Kanada’da kolej eğitimi; öğrencilere sundukları program içerikleri ve sosyal haklar bakımından kendi içinde 2’ye ayrılmaktadır: Devlet Kolejleri ve Özel Kolejler.

Kanada’da kolej eğitimi içerisinde genel anlamda 5 farklı eğitim modeli bulunmaktadır.

 • Diploma: 2 yıllık programlardır. ( Lisans düzeyindedir. Lise mezuniyeti ile alır.)
 • Advanced Diploma: 3 yıllık programlardır. ( Lisans düzeyindedir. Lise mezuniyeti ile alır.)
 • Certificate / Sertifika Programları: 1 yıllık programlardır. ( Lisans düzeyindedir. Lise mezuniyeti ile alır.)
 • Bachelor Degree / Lisans Derecesi: 4 yıllık programlardır. ( Lisans düzeyindedir. Lise mezuniyeti ile alır.)
 • Graduate Diploma/ Graduate Certificate / Lisansüstü Programlar: 1 veya 2 yıllık programlardır. ( Master düzeyindedir. Lisans mezuniyeti ile alır.)

Devlet Kolejleri:

Kanada’da kolej eğitimi, üniversite eğitimlerine alternatif olarak 1960’lı yıllarda ortaya çıkan bir sistemdir. Kanada’da bu şekilde bir eğitim sisteminin oluşturulmasına birçok etken sebep olmuştur:

 • Üniversiteler akademik bir eğitim sunmaktadır. Bu nedenle de Üniversite/Master mezunu öğrencilerin iş hayatına katılımları noktasında pratik hayattan kopuk yetiştiriliyor olmaları söz konusudur.
 • Yine aynı sebepten, işverenler açısından da pratik hayatı öğretebilmek için uzun işbaşı eğitimi verme ihtiyacı doğmaktadır. Bu da işverenin iş akışını sekteye uğratmaktadır.
 • Her öğrenci akademik bir kariyer hedefi içinde değildir. Akademik hayatı tercih etmeyen, direk iş hayatına atılmak isteyen öğrencilere yönelik, bu şekilde bir devlet koleji sistemi uygulanmaya başlamıştır.

Kanada’da kolej eğitimi üzerinden mezun olan öğrencilerin hem göçmenliğe giden yolda, hem de iş bulma olanakları yönünden Üniversite /Master mezunlarından herhangi bir farkı yoktur.

Kanada; eyalet sistemi ile yönetilen bir ülkedir. Her eyaletin kendi içinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı bir araya gelerek o bölgedeki istihdam açığını da göz önüne alarak kolejlerin müfredatını belirler. Böylece bu bölgedeki kolejlerden mezun olan kişilerin ilk 6 ay içinde işe girebilme oranları da oldukça yüksek olabilmektedir.

Kanada hükümeti, Devlet kolejinden mezun olan kişilere ülkede kalma ve çalışma izni vermektedir. Buna “Post- Graduation Work Permit (PGWP) “ denilmektedir.

 • 1 yıllık bir programdan mezun olan kişiye +1 yıl kalma ve çalışma izni verilmektedir.
 • 2 yıl ve üzeri bir programdan mezun olan kişiye ise +3 yıl kalma ve çalışma izni verilmektedir.
 • Eğer öğrenci üst üste, ara vermeden 2 farklı 1 yıllık bir programından mezun olursa +3 yıla varan sürelerde kalma ve çalışma izni verilmektedir.

Özel Kolejler:

Kanada’da kolej eğitim sistemi bünyesinde, devlet kolejlerine alternatif olarak kurulmuş kariyer kolejleridir. Bu program içerisinde hem eğitim görürsünüz hem de aynı zamanda çalışırsınız. Buna “Co-op” yani “Staj” denir. Örneğin seçtiğiniz program süresi 1 yıl ise bu program 6 Ay Eğitim + 6 Ay Co-op dönemi olacak şekilde düzenlenir. Ancak program bitiminde ekstra bir kalma ve çalışma hakkınız yoktur. Bu programlar tamamen öğrenciyi pratik iş hayatına hazırlamak için düzenlenmiştir. CV nasıl hazırlanır, iş görüşmesinde nelere dikkat edilmeli vb. pratik bilgileri bu programlarda bulabilirsiniz.

Devlet kolejleri ile kıyaslandığında;

 • Başvuru şartları Devlet kolejine göre daha basittir.
 • Eğitim maliyetleri Devlet kolejine göre daha ekonomiktir. Devlet Kolejlerinde 1 yıllık eğitim maliyeti 15.000 -18.000 CAD arasında değişirken, Özel Kolejlere gelindiğinde bu rakam 6.000-12.000 CAD arasında olmaktadır.
 • Devlet Kolejleri program başvurularında IELTS veya TOEFL düzeyinde uluslararası bir dil yeterliliğinizin olmasını şart koşar. Özel kolejler ise, IELTS veya TOEFL skorunu şart koşmazlar. Her okulun kendi düzey belirleme sınavı vardır. Bu sınav sonucuna göre kabul verilmektedir.

Devlet Kolejleri tarafından istenen dil skorları:

 • Graduate Certificate/ Graduate Diploma programlarında Akademik IELTS 6.5 seviyesi dil skoru istemektedir.(Her beceriden minimum 5.5 alınması gerekir.)
 • Diploma ve Advanced Diploma programlarında ise Akademik IELTS 6.0 seviyesi dil skoru istemektedir. (Her beceriden minimum 5.5 alınması gerekir.)

Üniversite Lisans Tamamlama Seçenekleri:

Kanada’da kolej eğitimi, aynı zamanda Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için de avantajlı bir yoldur.  Devlet Kolejinde Diploma veya Advanced Diploma derecelerinden mezun olan öğrenciler; bu diploma/sertifika programlarından aldıkları kredileri saydırarak üniversiteye geçiş yapabilirler ve böylelikle akademik hayatlarına da devam edebilirler. Örneğin 2 yıllık bir Diploma programından mezun olan öğrenci 2 yıl da Üniversite okuyarak lisans eğitimini tamamlama yoluna gidebilir.

 

Eğer öğrenci Özel Kolej programı ile eğitimine başladı ve eğitimine Devlet Koleji/Üniversite ile devam etmek istiyorsa;

 • Eğitimi ile eş zamanlı olarak “ University Pathway (Üniversiteye Geçiş)” programına başlayarak İngilizce dil yeterliliğini tamamlayabilir ve devlet kolejinin veya üniversitenin istediği dil yeterlilik seviyesine gelerek eğitimine devam edebilir.

Birçok özel kolejin anlaşmalı olduğu ve ortak çalıştığı devlet koleji veya üniversite vardır. Öğrenciler, kariyer hedefleri doğrultusunda bu devlet koleji veya üniversiteye geçiş aşamasında mutlaka okulun tercih ettiği düzeydeki İngilizce dil yeterliliğini kanıtlamalıdır. Bu nedenle de üniversite hedefi olan bir öğrenci iseniz ve yolunuza özel kolejler eğitimi ile başladıysanız mutlaka bu okulun bünyesindeki “Üniversiteye Geçiş (Pathway)” programlarını alarak İngilizce dil yeterliliğinizi istenen seviyeye taşımalısınız.

 

Kanada’da kolej eğitimi almak için, hemen bizimle iletişime geçin! Sizin için en uygun okul-bölüm seçiminden başlayarak; izlenecek yolun her adımında Mayla Abroad uzmanlığından yararlanın.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir