Almanya’da Ücretsiz Eğitim

2014’te Almanya’nın 16 eyaleti, tüm Alman kamu üniversitelerindeki lisans öğrencileri için öğrenim ücretlerini kaldırdı. Bu demektir ki, Almanya’daki devlet üniversitelerindeki hem yerli hem de yabancı öğrenciler, dönem boyunca yönetim ve diğer masrafları karşılamak için yalnızca küçük bir ücret hariç ücretsiz olarak eğitim alabilirler.

Ancak bu uygulama uzun sürmeyebilir. Aralık 2016’da, Baden-Württemberg’in güney batı devletinin 2017 sonbaharından başlayarak AB üyesi olmayan öğrencilere eğitim ücretlerini yeniden getireceğini açıkladı ve önümüzdeki yıllarda diğer eyaletler de bunun ardından gelebilir.

Şimdilik düşük ücretler, Almanya’da öğrenim görmeyi, aday öğrenciler için çekici bir seçenek haline getirilmesine yardımcı oluyor ve ülke daha önce dünyadaki (ABD, İngiltere ve Avustralya’dan sonra) uluslararası öğrenciler için en popüler dördüncü yer olarak seçilmişti.

Almanya’da yaşam maliyeti

Birçok öğrenci Almanya’da ücretsiz olarak eğitim alabilirken, yaşam masrafları kaçınılmazdır. Almanya’da yaşamanın maliyeti bazı bölgelerde diğerlerine oranla daha pahalı – örneğin Münih, yaşanacak en pahalı Alman kenti ve yıllık ortalama maliyeti yaklaşık 10,800 Avro. Buna karşılık, Almanya’da yıllık ortalama yaşam maliyeti yaklaşık 9,600 € civarındadır.

Kira en büyük aylık masrafınız olacaktır, ancak bu, paylaşılan bir evde (ayda € 298) veya bir öğrenci yurdunda yaşıyorsanız (ayda € 240) daha ucuzdur.

DAAD verilerine dayanarak, diğer ortalama aylık maliyetler aşağıdaki gibidir:

  • Yemek için € 165
  • Giysi için 52 €
  • Taşıma için € 82
  • Telefon, internet ve TV lisansı için € 33
  • İş / çalışma materyalleri için € 30
  • Boş zaman etkinlikleri için € 68

Almanya’daki belirli şehirler kapsamında yaşam maliyetlerini bulmak (ve bunları ev şehrinizdeki ortalama maliyetlerle karşılaştırmak) için Numbeo yararlı bir araçtır.

AB vatandaşı ya da İzlanda, Lihtenştayn, Norveç veya İsviçre vatandaşı iseniz, Almanya’da eğitim almak için vizeye ihtiyacınız olmayacaktır. Aksi takdirde, öğrenci vizeniz için yaklaşık 60 € ödemeyi düşünün, ancak Schengen vizeleri için ücret indirimleri veya muafiyetler de vardır. Vize şartlarını yerine getirmek için, yaşam maliyetinizi kapsayacak yılda 8,700 € veya ayda 725 € tutarında paraya sahip olduğunuzu ya da bu miktara erişiminizin olduğunu kanıtlamanız gerekecek.

Ayrıca bir Alman üniversitesine kayıt ön koşul olarak sağlık sigortasına da ihtiyacınız olacak. AB veya AEA içerisinde bir ülkenin vatandaşı iseniz, ülkeniz ile Almanya arasında bir sosyal güvenlik sözleşmesi olmalıdır. Bu, eğer halk sağlığı sigortanız varsa, Almanya’da da korunmanız gerektiği anlamına gelir. Sağlık sigortanız Almanya’da geçerli değilse, bunu karşılamak için ayda 80 € ödemeniz gerekecek.

 

Almanya’da lisans düzeyi eğitim ücretleri

Her ne kadar Alman kamu üniversitelerinde bir lisans öğrencisi olarak ücretsiz eğitim alabilseniz de, kayıt, onay ve yönetim için her dönem için bir ücret alınır. Bu, dönem başına genellikle 300€’dan fazla değildir, ancak üniversiteye göre değişir.

Altı ay boyunca toplu taşıma masraflarını kapsayan bir “Semesterticket” (dönemlik bilet) satın almak için ek bir ücret olabilir – fiyat, Semesterticket seçeneğinize bağlı olarak değişir. Standart çalışma süresini dört dönemden fazla aşarsanız, dönem başına 500 € gibi bir dönem uzatma ücreti ödeyebilirsiniz.

Almanya’daki çoğu üniversite halka açıktır. Özel kuruluşlar, genellikle kendilerini finanse edebilmek için eğitim ücretlerine bağımlıdır (bazıları vakıflardan destek de alır) ve kendi ücretlerini belirlerler; bu ücretler yıllık 20.000 € ‘ya kadar çıkabilir.

Federal Öğrenci Mali Yardım Programı (BAföG: Bundesausbildungsförderungsgesetz) hem Alman vatandaşları hem de AB öğrencileri tarafından, ve belirli koşullar altında bazı yabancılar tarafından kullanılabilir. Genelde bu yardım 30 yaşın altındakiler içindir (yüksek lisans eğitimi alıyorsanız 35), ancak istisnalar duruma bağlı olarak yapılabilir. BAföG genelde ikiye bölünür; bu tutarın% 50’si devlet yardımı, diğer yarısı ise faizsiz kredidir ve azami yardım süresi sona erdiğinde taksitlerle ödenmesi gerekir.

 

Almanya’da eğitim almak için yüksek lisans ve doktora masrafları

Alman üniversitelerindeki yüksek lisans dereceleri, “ardışık” olarak sınıflandırılırsa, yani doğrudan Almanya’da kazanılan ilgili bir lisans derecesini takiben kazanıldıysa ücretsizdir. Yine, kayıt, onay ve yönetim için her dönem için küçük bir ücret, ayrıca bir Semester ticket vardır.

Doktora ve yüksek lisans düzeyinde, Almanya’daki tüm üniversitelerde eğitim – en azından ilk altı dönem için – yine ücretsizdir. Doktora ve Yüksek lisans öğrencileri, her seviyedeki çalışmada olduğu gibi, yönetim ve diğer masraflar için 300 € ‘dan fazla bir dönem katkısı yapmalıdırlar.

Almanya’da öğrenim görmek için burslar

DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst) olarak da tanınan Alman Akademik Değişim Servisi, Almanya ve uluslararası öğrencilerin Almanya’da ücretsiz ya da uygun maliyetle yaşam ve eğitiminde fon desteğinde bulunur.

Almanya’da eğitim amaçlı verilen DAAD bursları, her seviyedeki Alman ve uluslararası öğrencilerin yanı sıra akademisyenler ve araştırmacılar için de sunulmaktadır. Almanya’da eğitim göreceklere sunulan bursları bulmak için, anahtar kelimeler, eğitim düzeyi, menşe ülke ve konu gibi faktörleri temel alarak arama yapabilirsiniz.

Bir diğer yararlı kaynak da Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ya da BMBF (BundesministeriumfürBildungundForschung), Almanya’da eğitim için verilen burslar üzerine bir siteye ev sahipliği yapıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir