Almanya üniversitelerinden şartlı kabul alabilmek için Almanca dil bilgisi koşulu yoktur. Hiç Almanca bilmeyen öğrenciler öncelikle Almanya’da bir dil kursuna kayıt olabilir ve DSH/TestDaf sınavını geçebilir. Diğer yandan, hedeflediğimiz üniversitenin şartlı kabul sistemi mevcut değil ise, öğrencilerin lisans veya yüksek lisans eğitimlerine başlayabilmek için gerekli Almanca dil bilgisi seviyesine ulaşabilmeleri için Almanca hazırlık eğitimine ihtiyacı olur.

Almanya’da değişik seviyelerde ve değişik imkânlarda birçok Almanca kursu bulmak mümkündür. Almanya’da uyum kursları sadece günlük yaşama hazırlarken, üniversite eğitimine hazırlayan kurslar öğrencilere değişik alternatifler sunar. Dil kurslarını özel Almanca dil kursları ya da üniversite kursları olmak üzere iki şekilde almanız mümkündür.

Almanya’ da bazı üniversiteler kendi bünyelerinde dil kursları açmış ve bu kurslarda üniversite eğitimine yönelik dil kursları vermektedirler. Kendi bünyesinde dil kursları olan bu üniversiteler şartlı kabul başvurusu yapan öğrencilere dil kursu kabulü gönderirler ve öğrencilere dil eğitimi vererek DSH/TESTDAF sınavlarına hazırlarlar. Şartlı ön kabul verip kendi bünyesinden dil kursu açmamış ve ya kontenjanı uygun olmayan üniversiteler ise öğrencileri üniversite eğitimine yönelik kurs veren özel Almanca dil kurslarına yönlendirirler. Öğrenciler bu dil kurslarına Almanca öğrenirler ve DSH, Testdaf dil sınavlarına hazırlanırlar.

Bu kursların maliyetleri değişkenlik göstermektedir. Üniversite bünyesindeki dil kursu maliyetleri 1 yıllık 2000- 3000 Euro civarındayken, özel dil kursu maliyetleri 3000 -7000 Euro arasında değişir.

Aşağıda, bazı büyük şehirlerde yer alan Almanca akademik hazırlık eğitimi veren dil okullarının fiyat bilgilerine erişmeniz mümkündür: