Kanada vize kapsamında, ülkede kolej ya da üniversite eğitimi alan yabancı öğrencilerin, eğitim sonrası çalışma iznine başvuru hakları vardır ve bu da göçmenlik kapısını aralar.

Alınan kolej veya üniversite eğitimi sonrası almaya hak kazanılan bu izne Post-Graduate Work Permit (PGWP) – Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni adı verilir.

Alınan eğitimin süresi eğer 1 yılsa 1 yıl, 2 ve daha fazlaysa 3 yıl ülkede kalma ve çalışma hakkınız olur. Bu süre, eğitim programının tamamlanmasından sonra yapılan başvurular ile başlar. Kanada hükümeti tarafından bu program için 14 Şubat 2019 tarihinde yeni düzenlemeler getirildi. Yeni düzenlemeleri ve bu izin hakkında dikkat edilmesi gereken maddeleri aşağıda sizler için özetledik:

 1. Öğrencilerin artık programlarını tamamladıktan sonra PGWP’e başvurmak için 180 gün süreleri var. Önceden bu süre 90 gündü. Programı tamamladıktan 90 gün sonra study permit – öğrenci vize izni geçersiz olmaya devam ediyor. Öğrencilerin PGWP’e başvurdukları tarihten itibaren 180 gün içerisinde bir noktada study permitlerinin geçerli olması gerekiyor.

 

 1. 2 tane 1 yıllık program bitiren öğrenciler artık 2 yıl çalışma izni alabiliyorlar. Önceden bu süre 3 yıldı. Bu yeni düzenlemeler altında, çalışma süresi artık her iki programın sürelerinin toplamıyla hesaplanıyor. İki yıl ya da daha fazla süren programlardan mezun olan öğrenciler hala 3 yıl çalışma hakkı kazanıyorlar.
 2. Hükümet, artık PGWP’e başvuran öğrencilerin başvurduğu anda geçerli study permitlerinin olmasının gerekliliğini kaldırdı. Ancak yine başvuru sahibinin Kanada’dan başvuru sırasında yasal yollar ile bulunması, geçerli bir statüsü olması gerekli (örneğin ziyaretçi statüsü gibi). Diğer yandan, başvuru yapacak olan kişilerin öğrencilik sürelerinde de yasal yollar ile ülkede kalmış olmaları, yani kaçak – sınır dışı edilme gibi yasal olmayan bir statüye düşmemiş olmaları gerekiyor.

 

 1. Öğrencinin, PGWP programına başvuruda kullandığı eğitim programının her döneminde full -time / tam zamanlı öğrenci statüsünü korumuş olması gerekiyor. Online – internet üzerinden alınan eğitimler, uzaktan eğitim vb. eğitim programlarında maalesef öğrencilerin bu izne başvuru hakları olmamaktadır.

 

 

 1. Eski kurallar altında PGWP’ye başvurmuş ve reddedilmiş olanlar, yeni düzenlemeler altında eğer uygun niteliktelerse yeniden başvurabilirler.

 

 

 1. Öğrenciler, Kanada içinden veya dışından bu program için başvuru sürecini başlatabilir. Fakat Kanada dışından başvuran öğrenciler için parmak izi verme işlemini başvurunun bir parçası olarak göz önüne almaları gereklidir.

 

 1. Eğer aşağıdaki kriterlere uyuyorsa öğrenci, PGWP başvurusunun sonuçlarını beklerken çalışabilir. Kriterler şu şekildedir:
  • Geçerli bir study permit – öğrenci vizesi sahibi olmak,
  • Eğitim programını tamamlamış olmak,
  • Kampüs dışında çalışma iznine sahip olmak,
  • Eğitim programı boyunca kampüs dışında haftada 20 saatten fazla çalışmamış olmak.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir