Farklı bir ülkeye adım attınız. Bir yandan eğitim merakınız bir yandan da Kanada’da nasıl yaşayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Artık düşünmeyin çünkü biz sizin yerinize her şeyi düşündük hatta Kanada’da bahşiş vermek fikrini bile! Detaylı sorularınız ve bilgi isteğiniz için MaylaAbroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerimizde irtibata geçebilirsiniz.

Türkiye’deki yazılı olmayan ama geçerli sayılan kurallar gibi Kanada’da bazı kurallar vardır. Bu yazımızda size bunlardan biri olan bahşiş vermekten bahsedeceğiz.

Kanada’da restoran çalışanlarının maaşları düşük olduğu için restoranlarda faturanın yüzde %10’u oranında bahşişler bırakılabiliyor. Bu sisteme‘Tipping’ deniyor. Bazen adisyonlarınızda ‘tipping’ ücreti görebilirsiniz, şaşırmayın. Bahşiş, hesabınızın minimum %10’u olacak şekilde bırakılmalıdır.

Diğer yandan, Kanada’da bir otele giriş yaptığınızda bavul taşıyan görevlilere bavul başına 1-2 dolar bahşiş bırakmanız gerekir. Otel odanızı temizleyen oda hizmetçileri için günlük 1-2 dolar bahşiş bırakmanız gerekir.

Taxi kullanımlarında  ise bahşiş oranı bir hayli yüksektir. Faturanızın %15 oranını bahşiş olarak bırakmanız gerekir.

                                                                                                                                                                                                                                                                                       Ne kadar çok bahşiş o kadar iyi bir servis demektir.

 

 

 

 

Dilerseniz ILAC Dil okullarının öğrenciler için hazırlamış olduğu Kanada’da bahşiş vermek videosunu izleyerek yukarıda yazmış olduğumuz bilgileri pekiştirebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir