Kanada, köklü eğitim sistemi ve yaşam koşulları sebebi ile sertifika ve diploma programı düşünen pek çok uluslararası öğrencinin öncelikli tercihi arasındadır. Kanada’da sunulan sertifika programları, üniversitelerin kabul şartlarına göre kolay olan ve belirli bir alanda uzmanlaşmayı sağlayan kısa süreli programlardır. Yani üniversitedeki eğitim gibi sadece teorik eğitim verilmez. Teorik eğitimlerin yanı sıra pratikte kullanılacak eğitimler de verilir. Bu programlar devlet ve özel kolejler tarafından sunulur.

Yabancı öğrenciler devlet kolejlerinde eğitim alırken, kampüs içinde yarı zamanlı; eğitim sonrasına ise kampüs dışında full zamanlı 1 yıl süre ile çalışabilir.

Kanada’da Devlet kolejlerinde Sertifika programlarına giriş koşulları, kolejlere göre değişiklik gösterir.  Genel itibari ile Minimum IELTS 6,0/ TOEFL 85 (ileri düzeyde İngilizce) bilgisine sahip olunması istenir. Kanada’da Devlet Kolejlerinde 1 yıllık eğitim maliyeti ortalama 15.000 CAD$’dır.

Kanada eyalet sistemi ile yönetilen bir ülkedir ve Kanada devleti kolejlerle iş birliği içerisindedir. Şöyle ki, eğer bir eyalette bir alanda açık varsa devlet bunu tespit eder ve kolejlerde bu alana ağırlık verilerek eğitimler verilir. Örneğin turizm sektöründe istihdam açısından bir açık tespit edildi. Bu kolejlere haber verilir. Kolejler de turizm alanındaki bölümlerini artırır ya da ilgili bölüm yoksa o bölüm açılır ve dersler verilir. Bu da öğrencilerin okul esnasında, staj döneminde ya da mezuniyet sonrası kolay iş bulmalarını sağlar. Bunun haricinde eğitim alan öğrenciler kalifiye işlerde çalışma konusunda da diğer eğitim programlarına göre farklılaşmış olur. Yani siz eğer “Business Management” gibi bir bölümde okuyorsanız stajınızı da bu alanda yaparsınız, işlerinizi de bu alanda bulursunuz. Garsonluk ya da su parklarında cankurtaranlık gibi basit işlerde çalışmazsınız.

Kanada’daki özel kolejlerin öncelikli hedefleri ise öğrencileri kısa süreli programlarla iş piyasasına en iyi şekilde hazırlamaktır. Üniversitedeki öğretim görevlilerinden farklı olarak derslere eğitim aldığınız alanın ileri gelen yöneticileri, iş yeri sahipleri gibi kişiler de girebilir. Bu şekilde eğitim alan öğrencilerin ilgilendikleri sektördeki networkleri de artmış olur. Bu okullarda öğrencilere günümüz iş piyasasında çok popüler olan bilgisayar, işletme, turizm, moda tasarımı vb. gibi alanlarda eğitim verilmektedir. Bu kolejler özel sektör kuruluşları olmalarına rağmen, eğitim ve kalite standartları devlet tarafından kontrol edilmektedir.

Kanada’da hem devlet hem de özel kolejler tarafından sunulan eğitim ile stajı (maaşlı/maaşsız) birleştiren “Co-op” adı verilmiş kariyer programları vardır. Co-op eğitimi, mesleğe yönelik stajın birleştirildiği en yetkin akademik programdır. Co-op programları özellikle yabancı öğrenciler için birçok avantaj sunar. Öğrenci daha mezun olmadan alanıyla ilgili iş tecrübesi edinme fırsatı yakalar ve hem okurken para kazanır, hem de okuduğu alanı çalışarak tanıyıp ileride nasıl bir iş yapmak istediğini daha yakından görme olanağı bulur. Böylelikle öğrenciler mezun olduklarında kariyerlerini nasıl yönlendireceklerine daha rahat karar verebilirler. Özel kolejlerin fiyatları ise ortalama 8.000 CAD$’dan başlar. Programa ve program uzunluğuna göre değişiklik gösterir.

Kanada kolejlerinden mezun olanlar ise hem Kanadalı bir okulun diplomasına/sertifikasına sahip olurlar hem de Canadian Experience’a sahip olurlar.

 

Kanada kolejleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle BURAYI tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir