Kanada’da Üniversite Okumak

Kanada’da üniversite okumak son yıllarda yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrenciler tarafından en çok rağbet gören durumlardan biri haline gelmiştir. Kanada’nın sahip olduğu kaliteli üniversiteleri, yüksek yaşam standartları, öğrencilere sunduğu güvenli ve huzurlu ortam, bunun en önemli nedenleridir.

 

Neden Kanada? Ülke seçiminde oldukça işinize yarayacağını düşündüğümüz bilgiler için lütfen tıklayınız.

 

Kanada eyalet sistemi ile yönetilen bir ülkedir. Her üniversite bağlı bulunduğu eyaletin Eğitim Bakanlığına bağlıdır. Bu nedenle tek bir müfredat ya da süreç yoktur. Genel olan tek şey, eğitime ülke genelinde büyük önem verilmesidir. Eğitim kalitesi Kanada’da en üst seviyelere çıkartılmıştırÜniversiteler arasında iyi, orta veya kötü diye bir ayrım yapılamaz. Her üniversite yüksek standartlarda eğitim verir. Bu nedenle Kanada’da üniversite okumak öğrenciler için her açıdan bir kazanımdır.

Kanada’da eğitim sistemi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, bu yazımızın ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

  

Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin araştırması gereken bir diğer konu ise üniversitenin türüdür. Kanada’da bulunan okullar, Üniversiteler ve Yüksek Okullar olmak üzere ikiye ayrılır. Üniversiteler akademik ve mesleki eğitim verirler. Öğrenciler bu okullardan mezun olduklarında Lisans derecelerini edinirler. Yüksekokullar ise ağırlıklı teknoloji alanlarında sertifika ve diploma programları sunar ve iş eğitimi verirler.

Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin üniversiteye giriş şartlı ise şu şekildedir;

Türk öğrencilerin Kanada’da üniversite okuyabilmeleri için iyi notlara sahip olmaları gerekir. Her Kanada üniversitesi kendi giriş şartlarını belirlediği için öğrencileri bireysel olarak değerlendirir. Daha önceki eğitimi notlarını, aldığı dersleri inceler.

Kanada üniversitelerinde ulusal bir üniversite giriş sınavı yoktur. Başvuru şartları kurumlara göre değişir. Kısacası Kanada üniversiteleri Türk öğrencilerden yeterli lise transkriptleri/not çizelgeleri ister.

Not ortalamanız Kanada’da üniversite eğitimi için yeterli değil mi? Üzülmeyin, kanada Kolejleri sizi bekliyor. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken bir diğer konu ise; Kanada iki resmi dilin konuşulduğu bir ülkedir. Üniversitelerde eğitim dili İngilizce ya da Fransızca’dır. Kanada’da üniversite okumak için dil yeterlilik belgesi sunmak gerekir. Kanada üniversiteleri genel anlamda TOEFL’dan en az 79/80IBT yada IELTS’den 6.5 dil skoru ister.

Kanada’da üniversite okumak için öğrencilerin en az 18 yaşında olmaları gerekir. Bazı okullar yetişkin öğrencileri de kabul eder.

Ve en önemlisi de Kanada Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

 Kanada’nın en iyi 10 üniversitesi hangisi merak mı ediyorsunuz? Bu konudaki yazımızın ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Kanada eğitim sistemi ile ilgili bilgi almak için Mayla Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın deneyimli danışmanları ile burayı tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir