Kanada eğitim sistemine göre temel eğitim süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Ve Kanada’daki eğitimde merkezi bir sistem yerine eyaletler kendi eğitim sistemlerini oluşturmaktadır.

Kanada eğitim sisteminde önümüze çıkan bu durum 10 ayrı eyalette 10 ayrı eğitim sistemi olarak ortaya çıkmıştır. Kanada’da yaşayanlar bu durumu bir ayrılık olarak görmekten ziyade bir zenginlik ve eğitim sistemlerinde ortaya çıkan bir çeşitlilik olarak kabul etmektedir.

Kanada, eğitim sistemi sebebiyle öğrenim hayatlarına yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerin karşısına çıkan ülkelerin başında gelir. Kanada, köklü eğitim sistemi ve yaşam koşulları nedeni ile sertifika ve diploma programı düşünen pek çok uluslararası öğrencinin öncelikli tercihi arasındadır. Kanada eğitim sistemi içerisinde bulunan kolejler öğrencilerin tercih ettiği okulların ilk sırasında yer alır.

 

Kanada eğitim sisteminde yer alan programların başında ise sertifika programları gelir. Bunun sebebi sertifika programlarının üniversitelerin kabul şartlarına göre kolay olan ve belirli bir alanda uzmanlaşmayı sağlayan kısa süreli programlar olmasıdır. Sertifika programlarının verildiği kolejlerde üniversitedeki eğitim gibi sadece teorik eğitim verilmez. Teorik eğitimlerin yanı sıra pratikte kullanılacak eğitimler de verilir. Kanada eğitim sistemi içerisinde bu programlar devlet ve özel kolejler olarak ikiye ayrılırlar.

 

 

Kanada eğitim sisteminde yer alan devlet kolejlerinde eğitim almayı tercih edenlere Kanada çalışma hakkı ile ilgili bazı izinler tanır. Yabancı öğrenciler devlet kolejlerinde eğitim alırken, kampüs içinde yarı zamanlı; eğitim sonrasına ise kampüs dışında full zamanlı 1 yıl süre ile çalışabilir.

 

Kanada eğitim sisteminde yer alan devlet kolejlerinde sertifika programlarına giriş koşulları, kolejlere göre değişiklik gösterir.  Minimum IELTS 6,5/ TOEFL 90 (ileri düzeyde İngilizce) bilgisine sahip olunması istenir.

 

Kanada’da Devlet Kolejlerinde 1 yıllık eğitim ise maliyeti ortalama 15.000 CAD$’dır.

 

Kanada eyalet sistemi ile yönetilen bir ülkedir. Ve Kanada eğitim sisteminde yer alan kolejlerin ilgi görmesinin en büyük sebeplerinden biri de Kanada devletinin kolejlerle iş birliği içerisinde olmasıdır. Şöyle ki, eğer bir eyalette bir alanda açık varsa devlet bunu tespit eder ve kolejlerde bu alana ağırlık verilerek eğitimler verilir.

Örneğin turizm sektöründe istihdam açısından bir açık tespit edildi. Bu kolejlere haber verilir. Kolejler de turizm alanındaki bölümlerini artırır ya da ilgili bölüm yoksa o bölüm açılır ve dersler verilir. Bu da öğrencilerin okul esnasında, staj döneminde ya da mezuniyet sonrası kolay iş bulmalarını sağlar. Ve bu şekilde Kanada eğitim sistemi dünya çapında öne çıkan eğitim sistemlerinin başında gelir.

 

 

Kanada eğitim sistemi içerisinde yer alan kolejlerde eğitim alan öğrenciler kalifiye işlerde çalışma konusunda da diğer eğitim programlarına göre farklılaşmaktadır. Yani siz eğer “Business Management” gibi bir bölümde okuyorsanız stajınızı da bu alanda yaparsınız, işlerinizi de bu alanda bulursunuz. Garsonluk ya da su parklarında cankurtaranlık gibi basit işlerde çalışmazsınız.

 

Kanada eğitim sisteminde yer alan özel kolejlerin öncelikli hedefleri ise öğrencileri kısa süreli programlarla iş piyasasına en iyi şekilde hazırlamaktır. Üniversitedeki öğretim görevlilerinden farklı olarak derslere eğitim aldığınız alanın ileri gelen yöneticileri, iş yeri sahipleri gibi kişiler de girebilir. Bu şekilde eğitim alan öğrencilerin ilgilendikleri sektördeki networkleri de artmış olur. Bu okullarda öğrencilere günümüz iş piyasasında çok popüler olan bilgisayar, işletme, turizm, moda tasarımı vb. gibi alanlarda eğitim verilmektedir. Bu kolejler özel sektör kuruluşları olmalarına rağmen, eğitim ve kalite standartları devlet tarafından kontrol edilmektedir.

Özet olarak Kanada eğitim sistemi içerisinde bulunan kolejlerde verilen eğitimler ile öğrenciler direkt olarak iş hayatına uyum sağlayabilir duruma gelmektedir ve çalışmak istedikleri işlerle ilgili detaylı bir eğitim süreci geçirirler.

 

Kanada kolejleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle BURAYI tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir