Kanada’nın En İyi 10 Üniversitesi

Kuzey Amerika’nın en kuzeyinde, 10 milyon kilometrelik toprağı ile dünyanın en geniş ikinci ülkesi olan Kanada yüzde 82’lik kentli oranıyla en kentleşmiş ülkelerden birisidir. Yeşili ve sulak yapısı ile doğanın en güzel örneklerini içinde barındıran ileri gelişmişliğe sahip bu ülke kişi başına gelirde dünyada 15. insani gelişmişlikte ise 10. sıradadır. Devlet şeffaflığı, sivil haklar, yaşam kalitesi, ekonomik özgürlük ve eğitim kalitesi açısından dünyanın en önde gelen toplumlarından biri olan ülke bu açıdan üniversite eğitimi için gidilebilecek en doğru seçeneklerden birisidir.

Kanada’nın üç üniversitesi olan Toronto Üniversitesi, McGill Üniversitesi ve British Columbia Üniversitesi dünyanın en iyi elli üniversitesi içinde yer almaktadır (British Columbia Üniversitesi 51.)(Kaynak: QS World University Rankings 2018).

1. Toronto Üniversitesi

1827 yılında kurulan üniversite Kanada’nın güneydoğusundaki Ontario eyaletindeolan, ismini de aldığı ülkenin en büyük şehri Toronto’da şehir merkezinde bulunmaktadır. Kanada’nın en iyi dünyanın ise en iyi 31. yüksek eğitim kurumu olan üniversite özellikle coğrafya, hemşirelik, spor akademileri, anatomi ve fizyoloji alanlarında dünyanın en iyileri arasındadır.Üniversitede 20. Yüzyılın en önemli buluşlarından ikisi olan insülin 1921’de, kök hücre ise 1963 yılında keşfedilmiştir.

Bir devlet araştırma üniversitesi olan Toronto Üniversitesinin 72 bin öğrencisinden 22 bini uluslararası statüdedir ve toplam akademik kadrosu 9 bin 500 kişiden oluşmaktadır.

Okul ücretleri uluslararası öğrenciler için 16-41 bin Kanada doları arasında değişmektedir (49-125 bin TL).

Ünlü mezunları arasında Frederick Banting (İnsülinin keşfi), ekonomist John Kenneth Galbraith, FIAT CEO’su Sergio Marchionne, oyuncu Donald Sutherland ve prodüktör Lorne Michaels bulunmaktadır.

2. McGill Üniversitesi

Kanada’nın en büyük ikinci kenti olmasının yanı sıra dünyadaki en öğrenci dostu şehirlerinden biri olan Montréal’de 1821 yılında kurulan McGill Üniversitesi,9 bin 500’ü uluslararası olmak üzere 29 bin öğrenciye eğitim vermektedir. 300’ün üzerinde alanda diploma ve akademik derece veren okulun 250 bini aşkın bir biriyle bağlantısı olan mezunu mevcuttur.

Atomun parçalanabileceği, beynin motor korteks tabakasının ilk haritasının çıkarılması ve pleksiglasın icadı üniversitenin başarıları arasındadır.

Okul ücretleri uluslararası öğrenciler için 16-42 bin Kanada doları arasında değişmektedir (49-128 bin TL).

Okul ayrıca Amerikan futbolunun, hokeyin ve basketbolun icadında söz sahibi olduğunu iddia etmektedir.

Üniversitenin ünlü mezunlarının arasında şair-şarkıcı Leonard Cohen, şu anki Kanada başbakanı Justin Trudeau, basketbolun mucidi James Naismith, Nobelli biyolog Jack W. Szostak bulunmaktadır.

3. British Columbia Üniversitesi

Dünyanın en iyi 51. Üniversitesi olan British Columbia Üniversitesi ülkenin güneybatısında,Kanada’nın en büyük üçüncü şehir olan Vancouver’da bulunmaktadır. 1908 yılından kurulan ve şehrin merkezinde yer alan okul64 bin öğrenciye eğitim vermektedir ve öğrencilerininbeşte birinden fazlası uluslararası statüdedir.

Üniversite partikül ve nükleer fizikte dikkat çekici bir varlığa sahiptir ve dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcı siklotronunu bünyesinde bulundurmaktadır.

Şimdiye kadar 7 Nobel kazanmış mezunu ve akademik çalışanı bulunan üniversite özellikle coğrafya, mineral ve maden mühendisliği ve spor alanlarındaki başarısıyla dikkat çekmektedir.

Psikolog Albert Bandura, ekonomist Robert Mundell, bilgisayar bilimci David Cheritonüniversitenin ünlü mezunları arasındadır.

4. Alberta Üniversitesi

1908 yılında kurulan Alberta Üniversitesi Batı Kanada’daki Alberta eyaletinin Edmonton şehrinde bulunmaktadır. Bir devlet araştırma kurumu olan üniversite Kanada’daki en iyi 4. dünyada ise en iyi 90. üniversite konumundadır (Kaynak: QS World University Rankings 2018).

39 bin öğrencisi olan okulun bilgisayar bilimleri, nanoteknoloji ve sahne sanatları alanları en gözde bölümleridir.

Tanınmış mezunları arasında Nobelli parçacık fizikçisi Richard E. Taylor, organik kimyacı Raymond Lemieux ve genetikçi Tak Wah Mak bulunmaktadır.

5. Montréal Üniversitesi

Fransızca adıyla Université de Montréal Kanada’nın doğusundaki Quebec Eyaletinde, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Montreal’de bulunmaktadır. 1878 yılında kurulan üniversite şehrin merkezinde yer almaktadır ve Fransızca dilinde eğitim vermektedir. 39 bin öğrencisinin dörtte biri uluslararası öğrencidir.

QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2018’e göre dünyanın en iyi 130. Üniversitesi konumundadır. Üniversite özellikle sosyal bilimler, klinik ve sağlık programlarında, hukuk fakültesi ile ve bilgisayar bilimlerinde dünyada tanınmışlığa sahiptir.

6. McMaster Üniversitesi

1887 yılında kurulmuş olan McMaster ÜniversitesiOntario eyaletindeki Hamilton şehrinde ülkenin en büyük şehri Toronto’dan arabayla bir saatlik mesafede bulunmaktadır. 30 bin öğrencisinin yüzde 12,5’i uluslararası öğrencidir. Dünyanın en iyi 140. üniversitesidir.

Üniversitenin inşaat mühendisliği, metalürji mühendisliği, hemşirelik, fizyoloji ve anatomi, tıp bölümleri önde gelen prestijli departmanlarıdır.

7. Waterloo Üniversitesi

Kanada’nın doğusundaki Ontario eyaletindeki Waterloo şehrinde bulunan Waterloo Üniversitesi 1956 yılında kurulmuştur. 35 bin öğrencisinin dörtte birine yakını uluslararası öğrencidir.

Waterloo Üniversitesi sınıf eğitiminin pratik iş deneyimi ile birleştirildiği kooperatif eğitim konsepti (cooperative education) ile tanınmaktadır. Üniversite 17 binin üzerindeki öğrenci ile dünyadaki en büyük kooperatif eğitimi vermektedir.

Mezunlarının arasında Blackberry şirketinin kurucusu Mike Lazaridis, PHP bilgisayar programlama dilini yaratıcısı Rasmus Lerdorf bulunmaktadır.

8. Western Ontario Üniversitesi

Ontario eyaletinin güneybatısındaki London şehrinde bulunan Western Ontario Üniversitesi, veya çoğunlukla kullanıldığı gibi kısaca Western,ülkenin 8. dünyanın ise 210. en iyi üniversitesidir. 29 bin öğrencisinin 5 bine yakını uluslararası öğrencidir.

Ekonomi, işletme, sağlık ve hukuk dallarında göz önünde olan iddialı bir üniversitedir.

Mezunlarının arasında Kanada’nın ilk kadın astronotu Roberta Bondar, aktör Christopher Plummerbulunmaktadır.

9. Calgary Üniversitesi

Calgary Üniversitesiülkenin batısındaki AlbertaEyaletindeki Calgary şehrinde bulunmaktadır. 6 bini uluslararası olmak üzere 30 bin öğrencisi mevcuttur. Okul tıp, inşaat mühendisliği, yerbilimi, İngilizce, hukuk, ekonomi ve işletme alanlarında gözde bir üniversitedir.

Java programlama dilini icat eden James Gosling, eski Kanada başbakanı Stephen Harper,     StumbleUpon platformunun kurucusu Garrett Campmezunlarının arasında bulunmaktadır.

10. Queen’s University at Kingston

1841’de kurulun kısa ismiyle Queen’s Üniversitesi ülkenin doğusundaki Ontario eyaletindeki Kingston şehrinde bulunmaktadır. Üniversite astrofizik, kanser araştırmaları, ekolojik tarih ve temiz enerji teknolojisi alanlarında yaptığı araştırma ve katkılarla dünyada önemli bir yere sahiptir.

23 bin öğrencisinin yüzde 10’u uluslararası öğrencidir.

Üniversite akademisyenlerinden astrofizikçi Arthur B. McDonald 2015 yılında fizik alanında Nobel ödülü almıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir