Kanada’da üniversite eğitimi; ABD, İngiltere, Avusturalya gibi İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerine eşdeğer lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunmaktadır. Aynı zamanda Kanada’da üniversite okumak bu ülkelere göre de daha ekonomik olmaktadır.

Kanada’da büyük bir çoğunluğu devlet üniversitesi olmak üzere 100’den fazla okul bulunmaktadır. Dünya sıralamasında ilk 250 üniversitenin 11 tanesi Kanada’da bulunmaktadır. Her üniversitenin giriş şartları kendi içinde farklılık göstermekle birlikte, özellikle Türk öğrenciler açısından direk kabul almak oldukça zor olmaktadır. Okullar, IELTS veya TOEFL gibi uluslararası düzeyde alınmış bir dil yeterlilik skoru ile birlikte, lisede her yıl yüksek bir ortalama ile mezun olunmasını şart koşarlar.

Bu nedendir ki; Kanada’da Üniversite eğitimi almanın yolu devlet kolejlerinden geçmektedir. Devlet Kolejinde Diploma veya Advanced Diploma derecelerinden mezun olan öğrenciler;

  • Direkt iş hayatına girerek, teoride aldıkları bilgiyi uygulamaya dökerek para kazanmaya başlayabilirler ya da
  • Bu diploma/sertifika programlarından aldıkları kredileri saydırarak üniversiteye geçiş yapabilirler ve böylelikle akademik hayatlarına da devam edebilirler. Örneğin 2 yıllık bir Diploma programından mezun olan öğrenci, 2 yıl da Üniversite okuyarak lisans eğitimini tamamlama yoluna gidebilir. Üniversitelerin yıllık ortalama maliyeti 25.000-60.000 CAD arasında değişim göstermektedir. Bu nedenle de kolej eğitimi sonrasında üniversiteye devam ediyor olmak ekonomik açıdan da daha faydalı olacaktır.

Kanada’da üniversite eğitimi; eyaletlere veya şehirlere göre de farklılık göstermektedir. Özellikle Quebec eyaletinde üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler; öncelikle CEGEP ve dengi düzeydeki okulları tamamlamalıdır.

CEGEP, kamu tarafından finanse edilen ve lise sonrası üniversite eğitimi öncesinde genel ve teknik eğitim veren kurumlara denilmektedir. CEGEP kurumları; özel kolej statüsünde geçmektedir. Bu okullarda eğitim alan bir öğrenci iseniz;

  • Eğitiminizi bu teknik okulda tamamlayıp üniversiteye devam etmek isterseniz direk 2.sınıftan başlayabilirsiniz ya da
  • Sınıftan başlayarak kredi puanlarınızı arttırarak kredi tamamlama yolu ile 3 sınıftan üniversite eğitiminize devam edebilirsiniz.

Eğer Özel Kolej programı ile eğitiminize başladıysanız ve eğitiminize Devlet Koleji/Üniversite ile devam etmek istiyorsanız;

  • Eğitiminiz ile eş zamanlı olarak “ University Pathway (Üniversiteye Geçiş)” programına başlayabilirsiniz, İngilizce dil yeterliliğinizi tamamlayabilirsiniz ve devlet kolejinin veya üniversitenin istediği dil yeterlilik seviyesine gelerek eğitiminize devam edebilirsiniz.

 

Kanada Dil Eğitimi

Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen ve uluslararası düzeyde bir sınav skoru olmayan öğrenciler; dilerlerse İngilizce eğitimlerini ihtiyaçları doğrultusunda Kanada’da da alabilirler. Bu dil eğitimlerini bütçelerine göre 2 farklı şekilde alabiliyorlar.

  • Üniversite bünyesinde verilen ESL yani Genel İngilizce ya da Akademik İngilizce kurslarını tercih edebilirler ya da
  • Birçok Üniversite ile anlaşması olan özel dil okullarının bünyesindeki İngilizce dil kurslarını da tercih edebilirler.

Özel Dil Okullarının Faydaları:

  • Her Pazartesi başlamaktadır ve 2 haftadan 52 haftaya kadar sunduğu programlar ile ihtiyacınıza göre istediğiniz bir tarihte başlayabilme imkanı vermektedir.
  • Eğitim maliyetleri Üniversite/ Kolej bünyesindeki dil kurslarına nazaran daha ekonomik olmaktadır.
  • Kanada genelinde özel dil okulları birçok Kolej ve Üniversite ile anlaşmalı olarak çalışır. Almış olduğunuz dil eğitimi esnasında bu dil okulunun bünyesindeki “ Üniversiteye Geçiş (Pathway)“ programlarına devam edebilir ve Üniversitenin istediği dil yeterlilik seviyesine gelince de direk Üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

 Kanada’da üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin, sizin için en uygun okul ve programı belirlerken, Mayla Abroad’un uzman danışmanlarından ücretsiz destek alın. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir