Almanya’da makine mühendisliği eğitimi almak isteyenlerin ilk aklında tutmaları gereken husus, Almanya’da çok sayıda eğitim kurumunun bulunduğu ve bu kurumlardan her birinin farklı kabul şartları olduğu gerçeğidir. Bu farklılıklardan biri gerekli dil becerileridir. Bazı üniversitelerde Almanca dilinin bilinmesi bir zorunluluktur. Bazı üniversitelerde ise dersler İngilizce olarak sunulmaktadır.

Almanya’daki üniversiteler tüm ülkelerden öğrencilere açıktır. Şu anda iki milyon kayıtlı öğrenci vardır ve bunların% 12,5’i uluslararası öğrencilerdir. Almanya, Amerika’nın ve İngiltere’nin hemen ardından, dünyanın en çok beğenilen favori ülkeler listesinde ilk üçte yer alır. En yaygın Lisans dereceleri ise genellikle üç yıl süren Sanat okullarındaki lisans eğitimi, Bachelor of Science (BSc) ve Mühendislik bölümlerindeki lisans eğitimidir (BEng). Bu lisans dereceleri ile ilgili sektörlere doğrudan başlamak mümkündür. Birçok öğrenci lisans eğitiminden sonra Master eğitimlerine devam etmek ister. Yabancı öğrenciler için Master programı tam zamanlı eğitim olacak şekilde iki yıl sürmektedir.

Peki, Almanya’da Mühendislik programları neden önemli bir rol oynar?

Almanya’nın saygınlığının ardındaki sebeplerden biri Alman ürünlerinin kalitesidir. Almanya yüksek kaliteli malların üretimi ile tanınır. Mekanik ve otomotiv mühendisliği endüstrisi ile ilişkili ürünler, elektrik ve optik üretim süreçleri ile ilgili ürünler özellikle dünya pazarında başarılıdır. Almanya’da eğitim alan makine mühendisleri her zaman mükemmel bir üne sahip olmuşlardır ve dünya çapında talep görürler. “Made in Germany” cümlesi kaliteli bir kaşedir. Makine Mühendisliği, Almanya’da en çok ilgi gören ikinci sıradaki eğitim programıdır. Alman Mühendisliğinin itibarı, yüksek kaliteli bir eğitim geleneğinden gelir ve mühendislere olan talep Almanya’da ve dünya çapında her geçen gün artmaktadır. Özellikle mühendislik bilimlerinde Alman üniversite dereceleri olanlar dünya çapındaki işverenler tarafından büyük saygı görmektedir. Makine Mühendisliği okumak için, öğrencilerin üniversite derslerinde matematik, fizik ve kimyada başarılı sayılacak notlara sahip olmaları gerekir.

Almanya’da Makine Mühendisliği Eğitim Programları;

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT), dünyanın en büyük araştırma ve öğretim kurumlarından biridir. Bu, eski Karlsruhe Üniversitesi ve Karlsruhe Araştırma Merkezi’nin 2006 yılında birleşmesinden kaynaklanır. Üniversitenin kökleri 1852 yılına dayanır. KIT’teki 24.000 öğrencinin 11,000’den fazlası mühendislik bilimlerine kayıtlıdır. KIT’de Alman Makine Mühendisliği programları vardır. 1999 yılında, ilk İngilizce Makine Mühendisliği Lisans Programı, KIT Makine Mühendisliği Koleji tarafından kurulmuştur: Carl Benz Mühendislik Okulu (CBS). Mühendislik alanında yeni liderleri yetiştirmek ve hazırlamak için iş hayatına yakın işbirliği içindedir. Her sınıfta ortalama 50 öğrenciyle eğitim ve öğretim sunmak için çaba göstermektedir. Öğrencilerin seçebilecekleri derslerin bazıları;  Otomotiv Mühendisliği, Küresel Üretim Yönetimi, Enerji Mühendisliği ve Raylı Sistem Teknolojileridir. Almanca dersleri, kültürlerarası eğitim ve Alman iş ahlakı ve uygulama atölyeleri, uluslararası öğrencileri Alman ve uluslararası iş piyasasına hazırlar. Bu gibi dersler, KIT’nin önde gelen profesörleri tarafından yüksek kaliteli dersler içermektedir ve öğrencilerin profesyonel profilini geliştirmek için bireyselleştirilmiş olarak hepsi bir arada öğrencilere sunulur. Bu durum da öğrenciye hem ders hem de iş hayatında destek ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Almanya’da Makine Mühendisliği bölümü, Alman üniversiteleri başvuru tarihleri ve başvuru koşulları hakkında bilgi almak için İletişim Formumuzu doldurabilirsiniz.

Almanya eğitim maliyetleri hakkında genel bilgi edinmek için, ilgili bloğumuza başvurabilirsiniz

Almanya üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, ilgili sayfamız size yardımcı olabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir