Kanada Kolej Listesi, Kanada’da eğitim vizesi – study permit ile kolej eğitimi almak isteyen öğrencilerin öncelikli olarak kontrol etmesi gereken listedir. Study  Permit – Eğitim Vizesi başvurusu yapabilmek için, gitmek istediğimiz kolej veya üniversitenin İngilizce adı ile  Designated Learning Institution List (DLI) adı ile anılan, Türkçe’de kısaca onaylı Kanada Kolej Listesi diyebileceğimiz bu listede yer alması gerekmektedir.

Designated Learning Institution List (DLI) – Kanada Kolej Listesi ; uluslararası öğrencilerin Kanada’da eğitim aldığı esnada ve mezuniyet sonrasında statülerini değiştirebilmeleri, sosyal haklar elde edebilmeleri için eyalet ya da bölge hükümetlerce onaylanan okulların listesidir.

Uluslararası bir öğrencinin vize alabilmesi veya çalışma izni başvurusu yapabilmesi için ilk yapması gereken bu listeyi kontrol etmek olmalıdır.

Designated Learning Institution List (DLI) – Kanada Kolej Listesi: Bu link Kanada ‘da eyalet ve bölge hükümetlerce onay verilen tüm okulların listesidir.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/study-permit/prepare/designated-learning-institutions-list.html

  • Eğer lise mezuniyeti sonrasında eğitiminize Kanada’da devam etmek istiyorsanız; seçmiş olduğunuz okulun ve programın bu liste içinde olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu okulun bir “DLI number yani DLI numarası” olması gerekmektedir. Bu numara “O” harfi ile başlamalıdır
  • Eğer Kolej veya Üniversite mezuniyetiniz sonrasında Kanada’da kalma ve çalışma iznine sahip olmak istiyorsanız; mezun olduğunuz okulun ve programın bu liste içinde olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Seçmiş olduğunuz okulun DLI numarasının karşısında “Offers PGWP Eligible Programs” sütununda “YES” yazıyor olması gerekmektedir. Bu listede yer alan her okul PGWP (Çalışma İzni) vermek için uygun değildir. Seçmiş olduğunuz okulun veya programın karşısında “NO” yazıyorsa bu okulun ve programın çalışma izni almaya uygun olmadığını anlayabilirsiniz.

Yapılması gerekenler:

  • Linkte yer alan “View list by province or territory” kısmındaki “Make your selection” sekmesinden okulunuzun bulunduğu il veya bölgeyi seçmelisiniz.
  • Okulun adı, bulunduğu şehir gibi anahtar kelimeler yazmalısınız.
  • Belirlenmiş öğrenim kurumu numarasını takip ederek bu programın PGWP verip vermediğini “YES” veya “NO” şeklinde belirtildiğini görebilirsiniz.

Kanada’da 2 tür çalışma izni vardır.

  • Açık Çalışma İzinleri: “Open Work Permit” denilmektedir. Kanada’da yasal yollarla hizmet veren bir kuruma ve işverene bağlı olarak çalışacak kişiler için alınan izindir. Evli olan çiftler tarafından tercih edilen bir vize türüdür. Çiftlerden biri devlet kolejindeki PGWP veren programlardan biri ile eğitime başlarken, diğeri çalışma izni alarak direk Kanada’da çalışma imkanı bulabilmektedir.
  • İşverene Özgü Çalışma İzni: Bu çalışma izni, işyerinin konumuna, çalışma süresine ve işvereninize göre belirlenmektedir.

Mayla Abroad Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı, sadece Designated Learning Institution List (DLI) – Kanada Kolej Listesi’nde yer alan okullara öğrencilerini yerleştirmektedir. Size en uygun okul ve bölümün seçimi için lütfen bizimle iletişime geçiniz ve uzman danışmanlığımızdan ücretsiz olarak faydalanın!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir