“Fikirlerin ülkesi” olarak adlandırılan Almanya’da yüksek lisans derecesi nasıl alınır? Almanya’da Master eğitim almak isteyen herkes için büyük fırsatlar vardır. Almanya, uluslararası öğrencilere ülkenin tarihi akademik kayıtlarına katkıda bulunma şansı verir. Eğitim ücretleri dünya çapındaki birçok ülkeden daha uygun olduğu için öğrencilerin Master konusunda Almanya’yı seçmesini ideal kılar.

Almanya’nın yüksek öğrenim sistemi ikiye ayrılır;

1-Devlet üniversiteleri; bunlar devlet tarafından desteklenirler

2- Özel üniversiteler; bunlar ise bağımsız şirketler, kuruluşlar veya hayır kurumları tarafından desteklenirler.

Bunların ana farkı fonlama yöntemleridir.

Özel üniversiteler genellikle devlet üniversitelerinden daha fazla ücret alırlar. Buna rağmen okumak istediğiniz bölüm devlet üniversitelerinde yoksa özel üniversiteler de öğrenciler için gayet yararlıdır.

Yine de nüfusun ve uluslararası öğrencilerin çok küçük bir kısmı özel üniversiteleri tercih eder. Çünkü devlet üniversitelerinde oldukça çeşitli bölümler vardır.

 

Almanya’daki Devlet Üniversiteleri

Her kamu üniversitesi aşağıdakileri kendisi belirler;

1-Değerlendirmeler

2-Sınavlar

3-Giriş şartları

Devlet Kontrolündeki Okullar;

1-Finansman

2-Ücret politikası ve kalite kontrolü

3-Derslerin akreditasyonu (yüksek akademik şartları karşılaması için)

Almanya’daki Özel Üniversiteler

Özel üniversiteler kendi ücretlerini belirlemede serbesttirler. Ve bu üniversiteler devlet üniversitelerinden pahalıdır. Ama özel üniversitelerden verilen dereceler tamamen tanınır. Ve tüm özel üniversiteler uygun kalite standartlarını karşılarlar.

Almanya’da Yüksek Lisans Derecesi Veren Üniversitelerin Türleri

Master derecesi veren dört farklı türde üniversite vardır:

1-Araştırma Üniversiteleri; Yüksek Lisans ve Doktora gibi dereceleri olan öğrencileri ödüllendirmek için olanaklar ve akademik uzmanlık sunan yüksek öğretim kurumlarıdır.Araştırma Üniversitelerinin çoğu kamuya açıktır.

2-Teknik Üniversiteler; Araştırma Üniversitelerinin alt grubudur. Bu üniversiteler bilim, teknoloji ve mühendislik alanları üzerine odaklanırlar.

3-Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri;  Bu üniversiteler mühendislik, işletme ve sosyal bilimler üzerine odaklanırlar. Çoğu durumda, profesyonel ve ticari kuruluşlarla ortak çalışırlar. Çoğu zaman bu üniversiteler doktora programı vermemektedir. Ancak özel bir doktora programı sunmak için bir kuruluşla ortaklık yaptıkları takdir de doktora programları açabilirler. Çok sayıda Uygulamalı Bilimler Üniversitesi özel enstitüdür.

4-Sanat, Sinema ve Müzik Kolejleri; Bu kolejler özellikle yaratıcı eğitimler sunma hakkında  uzmanlaşmışlardır. Araştırma Üniversitelerin ve Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinin ikisinin de bir parçası olarak görülürler. Ve bu üniversitelerin bir kısmı bağımsız olarak çalışırlar. Başvuru yapacak aday öğrencilerin yaratıcı beceri ve deneyimlere sahip olması gerekir.

Almanya Üniversiteleri ve Yüksek Lisans hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için lütfen  bizimle iletişime geçin.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir