İrlanda vizesi, Kuzeybatı Avrupa’da yer alan Büyük Britanya’nın batısında İrlanda adası üzerine kurulu bir ülke olan “İrlanda Cumhuriyeti”ne gidebilmek için gerekli olan vizedir. Türkiye ile arasında uçak yolu ile 4-5 saatlik bir mesafede olması dolayısıyla İrlanda, hem öğrenciler, hem de turistik seyahat yapmak isteyen kişiler için cezbedici olmaktadır.

İrlanda hükümeti, Türkiye’den yapılan tüm seyahatler için vize başvurusu talep eden bir ülkedir. Yani ülkeye girişte vize muafiyeti şeklinde bir durum söz konusu değildir. Aşağıdaki tüm pasaport sahipleri başvuru yapmakla mükelleftir:

 • Hizmet Pasaport Sahibi- Gri Pasaport
 • Diplomatik Pasaport Sahibi- Kırmızı Pasaport
 • Özel Pasaport Sahibi- Yeşil Pasaport
 • Umumi Pasaport Sahibi- Bordo ya da Lacivert Pasaport

İrlanda vizesi başvuruları, İrlanda vize merkezi olan VFS Global İrlanda merkezleri aracılığı ile yapılır. Bu merkezler İzmir, İstanbul, Ankara, Gaziantep ve Antalya şehirlerinde bulunmaktadır. Randevu almadan, mesai saatleri içinde evrak teslimi sureti ile başvurular kabul edilmektedir. İzmir özelinde cuma günü başvuru kabul edilmez. Başvuru sahibinin şahsen evrak tesliminde bulunması zorunludur. Çünkü başvuru esnasında parmak izi de alınmaktadır. Yapılan başvurular Ankara’da bulunan İrlanda Büyükelçiliği tarafından değerlendirmektedir.

İrlanda Vizesi Türleri:

 • Ticari Vize: İş amacı ile yapılan seyahat ve resmi seyahatler için alınmaktadır. Ülkede kalma süresi ülkeye giriş esnasındaki Göçmen Bürosu Memurunun inisiyatifindedir.
 • Konferans Vizesi: İrlanda’ya konferans ya da seminer amacı ile gitmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Ülkede kalma süresi ülkeye giriş esnasındaki Göçmen Bürosu Memurunun inisiyatifindedir.
 • Araştırma Vizesi: İrlanda’ya araştırma amacı ile gitmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Ülkede kalma süresi ülkeye giriş esnasındaki Göçmen Bürosu Memurunun inisiyatifindedir.
 • Öğrenci Vizesi: İrlanda’da eğitim amacı ile bulunması gereken kişilerin alması gereken vize türüdür. Ülkede kalma süresi ülkeye giriş esnasındaki Göçmen Bürosu Memurunun inisiyatifindedir.
 • İngilizce Öğrenmek için 3. Seviye / Üniversite Öğrenci Vizesi: İrlanda’da kısa süreli İngilizce dil eğitim amacı ile bulunması gereken Üniversite öğrencileri veya mezunları ile Yönetici kadrosundaki İngilizce dil seviyesine ihtiyaç duyan adayların alması gereken vize türüdür. Ülkede kalma süresi ülkeye giriş esnasındaki Göçmen Bürosu Memurunun inisiyatifindedir.
 • İngilizce Öğrenecek Çocuklar için Öğrenci Vizesi: : İrlanda’da kısa süreli İngilizce dil eğitim amacı ile bulunması gereken 12-18 yaş aralığındaki öğrencilerin alması gereken vize türüdür. Ülkede kalma süresi ülkeye giriş esnasındaki Göçmen Bürosu Memurunun inisiyatifindedir.
 • Ziyaret ve Turist Vizesi: İrlanda’da kısa süreli turistik veya aile/akraba ziyareti amacı ile bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Ülkede kalma süresi ülkeye giriş esnasındaki Göçmen Bürosu Memurunun inisiyatifindedir.
 • İstihdam Vizesi: İrlanda’da çalışmak amacı ile bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu amaca dair tüm evrakları sunması şarttır. Ülkede kalma süresi ülkeye giriş esnasındaki Göçmen Bürosu Memurunun inisiyatifindedir.
 • Eğitim Vizesi: İrlanda’da staj yapmak amacı ile bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Ülkede kalma süresi ülkeye giriş esnasındaki Göçmen Bürosu Memurunun inisiyatifindedir.
 • Aile Birleşimi Vizesi: İrlanda’da evlilik sonrası aile birleşimi amacı ile bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Ülkede kalma süresi ülkeye giriş esnasındaki Göçmen Bürosu Memurunun inisiyatifindedir.
 • Gönüllü Çalışma Vizesi: İrlanda’da gönüllü çalışma amacı ile bulunmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Ülkede kalma süresi ülkeye giriş esnasındaki Göçmen Bürosu Memurunun inisiyatifindedir.

İrlanda vizesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve vize başvurularınızda destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir