İrlanda kuzeybatı Avrupa’da büyük bir adadır ve 16. yüzyıldan bu yana üniversite eğitimi sunmaktadır. Kibar ve misafirperver insanları ve zümrüt yeşili doğası ile ünlü olan ülke dünya standartlarında bir eğitim sistemine sahiptir. Bununla birlikte İrlanda yurtdışında eğitim düşünülürken öğrenciler tarafından sıklıkla gözden kaçırılmaktadır.

9 yüksek eğitim kurumu ile ülke hiç şüphesiz hem lisans hem de lisans sonrası eğitim için ilginizi çekecek programlara sahiptir.

İrlanda’da hükümetin verdiği burslar ve destekler olmasına rağmen bu imkanlar geldiğiniz ülkeye ve eğitim almak istediğiniz bölüme göre değişmektedir. Bazı eğitim kurumları öğrencilere burs sunmaktadırlar. Fakat bu bursların sınırlı ve oldukça rekabetçi olduğunu hatırlamamız yanlış olmayacaktır.

İrlanda’daki Üniversiteler

İrlanda, 7 Üniversite İrlanda Cumhuriyeti’nde, 2 Üniversite ise Kuzey İrlanda’da olmak üzere toplamda 9 üniversiteye sahiptir.
Son yıllarda İrlanda hükümetinin önemli miktarda bir bütçeyi araştırma ve geliştirmeye ayırması nedeniyle, İrlanda uluslararası araştırma toplulukları arasında artan bir popülerliğe sahip bulunmaktadır.

İrlanda’daki en eski üniversite 1592 yılında kurulan Trinity College Dublin’dir. En büyük üniversite ise 35 farklı fakültede 20 binden fazla öğrencisi ile University College Dublin’dir.

 

 

 

İrlanda’da Yaşam ve Eğitim Maliyetleri


İrlanda’nın para birimi Euro’dur (€). Bununla birlikte iki üniversiteye sahip olan Kuzey İrlanda Birleşik Krallık içinde yer almaktadır ve para birimi Pound Sterling’dir (£).

 

Eğitim Maliyetleri

İrlanda’daki eğitim maliyetleri AB dışındaki öğrenciler için aşağıdaki gibidir:

Alan
Lisans Ücretleri
Lisans Sonrası Ücretler
İşletme ve Yönetim
€ 9.000 – 15.500
€ 9.150 – 18.800
Doğa Bilimleri ve Mühendislik
€ 9.100 – 20.300
€ 9.150 – 18.000
Sanat ve Beşeri Bilimler
€ 9.100 – 15.500
€ 8.900 – 20.000

Yaşam Maliyetleri

Uluslararası öğrenciler gıda, seyahat, ders kitapları vs. gibi giderler için 7.500 ile 12.000 Euro arasında bir paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu miktar eğitim aldığınız yere, seçtiğiniz konaklama türüne ve sosyal olarak ne kadar aktif olduğunuza göre değişmektedir.

Bu miktarın en büyük kısmı konaklamadır. Her bir kurumun kampüste veya yakın yerlerde konaklama üstüne bilgi verecek konaklama görevlileri/danışmanları bulunmaktadır.

İrlanda’da Üniversite Eğitimi Hakkında Önemli Bilgiler

Eğer AB dışında bir ülkeden İrlanda’ya geliyorsanız vizenizin olması gerekmektedir.

Öğrenci vizesi için temel koşullar şunlardır:

İstenen eğitim kurumundan kabul mektubu
Eğitim ücretinin ödendiğine dair kanıt (6.000 Eurodan az ise tamamı)
Eğitim ücretinin haricinde 6.000 Euroluk bir finansal kaynak
Özel sağlık sigortası; bu sigorta üniversitenizle ortak bir poliçe ile veya bireysel olarak yapılabilir.

Öğrenci vizesi üzerine daha detaylı bilgileri Irish Naturalisation and Immigration Service (INIS)’den alabilirsiniz.

İrlanda’da eğitim almak için İngilizce dili bilginizin belirli bir seviyenin yukarısında olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için IELTS’de 6,5 ortalama notunu (herhangi bir başlıktan puan 6,0’dan az olmamalı) veya TOEFL’dan 550 notunu (bilgisayarlı versiyonu için 220) minimum olarak almanız gerekmektedir.

Peki, Neden İrlanda?

İrlanda dünyanın en misafirperver ülkelerinden birisidir. Gerçekten de bu kriterde ünlü seyahat sitesi Lonely Planet’ten iki defa ödül almıştır.

İrlanda üniversitelerinden alınacak dereceler uluslararası olarak tanınmaktadır. İrlanda dünyanın en büyük teknoloji şirketleri tarafından Avrupa’daki üssü olarak seçilmiştir. Bu şirketlerin içinde Google, Facebook, Apple ve Intel bulunmaktadır. Birçok durumda büyük şirketler üniversitelerle ihtiyaçlarına çok daha iyi karşılık gelecek şekilde işbirliğine giderek programları gelişmektedirler. Bu da alınan eğitimin değerini artırmaktadır.

Lisans eğitimi alırken ders döneminde haftada 20 saate, tatilde iken 40 saate kadar part-time çalışma imkanınız bulunmaktadır.

İrlanda’nın sınır komşusu Birleşik Krallık ve birçok göçmen İrlandalı aileye ev sahipliği yapan ABD ile güçlü bağları bulunmaktadır. Sosyal, politik ve endüstriyel bağların yanı sıra bu ülkelerle eğitim kurumları açısından da güçlü bağlar bulunmaktadır. Bu durum eğitiminizi bu ülkelerde devam ettirmek için fırsatlar sunmaktadır.

İrlanda’da eğitim hakkında tüm öğrenmek istedikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir