Amerika’nın En İyi 10 Üniversitesi

Dünyanın en iyi üniversitelerini sınırları içinde bulunduran Amerika’nın en iyi 10 üniversitesi aynı zamanda dünyadaki en iyi 20 üniversite arasında yer almaktadır (Kaynak: QS World University Rankings 2018). Amerika’nın dört üniversitesi Massachusetts Institute of Technology (MIT)Üniversitesi, Standford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, California Institute of Technology (Caltech) Üniversitesi İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi ve Oxford Üniversitesinin önünde dünyanın en iyi ilk dört üniversitesini oluşturmaktadırlar. Bu açıdan Amerika’ya kaliteli üniversitelerin ülkesi demek yanlış olmaz.

1. Massachusetts Institute of Technology (MIT) Üniversitesi

Massachusetts Institute of Technology (MIT) Üniversitesi 2018 yılı için dünyanın en iyi üniversitesidir(Kaynak: QS World University Rankings 2018).Üniversite bu unvanını son yıllarda tutarlı olarak devam ettirmektedir. Bölüm olarak Mimarlık, Kimya, Bilgisayar, Ekonomi, Kimya-İnşaat-Elektrik-Elektronik ve Makina Mühendislikleri, Dil Bilimi, Malzeme Bilimi, Matematik, Fizik ve Astronomi alanlarında dünyanın en iyisidir.

1861 yılında kurulan üniversite Amerika’nın Massachusetts eyaletinde, eyaletin başkenti ve en büyük şehri olan Boston’un hemen kuzeyindeki Cambridge şehrinde bulunmaktadır. Cambridge Üniversitesinden adını alan şehirde bir diğer üniversite devi Harvard’da yer almaktadır.

11 bin öğrencisinin % 30’undan fazlası uluslararası öğrencidir.

Araştırma, mezunlarının iş bulma olanakları, öğretim, tesisler, uluslararası nitelik, yenilikçilik, uzmanlık ve konu kapsayıcılık kriterlerinde dünyanın en önde gelen kurumudur.

Önemli mezunları arasında Nobel ödüllü ekonomistler Paul Krugman ve Joseph Stiglitz, astronot Buzz Aldrin, pazarlama gurusu Philip Kotler, fizikçi Rainer Weiss, diplomat Kofi Annan bulunmaktadır.

2. Stanford Üniversitesi

Üçüncülükten bir basamak yükselerek son iki senede dünyanın en iyi ikinci üniversitesi olan Stanford Üniversitesi sanat ve beşeri bilimler, mühendislik ve teknoloji, tıp, sosyal bilimler ve yönetim ve doğa bilimleri ana dallarında dünyanın en iyi beş üniversitesi arasındadır.

Kurum Kaliforniya eyaletindekiiki önemli Amerikan şehri olan San Francisco ile San Jose arasında, Silikon Vadisi içinde bulunmaktadır. 1885 yılında kurulan üniversite mezunlarının arasında 67 Nobel ödüllü bilim adamı ve30 adet milyarder işadamı mevcuttur.

16 bin öğrencisinin yüzde 25’ine yakını uluslararası öğrencidir.

Önemli mezunları arasında mühendis mucit Elon Musk, Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, yazar John Steinbeck, golf oyuncusu Tiger Woods ve aktris Reese Witherspoon bulunmaktadır.

3. Harvard Üniversitesi

İsmiyle bir marka olan Harvard Üniversitesi özellikle ülkemizde çoğu zaman için dünyanın en iyi üniversitesinin karşılığı olarak kullanılagelmiştir. Sofistikeliği, entelektüelliği, zenginliği ve prestiji çağrıştıran Amerika’nın bu en eski bilim merkezi 1636 yılında Massachusetts Eyaletinin Cambridge şehrinde kurulmuştur ve tıp, sosyal bilimler ve yönetim alanlarında dünyanın en iyisi konumundadır.

22 bin öğrencisinin dörtte birine yakını uluslararası öğrencidir. Toplam 4.350 akademik çalışanı bulunmaktadır.

34 milyar dolarlık finansal bağış vakfı ile dünyada bu alanda birincidir. Eğitim ücreti ilave ücretler sayılmadan 43.280$’dır (www.harvard.edu). Mezunlarının arasında 130 Nobel ödüllü bilimadamı, 8 ABD başkanı ve hayatta olan 62 milyarder bulunmaktadır.

Okulda eğitim görenler ve ünlü mezunları Michael Porter, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Barack Obama, Natalie Portman, George W. Bush, Herry Kissinger,  Ralph Waldo Emerson, B. F. Skinner ve John F. Kennedy’dir.

4. California Institute of Technology (Caltech) Üniversitesi

1891 yılında kurulan California Institute of Technology (Caltech) Üniversitesi 2255 öğrencisi ile göreceli olarak küçük bir üniversitedir ve Amerika’daki teknik sanatların ve uygulamalı bilimlerin öğretimine adanmış az sayıdaki teknoloji enstitülerinden birisidir. Kaliforniya eyaletinin Pasadena şehrinde bulunmaktadır.

37 Nobel ödüllü çalışanı ve mezunu olan üniversitede 3 öğrenciye 1 öğretim görevlisi düşmektedir ve mezunlarının doktora yapma yüzdesinde Amerika’da bir numaradır.

Ünlü mezunlarının arasında Kip Thorne, Charles Francis Richter, Adam D’Angelo, Gordon Moore bulunmaktadır.

5. Chicago Üniversitesi

2018’de Amerikan’ın en iyi 5. dünyanınsa 10. en iyi üniversitesi olan Chicago Üniversitesi Amerikan’ın kuzeydoğusunda bulunup ülkenin en büyük 3. şehri olan Chicago şehrinde yer almaktadır. Michigan Gölünün kıyısındaki kent cesur mimarisi ve gökdelenlerin hakim olduğu meşhur şehir silueti ile ünlüdür. Üniversite 1890 yılında kurulmuştur ve 3.300’ü yabancı olmak üzere 13.500 öğrencisi bulunmaktadır. .

140 kampüs içi araştırma merkezi ile birçok bilimsel buluşun öncülüğünü yapan kurum ABD’nin en büyük üniversite basımevine de sahiptir. Özellikle işletme, hukuk ve tıp fakülteleri son derece prestijlidir.

Ünlü mezunları arasında Milton Friedman, Paul Samuelson, Harry Markowitz, Susan Sontag,  Bernie Sanders, Larry Ellison ve ülkemizden tarihçi İlber Ortaylı bulunmaktadır.

 6. Princeton Üniversitesi

Amerikan’ın 6. dünyanın ise 13. en iyi üniversitesi olan prestijli Princeton Üniversitesi,Amerika’nın kuzeybatı eyaleti New Jersey’deki Princeton kentinde, New York’a bir buçuk saatlik mesafede bulunmaktadır.

Princeton Üniversitesi özel bir üniversitedir ve araştırma konusunda ün yapmış Ivy League araştırma üniversitelerinden birisidir. 8 bin öğrencisinden yaklaşık 2 bini uluslararası öğrencidir. Yıllık ücreti finansal yardımlar olmadan 43.450$’dır (Kaynak: college-tuition.startclass.com/l/2452/Princeton-University).

Ünlü mezunları arasında Jeff Bezos,F. Scott Fitzgerald, John Nash, Eric Schmidt, Ethan Coen, Brooke Shields bulunmaktadır.

7. Cornell Üniversitesi

1865 yılında kurulun araştırmaya odaklı Cornell Üniversitesi dörtte biri uluslararası statüde olan 22 bin öğrencisi ile birlikte eğitimini New York eyaletinin Ithaca şehrinde vermektedir.

Her eğitim dalında eğitim vermeyi amaçlayan bir kuruluş idealine sahip eğitim kurumunun 245 bin mezunu mevcuttur. Mezunlarının arasında 58 Nobel ödüllü bilimadamı ve 14 yaşayan milyarder olan üniversite özellikle yönetim, mühendislik, hukuk, veterinerlik ve hotel yönetimi konusunda dünyaca prestijlidir.

Ünlü mezunları arasında Abraham Maslow, T. Colin Campbell,Ratan Tata, Bill Nye, Bill Maher ve ülkemizdenpolitikacı Numan Kurtulmuşbulunmaktadır.

8. Yale Üniversitesi

1701 yılında kurulan Yale Üniversitesi Amerika’nın kuzeybatısındaki Connecticut eyaletinin New Haven şehrinde, New York şehir merkezine bir buçuk saatlik bir mesafede bulunmaktadır.

Üniversite özellikle araştırma, yenilikçilik, uluslararası nitelik ve uzmanlık açısından en iyiler arasındadır. Hukuk, İngiliz dili ve edebiyatı, tarih, politika ve beşeri bilimler en iyi olduğu dallardır.

12 bin öğrencisinin 2.500’ü uluslararası öğrencidir. 25 milyar dolarlık vakfı ile bu alanda Amerika’daki en büyük ikinci finansal varlığa sahiptir. Üniversite kütüphanesi 15 milyon ciltlik büyüklüğü ile Birleşik Devletlerdeki en büyük üçüncü kütüphanedir.

Ünlü mezunları arasında Paul Krugman, Eli Whitney, Hillary Clinton, Jodie Foster, Meryl Streep, Anderson Cooper, Oliver Stonebulunmaktadır.

9. Johns Hopkins Üniversitesi

Dünyanın en iyi 17. üniversitesi olan Johns Hopkins Üniversitesi Amerika’nın doğu kıyısındaki Maryland eyaletinin Baltimore şehrinde bulunmaktadır. 1876 yılında kurulan üniversite 4 bini uluslararası olmak üzere 16 bin öğrenciye eğitim vermektedir.

Amerika’da araştırmayaen çok kaynak ayıran üniversite özellikle hemşirelik, tıp, anatomi ve fizyoloji alanlarında dünyanın en iyileri arasındadır. Mezunları arasında Nobel ödüllü biyokimyacı Aziz Sancar da bulunmaktadır.

10. Columbia Üniversitesi

1754 yılında kurulan üniversite New York şehrinin Yukarı Manhattan semtinde yer almaktadır. 25 bin öğrencisinin üçte biri uluslararası öğrencidir. Özellikle Anatomi ve Fizyoloji alanlarında dünyanın en iyilerinden birisidir. Üniversitenin İstanbul’da da bir ofisi mevcuttur.

Önemli mezunları arasında Amelia Earhart, Stanley Kubrick, Warren Buffett, Katie Holmes, Jake Gleenhall bulunmaktadır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir