Almanya’nın En İyi 10 Üniversitesi

Sunduğu üst kalitedeki yüksek eğitimi ile dünyada en fazla uluslararası öğrenci çeken beşinci ülke olan Almanya 200 binin üzerinde yabancı öğrenciye eğitim imkanı sağlamaktadır (Kaynak: UNESCO, 2014). Özellikle teknik alanlar başta olmak üzere dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapan ülkede 2014 yılında çıkarılan kanun ile yükseköğretim ücretsiz hale getirilmiştir.

Almanya eğitim sistemi ve Almanya’da üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için lütfen Almanya’da Üniversite Eğitimi sayfamızı ziyaret ediniz.

1. Münih Teknik Üniversitesi

1868 yılında kurulan Münih Teknik Üniversitesi ülkenin güneydoğu eyaleti Bavyera’nın başkenti Münih’in merkezinde bulunmaktadır. Üniversite Almanya’nın 1., dünyanın ise  en iyi 64. üniversitesi konumundadır (Kaynak: QS World University Rankings 2018).Kısaca TUM olarak bilinen üniversite yüzde 24’ü uluslararası statüde olmak üzere 41 bin öğrenciyeeğitim vermektedir.

Araştırmaya odaklanmış okul en prestijli, eski ve büyük teknik üniversitelerin oluşturduğu TU9’un bir üyesidir.

Teknik üniversite en çok mühendislik, teknoloji, doğa bilimleri, bilgisayar bilimleri ve enformatik alanlarında ön plandadır.

Önemli mezunlarının arasında mucit Rudolf Diesel, Nobel ödüllü bilimadamları Ernst Otto Fischer, Rudolf Mössbauer, Ernst Ruska, Wolfgang Paul, Robert Huber, Johann Deisenhofer, Erwin Neher bulunmaktadır.

2. Ludwig-Maximilians-Universität München(LMU)

1472 yılında kurulan ve çok uzun bir geçmişi olan Ludwig-Maximilians-Universität München Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih’in merkezinde bulunmaktadır.

Dünyanın en iyi 66. yüksek eğitim kurumu olan okul aynı zamanda 51 bin öğrencisiyle Almanya’nın en büyük ikinci üniversitesidir ve bu öğrencilerin yüzde 15’i uluslararası statüdedir.

Nobel ödülü alan 35 mezunu veya ilişkili kişisi bulunan üniversite özellikle anatomi ve fizyoloji, biyoloji, tarih, hukuk, tıp, eczacılık, felsefe, teoloji, veterinerlik, fizik ve astronomi alanlarında gözdedir.

Önemli mezunlarının arasında Wilhelm Röntgen, Max Planck, Werner Heisenberg, Otto Hahn, Thomas Mann, Papa Benedict XVI bulunmaktadır.

3. Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

1386 yılında kurulan ve dünyanın en eski üniversitelerinden birisi olan Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg Almanya’nın güneybatı eyaleti Baden Württemberg’in öğrenci kenti Heidelberg’te bulunmaktadır. Kent nüfusunun yaklaşık dörtte biri öğrencidir.

Eğitim dili Almanca olmakla birlikte birçok yüksek lisans programı İngilizce olarak da eğitim vermektedir. 30 bin öğrencisinin beşte biri uluslararası öğrencidir. Dünyanın en iyi 68. Üniversitesi konumundadır(Kaynak: QS World University Rankings 2018).

Psikiyatri, psikofarmakoloji, psikiyatrik genetik, çevre fiziği, modern sosyoloji ilk olarak bu üniversite tarafından bilimsel alanlar olarak ortaya çıkarılmıştır.

Önemli mezunlarının arasında Max Weber, Erich Fromm, Robert Schumann, Friedrich Hegel, Dmitri Mendeleev bulunmaktadır.

4. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT)

1825 yılında kurulan KarlsruheÜniversitesi ile Karlsruhe Araştırma Merkezinin 2009 yılında birleşmesiyle kurulan bu devlet araştırma üniversitesi Almanya’nın güneybatısındaki Karlsruhe şehrinin merkezinde bulunmaktadır. Dünya sıralamasında 107. olan üniversitenin 26 bin öğrencisinin yüzde 20’si uluslararası öğrencidir.

Mühendislik ve doğa bilimlerinde Avrupa’nın en önde gelen üniversitelerinden biri olan KIT, araştırmada mükemmelliği gösteren TU9’un da üyesidir.

Önemli mezunlarının arasında mucitler Heinrich Hertz (elektromanyetik dalgalar, radyo), Karl Ferdinand Braun(televizyon tüpü) ve Karl Friedrich Benz (araba) bulunmaktadır.

5. Humboldt-Universität zu Berlin

1810 yılında kurulan üniversite Almanya’nın başkenti Berlin’in merkezinde bulunmaktadır. Dünyanın en iyi 120. üniversitesi olan kurumun 33 bin öğrencisinin yüzde 15’i uluslararası statüdedir.

Üniversite özellikle 19. yy. ve 20. yy.’lın başında Albert Einstein gibi profesörleri ile fizikte en önemli keşiflere imza atmıştır.

Birçok önemli mezunu ve Nobel ödüllü bilim adamı ile okul bilim tarihinin yazıldığı önemli yerlerden birisidir. Bu kişilerin arasında Karl Marx, Albert Einstein, Robert Koch, Max Planck, Friedrich Engels, Otto von Bismarck, Arthur Schopenhauer, Felix Mendelssohn bulunmaktadır.

6. Freie Universitaet Berlin

Berlin’in bir diğer dünya çapındaki üniversitesi olan Freie Universitaet Berlin1948 yılında kurulmuştur ve hem beşeri ve sosyal bilimlerdeki hem de doğa bilimlerindeki araştırmalarıyla Almanya’nın en tanınmış üniversitelerinden birisidir.

32 bin öğrenciye eğitim veren üniversitenin 6 bin öğrencisi uluslararası statüdedir. Almanya’nın 6., dünyanın ise en iyi 125. üniversitesidir(Kaynak: QS World University Rankings 2018).

Üniversite bilgisayar, felsefe, psikoloji, İngilizce ve Eğitim alanında gözde bir üniversitedir.

7. RWTH Aachen Üniversitesi

1870 yılında kurulan RWTH Aachen Üniversitesi bir devlet üniversitesidir ve Almanya’nın batısındaki Kuzey Ren-vestfalya eyaletinin Aachen şehrinde bulunmaktadır. 44 bin öğrencisinin 8 bin 500’ü uluslararası öğrencidir. Öğrenci sayısı ile Almanya’nın en büyük teknik üniversitesidir.

2018 yılından QS Dünya Üniversite Sıralamasında 141. Sırada bulunan üniversite makine mühendisliği, kimya mühendisliği ve elektrik mühendisliği başta olmak üzere mühendislikte Almanya’nın en iyi üniversitesidir. Teknik üniversite bilgisayar, fizik, kimya ve tıp alanlarında ise en iyi üç üniversite arasındadır.

8. Technische Universität Berlin (TU Berlin)

Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Technische Universität Berlin1879 yılında kurulmuştur ve 34 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Bu öğrencilerin yaklaşık yüzde 20’si uluslararası statüdedir. Almanya’nın 8., dünyanın ise 144. en iyi üniversitesidir(Kaynak: QS World University Rankings 2018).

Üniversite makine ve mühendislik yönetimi başta olmak üzere mühendislik programları ile ünlüdür.

Tanınmış mezunları arasında ilk balistik füzeyi ve NASA roketlerini dizayn eden Wernher von Braun, ilk modern bilgisayarı ve üst düzey programlama dilini tasarlayan Konrad Zuse, Nobel ödüllü kimyacı Carl Bosh, hologramı keşfeden Dennis Gabor bulunmaktadır.

9. Tübingen Üniversitesi

1477 yılından kurulan resmi adıyla Eberhard Karls Universität Tübingen,Almanya’nın güneybatı eyaleti Baden Württemberg’in geleneksel üniversite kenti Tübingen’de bulunmaktadır. QS Dünya Üniversite Sıralamasında 164. sırada bulunan okul 4 bini uluslararası olmak üzere 28 bin öğrenciye hizmet vermektedir.

Üniversite özellikle tıp, hukuk, teoloji alanlarında en cazip okullardan birisidir. Tıp ve kimya dalları başta olmak üzere üniversite ile ilişkili 11 Nobel ödüllü bilim adamı mevcuttur.

Ünlü hocalarının ve mezunlarının arasında matematikçi ve gök bilimci Johannes Kepler, psikiyatrist Alois Alzheimer, filozof Friedrich Hegel bulunmaktadır.

10. Freiburg Üniversitesi

1457 yılından kurulan resmi adıyla Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg bir devlet araştırma üniversitesidir ve Almanya’nın güneybatısındaki Freiburg şehrinin kalbinde bulunmaktadır.25 bin öğrencisinin yüzde 16’sı yabancı öğrencidir.

Dünyanın en iyi 171.  üniversitesi konumundaki okuldaözellikle Arkeoloji, Ekoloji, İmmünoloji, Mikrobiyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik alanları okulun en gözde bölümleridir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir