İngilizce Öğrenmek Için En Çok Tercih Edilen Ülke; Malta Hakkında Bilinmeyenler

 

 

 

Küçücük ülke Malta’nın takım adacıklardan oluştuğunu biliyor muydunuz?

Küçük bir Akdeniz ülkesi olan Malta; Malta, Gozo ve Comino olmak üzere 3 takım adacıktan oluşmaktadır. Öğrencilerin İngilizce dil öğrenimi için tercih ettiği ülkedeki dil okulları Malta ve Gozo adalarında bulunur.

İtalya’nın hemen altında bulunur…

Malta, İtalya’nın hemen altında bulunur. Harita’da Sicilyanın hemen altında yer alır ve Coğrafyacılara göre Malta adası denizin 100 metre altında Sicilya adasına bağlıdır… Öğrenciler Malta’da dil eğitimi alırken, haftasonları feribotlarla Sicilya’ya gezmeye giderler.

Malta’da anadil Maltaca’dır, Peki Maltaca nasıl bir dildir?

Malta’ca dili, Arapça gramerine sahip, Roman ve Anglosakson oluşumların yeni düzenlemsinden ortaya çıkmıştır. İtalya’ya çok yakın olması sebebi ile, ilk duyduğunuzda İtalyanca konuşuluyor zannederken, arapçaya dönüşüveren bu dilde, Fransızca’ya benzerlikler de görebiliyorsunuz.

 

Malta’nın kelime anlamı nedir?

Malta’nın asıl adı Melita’dır. Eski Yunanca’da Mel ‘Bal’ demektir.

 

Malta’nın çok eski bir tarihi vardır…

Malta, Milattan önce Neolitik dönemden beri var olan bir kara parçasıdır. Üzerinde çok farklı topluluklar yaşam sürmüştür. Malta 150 yıl boyunca İngiltere sömürgesi altında yaşamış, 1964 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. 1974 yılında cumhuriyet yönetimine geçmiş, 2004 yılında ise Avrupa Birliğine dahik olmuştur. Uzun yıllar İngiltere sömürgesi altında olması sebebi ile, Malta’da yaşayan halk İngilizce bilir ve tabelaları Maltaca ve İngilizce olmak üzere çift dildir.

Malta’da trafik soldan ilerler…

Günümüzde İngiltere ile hiç bir bağı kalmayan Malta’da, uzun yıllar İngiltere sömürgesi altında kalması nedeni, trafik soldan akmaya devam eder.

Popüler filmlerin çoğunun Malta’da çekildiğini biliyor muydunuz?

Malta Hollywood yapımcıları tarafından sıklıkla film çekimleri için tercih edilen bir ülke olmuştur. Mükemmel doğası, sakin kıyı şeritleri, antic yapıları ve mistik havası ile film karelerinde yer almıştır. Bu filmlerden en bilinenleri, Gladyatör, Truva, That Oyunları, Temel Reis, Kaptan Philips’tir.

Malta’da mükemmel manzara ve mimari eserler vardır.

Malta bir ada ülkesi olması sebebi ile ne bir dağa ne de bir nehire sahiptir. Başkent Valetta Kudüslü Aziz John döneminde planlanarak inşa edilmiştir. Her ne kadar uzun yıllar İngiliz sömürgesi olsa da Antik çağlardan kalma birçok değerli esere sahiptir. Malta’da Yunan, Bizans ve Roma döneminden kalma birçok Barok Katedrali vardır.

 

Malta hakkında öğrenmek istedikleriniz için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir