Almanya’da 6 aydan uzun süre ile eğitime gitmeyi hedefleyen öğrencilerin tabi olduğu Ulusal (D-Tipi) öğrenci vizelerinde aranan bloke hesap miktarı değişti!

Almanya D-tipi ulusal vize başvurularında 3 temel şart arar:
– Kabul veya şartlı kabul
– En az A2 tamamlama seviyesinde Almanca dil bilgisi
– Bloke hesap

Almanya’da faaliyet gösteren ve bloke hesap hizmeti sunan bankaların birisinde, öğrenci adına açılacak hesapta, öğrencinin bir yıllık yaşam maliyetlerinin bloke edildiği hesaba, “Bloke Hesap” denir. Bloke hesap veya garantörlük belgemiz olmadan Almanya Konsolosluğunda vize görüşmesine giremeyiz.

Bloke hesapta 1 Eylül 2019 tarihine kadar 1 yıl için toplam 8640 Euro bloke edilmesi gerekmekteydi.

Öğrenciler, her ay bu hesabın 720 Euro tutarındaki kısmının blokesi açılır ve öğrenci Alman hükümetinin bir yıl için belirlediği asgari yaşam gideri olan 720 Euro’yu çekebilirdi.

1 Eylül 2019 tarihi itibari ile ise bloke hesap tutarı değişti!

Artık öğrencilerin, bir yıl için 10.236 Euro bloke etmesi gerekiyor.

Alman hükümeti, öğrencilerin bir aylık asgari yaşam gideri tutarını aylık 853 Euro olarak belirledi. Artık 12 ay için toplam 10.236 Euro tutarında bir bloke hesap açılması gerekecek. Oturum izni işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu tutarın her ay 853 Euro’luk kısmına ait bloke açılarak öğrencilerin kullanımına sunulabilecek.

1 Eylül 2019 tarihi itibari ile yapılacak başvurularda, bu rakam aranacak olup, halihazırda konsoloslukta değerlendirmede olan ve bu tarihe kadar yapılacak başvurular bu değişiklikten etkilenmeyecek; aylık 720 Euro x 12 ay olmak üzere toplam 8640 Euro tutarında bloke hesap belgesi ile başvuru yapabilecek.

Konu hakkında resmi açıklamaya şu web sitesinden erişmek mümkün: https://www.auswaertiges-amt.de/en/sperrkonto/388600

Almanya’da uzun dönem eğitim almayı planlıyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçiniz. Mayla Abroad Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı her adımda yanınızda!