İrlanda öğrenci vizesi, İrlanda’da herhangi bir amaçla eğitim almak isteyen öğrencilerin alması gereken vize türüdür. İster dil eğitimi, ister lise, lisans, yüksek lisans eğitimleri amacı ile gitmek isteyelim, İrlanda’da eğitim alabilmek için İrlanda öğrenci vizesi almak durumundayız.

İrlanda öğrenci vizesi başvuruları, VFS Global İrlanda vize merkezleri aracılığı ile alınır.

İrlanda öğrenci vizesi, temelde ikiye ayrılır:

Kısa Dönem Öğrenci Vizesi

İrlanda’da 3 aydan daha az bir süreli bir dil eğitimi planınız var ise başvuru yapmanız gereken vize türü “ Kısa Dönem Öğrenci Vizesi” olacaktır. Bu vize türüne C- tipi vize de denilmektedir. Eğitim süreniz ne olursa olsun maksimum 90 gün kalma hakkınız olacaktır. Kısa dönem öğrenci vize başvuruları aksi bir durum görülmedikçe maksimum 10 işgünü içinde sonuçlanmaktadır.

Uzun Dönem Öğrenci Vizesi

İrlanda’da 3 aydan daha uzun süreli bir dil eğitimi planınız var ise başvuru yapmanız gereken vize türü “Uzun Dönem Öğrenci Vizesi” olacaktır. Bu vize türüne D- tipi vize de denilmektedir. Uzun dönem öğrenci vize başvuruları aksi bir durum görülmedikçe 3 ile 4 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

Birçok ülke dil eğitimi esnasında çalışma izni vermez. Ancak İrlanda hükümeti D –tipi vize başvurusu yapan ve 25 hafta ve üzeri dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için +8 hafta kalma ve çalışma izni vermektedir. Bu programın ismine de “Work & Study “ denilmektedir. Yani 25 haftalık eğitiminiz esnasında okulunuzdan arda kalan sürede haftada 20 saat part-time, okulunuz bittikten sonraki zaman diliminde de yani 8 haftalık sürede de haftada 40 saat full-time çalışma ve ülkede kalma izniniz olacaktır.

Ancak çalışma izninden faydalanmak isteyen öğrenciler minimum 24 hafta süreli bir eğitim programına kayıt olmanın yanı sıra çalışma izinlerini alabilmek için:

  • İrlanda’ya gider gitmez ilk 90 gün içinde yapmanız gereken GARDA ‘dan (Göçmenlik Bürosu) oturum başvurusu yapmak olmalıdır. Oturum başvurunuz olmaz ise çalışma izni de alamazsınız.
  • GARDA başvuruları randevu alınarak yapılmaktadır. Gittiğimizde telefon ile randevu alabileceğimiz gibi, gitmeden önce on-line olarak da randevu alabiliriz.

GNIB (Oturum İzni) randevusuna giderken yanımızda götürülmesi gerekenler:

  • Pasaport
  • Okul belgeleri ( İlk gittiğiniz gün okuldan almanız gerekir)
  • Sağlık sigortası
  • 300 Euro kayıt bedeli (kredi kartı ile ödenir, kredi kartınızın uluslararası işlemlere açık olması gerekir)
  • Banka dökümü (İrlanda’da açtığınız hesabın dökümleri olmalıdır ve minimum 3.000 Euro görünmelidir)

Oturum izni aldıktan sonra yapılması gerekenler:

  • Yasal çalışma izni, oturum izni sonrası elde edilir. GNIB randevu gününüze kadar ülkede turist statüsünde olacağınızdan, pasaportunuzu sürekli yanınızda taşımanız gerekmektedir. Oturum kartınızdan sonra, bu kartla yaşamınıza devam edebilirsiniz.
  • Oturum izni sonrası, PPSN – Personal Public Services Number  (sigorta numarası) almanız gerekir. PPSN başvuruları işveren tarafından sizin adınıza gerçekleştirilebildiği gibi, şahsi başvuru yolu ile de PPSN edinmek mümkündür. Başvurular online form doldurmak sureti ile yapılabilir.

İrlanda öğrenci vizesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen tüm öğrencilerimiz, her zaman desteğe hazırı. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir