University of Birmingham

Birmingham Üniversitesi

Birmingham Üniversitesi 1900 yılında Kraliyet Viktorya tarafından İngiliz Şansölyesi Joseph Chamberlain’ın radikal vizyonu ile kurulmuştur. İngiltere’de yaşayan tüm din ve kökenden gelen kişilerin eşit şekilde kabul edildiği yenilikçi ve modern bakış açısıyla kurulan ilk sivil üniversitesidir.

Birmingham şehri, Londra’dan sonra İngiltere’nin en kalabalık şehridir.. Sanayi Devrimi’nin başlangıç şehirleri arasında bulunan Birmingham üretim yelpazesi en geniş şehirlerindendir. Ayrıca şehirdeki üniversite sayısına paralel olarak öğrenci potansiyeli de yüksek bir şehirdir. Londra’ya trenle 1,5 saatte ulaşılan Birmingham büyük şehir yaşantısından uzak kalmak istemeyen ama Londra’dan daha ekonomik bir şehir arayanlar için ideal bir yerdir. Birmingham Havaalanı, şehir merkezine otobüsle yaklaşık 45 dakika mesafede bulunmaktadır. Ayrıca sadece eğitim görülecek bir yer değil aynı zamanda mükemmel bir kariyer yapmak için en doğru adrestir.

Birmingham Üniversitesi kozmopolit ve canlı bir üniversitedir. Birmingham Üniversitesi Warwickshire, Staffordshire ve Royal Shakespeare Company’nin genelde Shakespeare’in oyunlarını sergilediği Stafford-upon-Avon gibi kırsal alanlara oldukça yakındır. Warwick ve Kenilworth Kaleleri en turistik yerlenderdir.

Birmingham Üniversitesi kampüsü, tarihi, bilimsel, kültürel ve sportif varlıklara ev sahipliği yapmaktadır. Birmingham Üniversitesi ana kampüsü, Edgbaston’da bulunmaktadır.

Birmingham Üniversitesi, Russell Grubu araştırma üniversitelerinin bir üyesidir.  Kurulduğu dönemden bu yana üst seviyede eğitim verir. Dinamik ve uzman eğitmenleri ve kaliteli eğitim programlarıyla, Times Higher Education tarafından Yılın Üniversitesi ödülüne layık görülmüştür.Birmingham Üniversitesi İngiltere’de bulunan üniversiteler arasında 11.sırada yer almıştır.

Birmingham Üniversitesi Kampüsleri

Edgbaston kampüsü, ana kampüstür. Geniş çim alanların yer aldığı, ağaçlar ve göllerin bulunduğu bir alanda konumlanmıştır.

Selly Oak kampüsü, Edgbaston kampüsünden kısa bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabilir ve güzel bir bahçe içerisinde yer almaktadır.

Birmingham Üniversitesinde, Sanat, Hukuk, Mühendislik, Kimya, Fizik, Matematik, Astronomi, Diş Hekimliği, Sosyal Bilimler, Tıp, Siyaset bilimleri gibi pek çok alanda eğitim sunulmaktadır.