Çoğu kişi Londra’da ulaşımın karmaşık olmasından endişe eder ancak Londra’da ulaşım düşünüldüğü gibi zor ve karmaşık değildir. Aksine oldukça kolay ve sistemlidir. Londra halka halka büyüyen “zone” olarak adlandırılan bölgelere ayrılmıştır.

Londra içi ulaşım için en önemli ihtiyacınız bir “Oyster” kart. Oyster kart büyük ve merkezi istasyonlardan ya da marketlerden temin edilir. Günlük, haftalık, aylık veya yıllık yükleme yapmak mümkündür. Kullanım sıklığına göre haftalık veya aylık yükleme yapmak daha ekonomiktir. Ulaşım ücretleri seyahat edeceğiniz bölgeye “zone” göre değişiklik gösterir. Londra’da eğitim alan bir öğrenci için en yaygın bölge 1-3 arası diyebiliriz.

Herhangi bir istasyondan edineceğiniz “tube map” yada telefonunuza indirebileceğiniz çeşitli uygulamalar ile nereden nereye gideceğiniz veya nerede aktarma yapmanız gerektiğini kolayca tespit edebilirsiniz.

Güncel ücretlere https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/ linkinden ya da TFL Oyster uygulaması üzerinden ulaşmak mümkündür.

Oyster Kart ile overground, underground, otobüs, DLR gibi tüm toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. 14 hafta ve üzeri bir eğitime katılan tüm öğrenciler Öğrenci Oyster karti alma hakkına sahiptir.

Londra’da öğrenci yaşamı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir