Ülkemizin imzaladığı 28 adet sosyal güvenlik sözleşmesi hala yürürlüktedir. Ve  bunlardan Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, K.K.T.C., Makedonya, Azerbaycan, Romanya, Bosna-Hersek , Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Sırbistan, İtalya, Lüksemburg, Hırvatistan Karadağ ile imzalanmış sözleşmelerde sağlık sigortası uygulaması bulunmaktadır.

Ancak, Azerbaycan ve Arnavutluk mevzuatlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı, İtalya ile de İdari Anlaşma olmadığından bu ülkelerle imzalanmış sözleşmelerde yer alan sağlık sigortasına ilişkin hükümler uygulanamamaktadır.

A/T 11 Nedir?

Türkiye’deki sağlık sigortanızın Almanya’da da geçerli olmasını sağlayan bir belgedir. Bu belge ile Almanya’da ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Almanya’daki Sigorta Kurumu’na her ay 70-80 € ödemek zorunda kalmazsınız.

Sosyal Güvenlik Sözleşmelerine Göre Yurtdışında Sağlık Yardımlarından Kimler Yararlanabilmektedir?

Yurtdışındaki sağlık yardımlarından SGK’ya bağlı çalışanlar ve SGK’ya bağlı çalışanın bakmakla yükümlüğü olduğu kişiler yararlanabilirler.

SGK çalışanının bakmakla yükümlüğü olduğu kişi;

 • 25 yaşının altında olmalıdır
 • Çalışan olarak gözükmemelidir. Yani anne/babasının sigortasından yararlanır durumda olmalıdır.
 • Öğrenci eğer çalışıyorsa anne-babasının sigortasından yararlanamaz. Bu sigortadan yararlanabilmesi için işten ayrılması ve bu işten ayrılmanın üzerinden 99 gün geçmesi gerekmektedir.
 • Yeşil Kart sahipleri ise bu belgeyi alamazlar.
 • Bu belge Almanya’ya bir yükseköğretim kurumunda lisans veya yüksek lisans eğitimi için giden öğrencilere verilmektedir. Staj, dil kursu, lise eğitimini kapsamaz. (Erasmus kapsamında olan ve oryantasyon dönemi dahilinde bulunan dil eğitimi hariç)
 • Erkek çocuklar 25 yaşına kadar bu haktan faydalanabilirler. 25 yaşına girdiğinden itibaren belge alamaz.

Öğrenci Erasmus kapsamında yurtdışına gidecekse;

 • Kişinin öğrenci belgesi,
 • Hibe yazısı (eğer hibe alıyorsa)
 • Eğitim göreceği okuldan gelen kabul yazısı
 • Sağlık sigortasından faydalandığı kişi (anne veya baba) çalışansa, çalıştığı iş yerinden, orada çalıştığına dair bir yazı
 • Kabul mektubunda belirtilmemişse dönem başlangıç ve bitiş tarihleri gereklidir.

Öğrenci Erasmus ile gitmiyorsa (normal lisans veya yüksek lisans eğitimi içinse) isten belgeler:

 • Almanya’daki okuldan öğrenci belgesi (veya sömestr ticket)
 • Sağlık sigortasından faydalandığı kişi (anne veya baba) çalışansa, çalıştığı iş yerinden, orada çalıştığına dair bir yazı
 • Öğrenci belgesinde belirtilmemişse dönem başlangıç bitiş tarihleri

 

A/T 11 Nereden Alınır?

Sağlık sigortasından hali hazırda faydalanılan kişi eğer çalışansa çalıştığı iş yerinin bulunduğu bölgeye bakan SGK’dan,

Kişi eğer emekliyse ikamet adresinin bulunduğu bölgeye bakan SGK’dan alır.

 

A/T 11 ile İlgili Diğer Bilgiler:

Bu belgenin 3 aylık geçerliliği vardır. Ve 1 seneyi kapsayacak gibi düzenlenmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bir dönemden fazla süren eğitimlerde her dönem, o dönemin kayıtlı öğrencisi olduğunu gösteren öğrenci belgesi getirilerek yenilenmesi gerekmektedir.

Belgenin yenilenmesi durumu birkaç farklı şekilde olabilir. Belgeyi yenilemek için öğrencinin bizzat kendisinin, annesinin, babasının veya 18 yaşından büyük kardeşinin kuruma şahsen gelmesi ve talep formu doldurması üzerine düzenlenir. Dolayısıyla e-mail ile başvuru yapılamaz.

 

Yurtdışında eğitim hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgiler için bizimle BURADAN iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir