayan İrlandalı nüfusunun 80 milyon kadar olduğu tahmin edilmektedir. Büyük kıtlık döneminde, Osmanlıların İrlanda halkına yaptığı yardımlar sebebiyle, İrlanda halkı Türklere karşı bir yakınlık besler.

Dünya’nın Kuzeybatısında yer alan İrlanda’nın sınırını, nehirler belirlemiştir. 20. Yüzyılda yoksul bir ülke olarak bilinen İrlanda, ulaşım, eğitim ve ekonomi alanında hızla kendisini geliştirerek, Avrupa’da sayılı ülkeler arasında olmayı başarmıştır. Ülke, ulaşım ağı konusunda çok hızlı bir şekilde gelişmiştir. Denizyolu en çok kullanılan ulaşım yöntemlerinden biridir.

Ulaşım rahat ve hızlıdır. Karavan ve bisiklet kiralama yaygındır. İrlanda’nın en büyük kentlerinden biri olan Dublin dışında Limerick, Cork ve Galway de görülmesi gereken yerler arasındadır. İrlanda’da suç oranı diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür.

Dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri olan İrlanda, samimiyeti ve misafirperverliği ile yurtdışında eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere farklı deneyimler yaşatır. Özellikle öğrenci yaşamında ülkeye vardıktan sonra uyum kolaylığına önem vermesiyle ünlü İrlanda’da yaşam gibi bir düşünceniz varsa ülkenin farklı bölgesel kültürler yerine tek bir ulusal kültüre sahip olduğunu ve geleneklerin kırsal kesimlerde yaşayanlar arasında daha yaygın olduğunu bilmekte fayda var. İrlanda, Avrupa’nın en kozmopolit şehirlerinden bir olan Dublin şehri ile hem eğitim hem de iş dünyasında kariyer yapmak isteyenleri kendine çeker. Canlı ve hareketli bir şehir olan Dublin, ulusal ve uluslararası moda festivallerine, sanatsal ve kültürel etkinliklere, müzik ve sinema gösterilerine ve çeşitli teknoloji fuarlarına ev sahipliği yapar. Sosyal yaşamda İrlandalılar arasında Avrupa’nın çoğu ülkesinde olduğu gibi bisiklet kullanımı yaygındır.

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4 ile 7 derece arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlantik Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşın yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır.

İrlanda’da Dil Eğitiminin Avantajları:

İrlanda yaşam şartları ile ilgi çeken ülkeler arasında yer almaktadır. Öğrencilerin dil okulu tercihleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İngiliz kültürüne yakın ve Türkiye’ye dört saat uçuş mesafesinde olması Türkiye’den gidecek öğrenciler için tercih sebeplerindendir. Tarihi mimarisi, eğlence mekânları, geniş sokakları ve köklü kurumlarıyla İrlanda dil eğitiminde öne çıkmaktadır.

İrlanda, Avrupa Birliği’nin bir parçası olması ve İngiltere’ye oranla daha düşük öğrenim ücretleri ile yabancı öğrenci memnuniyetinin en üst seviyelerde olduğu ülkeler arasındadır.

İrlanda dünyanın en özgür eğitim sistemlerinden birine sahip olması, öğrencilere sağladığı araştırma odaklı ve yenilikçi çalışma ortamları ile tanınmasının yanı sıra düşük vergi oranları nedeniyle Google, Apple, IBM, Twitter ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin Avrupa genel merkezlerine ev sahipliği yapar.

İrlanda’da, 25 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrencilerin haftada 20 saat part-time/yarı zamanlı çalışma izni vardır. İrlanda, 25 haftalık eğitim için öğrencilere 8 aylık vize vermektedir. Öğrenciler, 25 haftalık eğitimleri sonrası isterlerse geriye kalan 2 aylık sürelerinde çalışabilir. Kalan 2 aylık dönemleri, İrlanda’nın tatil zamanlarına denk gelirse tam zamanlı çalışma olanakları da olur. İrlanda için tatil zamanları Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ayları ve 15 Aralık-15 Ocak tarihleri arasındaki 1 aylık zaman olarak kabul edilmektedir. İrlanda’ya 25 hafta ve üzeri eğitime giden öğrencilerin, İrlanda’nın nüfus sistemine kayıt yaptırarak oturum izni almaları gerekmektedir. Kayıt için 300 Euro ödeme yapılmaktadır.

İrlanda’da saatlik minimum ücret yaklaşık 9-10 Euro civarındadır. Öğrencilerin haftada 180 Euro kazanma olanağı vardır.

Önemli Notlar:

Fiyat listeleri, Mayla Abroad Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı’nın resmi acentesi olduğu okulların fiyat listeleri baz alınarak ve doğruluğuna azami özen gösterilerek oluşturulmuştur; bu listeler sadece bilgi amaçlı olup herhangi bir bağlayıcılık arz etmez. Herhangi bir ihtilaf durumunda, okulların belirteceği fiyatlar esas alınır ve Mayla Abroad Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı bu hususta sorumlu tutulamaz. Okullar, açıkladıkları promosyon ve kampanyalarda dilediklerinde değişiklik yapma haklarını daima saklı tutarlar. İşbu sebeple, Mayla Abroad Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı, ilgili bilgileri her an güncelleme, değiştirme, ve/ya iptal etme hakkını saklı tutar ve olası değişiklik veya yayından kaldırmalardan sorumlu tutulamaz. Belirtilen tüm fiyatlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerlidir.