Otomotiv Endüstrisi Almanya’daki gençler tarafından çok talep gören bir endüstridir. Bu nedenle pek çok öğrenci bu alandaki kariyerlerine Almanya’daki okullarda yön vermek ister. Otomobil yapma ve tasarlama birçok öğrencinin çocukluk hayalidir. Bu hayale oyuncak arabalarıyla başlarlar ve mesleğe ulaşana kadar uzun bir süreçten geçerler. Bu alanda yurtdışındaki pek çok üniversite, Otomotiv Tasarımı ve Mühendisliği alanında yüksek lisans programları sunar.

Otomotiv Mühendisliği’nde en popüler ülke Almanya’dır. Fikirler diyarı olarak tanınan Almanya, aynı zamanda otomotiv mühendisliğinin en güzel örneklerine de ev sahipliği yapıyor. Bugün dünyadaki en iyi otomobil markalarının çoğunun Alman yapımı olduğuna şaşmamak gerek. Mercedes, BMW, Volkswagen, Audi bu ünlü markalardan sadece birkaçıdır. Almanya’daki çoğu üniversite size bu alanda eğitim alma imkanı verirken mezun olduktan sonra da gelişmiş otomotiv endüstrisi sayesinde bu alanda geniş bir istihdam yaratır. Ancak öğrenciler tarafından çoğu bölümde yaşanan sorun bu bölümde de karşılarına çıkar. Öğrenci ülkeye ve bölüme kesin karar vermiş olsa da hangi üniversiteyi seçeceği konusunda kararsız kalır. Hangi üniversitenin istediği alanda iyi eğitim veriyor olacağı öğrenci için kapalı bir kutu gibidir ve iyi bir araştırma gerektirir.

Size bu yazımızda Almanya’da Otomotiv Mühendisliği ve Tasarım alanında lisans derecesi veren birkaç iyi üniversitenin adını vereceğiz.

  1. Bayreuth Üniversitesi, Bayreuth

Almanya’daki en iyi devlet üniversiteleri arasında yer alan Bayreuth Üniversitesi, dünyaca tanınan bir mühendislik bölümüne sahiptir. Bu üniversitede Otomotiv Bileşenleri Mühendisliği ve Mekatronik/ Automotive Components Engineering and Mechatronics (ACEM) bölümleri bulunur. Bu üniversite ayrıca Otomotiv Mühendisliği ve Mekatronik dalında lisans eğitimi de vermektedir.

  1. Münih Teknik Üniversitesi

Almanya’da 3. Dünya’da 54. Sırada olan Münih Teknik Üniversitesi, otomotiv alanını tercih edecek öğrenci adayları için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca bu üniversite fiyatları bakımından, Almanya’daki en ucuz üniversitelerden biridir. Üniversite, Otomotiv Yazılım Mühendisliği’nde Master programı sunmaktadır.

  1. Berlin Teknik Üniversitesi

Almanya’nın en iyi üniversiteleri arasında olan Berlin Teknik Üniversitesi Dünya’nın en iyi 200 üniversitesi arasında yer alır. Mühendislik alanında önde gelen bu üniversite, en az 12 Nobel ödüllü kişiye de ev sahipliği yapmıştır. Üniversite Otomotiv Mühendisliği alanında master programı sunar.

  1. RWTH Aachen Üniversitesi

Aachen Teknik Üniversitesi Almanya’nın ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasındadır. Üniversite Otomotiv Mühendisliği ve Ulaştırma alanında master programı sunar.

5.Stuttgart Üniversitesi

Bosch, Mercedes, Porsche gibi markaların genel merkezlerinin de olduğu endüstri bölgesinde bulunan ve dünya sıralamasında olan bu üniversitede Üretim Otomasyon Teknolojisi alanında lisans ve Otomotiv ve Motor Teknolojisi alanında master programı sunar.

Almanya’da otomotiv mühendisliği hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Almanya’da üniversite eğitimi ile ilgileniyorsanız, Almanya’nın En İyi 10 Üniversitesi isimli yazımız da ilginizi  çekebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir