İngiltere’nin En İyi 10 Üniversitesi

Üniversiteleriyle meşhur olan İngiltere’nin en iyi 10 üniversitesi aynı zamanda dünyadaki en iyi 100 üniversite arasında bulunurken en iyi ilk 9 üniversitesi ise dünyadaki en iyi 50 üniversite arasında yer almaktadır (Kaynak: QS World University Rankings 2018). Bu çerçevede İngiltere üniversiteleri en fazla uluslararası öğrenciyi çeken üniversiteler arasında da listenin en üst sıralarını domine etmektedirler. Örneğin Imperial College of London üniversitesinin 15 bin öğrencisinin yarısından fazlasını 125’in üzerinde farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır (timeshighereducation.com).

1. Cambridge Üniversitesi

1209 yılında kurulun ve İngiltere’nin en iyi üniversitesi olan Cambridge Üniversitesi çok zengin bir tarihe sahiptir. İngiltere’nin doğusundakibir üniversite kenti olan ve Londra’nın 80 km kuzeyinde yer alan Cambridge’te bulunmaktadır. Şehrin 125 bin kişilik nüfusunun beşte biri öğrencidir.

Devlet üniversitesi statüsündeki üniversitenin yıllık ücreti, tıp fakülteleri daha pahalı olmak üzere,£16.608- £29.217 (US$20.400-37.800) seviyesindedir (AB dışı ülke öğrencileri için).

Öğrencilerinin yarısından fazlası uluslararası öğrencidir.

Hemen her konuda dünyanın en bölümlerini bünyesinde barındıran üniversitenin en iyi olduğu alanlar antropoloji, arkeoloji, inşaat mühendisliği ve İngilizce’dir.

En ünlü mezunlarının arasında fizikçi Isaac Newton, Yüzüklerin Efendisinin Gandalf’ı Ian McKellen ve ünlü matematikçi Stephen Hawking bulunmaktadır.

2. Oxford Üniversitesi

Dünyanın halen eğitim veren en eski ikinci üniversitesi olan Oxford Üniversitesi 1096 yılında İngiltere’nin güneydoğusunda, Londra’nın ise 92 km batısında bulunan Oxford şehrinde kurulmuştur.

Devlet üniversitesi statüsündeki üniversitenin yıllık ücreti, tıp fakülteleri daha pahalı olmak üzere, £15.755- £23.190 (US$19.330-28.450)seviyesindedir (AB dışı ülke öğrencileri için).

23 bin öğrencisi ve 1791 akademisyeni bulunmaktadır. Öğrencilerin yarısı uluslararası öğrencidir.

Üniversite İngilizce dili ve edebiyatı, coğrafya, arkeoloji, anatomi ve psikoloji dallarında dünyanın en iyisidir.

En ünlü mezunlarının arasında lisansını Oxford’an alan tanınmış matematikçi Stephen Hawking, yazarlar Oscar Wilde ve Graham Greene, siyasetçiler Tony Blair, Margaret Thatcher ve Theresa May, besteci Andrew Lloyd Webber bulunmaktadır.

3. University College London (UCL)

Dünyanın çok disiplinli en iyi üniversitelerinden biri olan College LondonÜniversitesi Londra’da yer almaktadır ve araştırma ve eğitim kalitesi açısından uluslararası bir tanınmışlığa sahiptir. Londra Üniversitesine bağlı bir yüksekokul olan üniversite dünyanın en iyi 7. Üniversitesi konumundadır (Kaynak: QS World University Rankings 2018).

Disiplinler arası eğitimi teşvik eden üniversitenin şu ana kadar 29 Nobel ödüllü mezunu bulunmaktadır. 31 bin öğrencisinin yarısına yakını uluslararası öğrencidir.

Üniversitenin yıllık ücreti £19.580 – £29.260 seviyesindedir (AB dışı ülke öğrencileri için).

Alexander Graham Bell, Mahatma Gandhi, Christopher Nolan, Chris Martin, Ricky Gervais ünlü mezunları arasındadır.

4. Imperial College London Üniversitesi

Londra’da bulunan üniversite Victoria ve Albert Müzesini, Doğa Tarihi Müzesini, Royal Albert Hall konser salonunu ve Imperial Institute’u içine alan bir alanda kuruludur. Teknoloji ve teknolojinin uygulanmasına odaklanmıştır. Dünyanın en iyi 8.  Üniversitesidir. Reuters tarafından Avrupa’nın en yenilikçi üniversitesi seçilmiştir.

Üniversitenin 17,565 öğrencisinin %67’si uluslararası öğrencidir.

Ünlü mezunları arasında Alexander Fleming, Thomas Huxley, H.G. Wells, Brian May bulunmaktadır.

5. Edinburgh Üniversitesi

Dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan İskoçya’nın başkenti Edinburgh’ta bulunanEdinburgh Üniversitesiaynı zamanda dünyanın en iyi 23. üniversitesidir.1582 yılında kurulmuş olan üniversite Edinburgh’la bütünleşmiştir ve birçok binası eski kentin içinde bulunmaktadır.

36 bin öğrencisi olan kurum yıllık 60 bin başvuru ile İngiltere’de en fazla başvuru alan ikinci üniversitedir.

Önemli mezunları arasında fizikçi James Clerk Maxwell, doğabilimci Charles Darwin, filozof David Hume, mucit Graham Bell, yazarlar Sir Arthur Conan Doyle ve Robert Louis Stevensonyer almaktadır.

6. King’s College London Üniversitesi

27.600 öğrenciye sahip bir devlet üniversitesi olan King’s College LondonÜniversitesi Londra’da bulunmaktadır. Londra Üniversitesine bağlı bir kurum olan üniversitenin öğrencilerinin üçte birinden fazlasını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Araştırma alanında önemli bir saygınlığa sahip kurum dünyaca ünlü Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesini de bünyesinde barındırmaktadır.

12 Nobel ödüllü mezunu ve akademik üyesi olan üniversitenin mezunlarının arasında Florence Nightingale, Desmond Tutu, Virginia Woolf, Arthur C. Clarke, Alain de Botton, Anthony Hopkins bulunmaktadır.

7. Manchester Üniversitesi

Manchester Üniversitesi zengin bir endüstriyel mirasa sahip İngiltere’nin kuzey batısındaki Manchester şehrinin merkezindebulunmaktadır. Geçmişi 1800’lü yıllara uzanan üniversite University of Manchester Institute of Science and Technology ile Victoria University of Manchester’ın birleşmesi ile 2004 yılında kurulmuştur.

40 bin öğrencisi ve 10 binin üzerindeki kadrosu ile İngiltere’nin en büyük ikinci üniversitesi konumundadır.

2018 verilerine göre Manchester Üniversitesi dünyanın en iyi 34. Üniversitesi konumundadır (Kaynak: QS World University Rankings 2018).

Üniversitede dört Nobel ödüllü akademisyen çalışmaktadır (Britanya üniversiteleri arasındaki en yüksek sayı).

8. London School of Economics (LSE) 

Geniş ismiyle London School of Economics and Political Science sosyal bilimlerdeki liderliği sayesinde dünyaca ün yapmış bir devlet üniversitesidir. Londra’da bulunmaktadır.

Dünyanın en iyi 35. üniversitesi olan kurum çalışanları ve mezunları ile küresel politikalara ve tartışmalara önemli katkılarda bulunmaktadır. Sosyal bilimlerde Harvard Business School ‘un ardından dünyada ikinci sıradadır.

10 bin öğrencisinin %67’si uluslararası öğrencidir. AB dışı öğrenciler için öğrenim ücreti yıllık £17,040’dır.

1895 yılında kurulan okulun önemli mezunlarının arasında George Soros, Mick Jagger, David Rockefeller veDavid Attenborough bulunmaktadır.

9. Bristol Üniversitesi

İngiltere’nin güneybatısındaki Bristol kentinde bulunan Bristol Üniversitesidünyanın en iyi 44. üniversitesi konumundadır(Kaynak: QS World University Rankings 2018).20 bin öğrenciye sahip üniversitenin öğrencilerinin yüzde 25’i uluslararası statüdedir.

Üniversiteyle ilişkili önemli figürler arasında Winston Churchill, Harold Pinter, Angus Deaton, Simon Pegg ve Michael Winterbottom bulunmaktadır.

10. Warwick Üniversitesi

Coventry şehrinin eteklerinde yer alan Warwick Üniversitesi 1965 yılında kurulmuştur ve 25 bin öğrenciye hizmet vermektedir. QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 57. sırada bulunan üniversitenin önemli mezunlarının arasındaekonomist Oliver Hart, komedyen Stephen Merchant ve müzisyen Sting yer almaktadır.