Almanya’da üniversite okumak Türk öğrenciler tarafından çok fazla tercih edilen bir durumdur. Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için Almanya eğitim sisteminin kaliteli oluşu ve Türk öğrenciler için eğitimin ücretsiz  oluşu tercih sebeplerinin ilk iki sırasını oluşturmaktadır.

 

 

Almanya’da üniversite eğitimine kabul edilmeniz için gereken temel kriter ise oldukça basit: Üniversite sınavında Türkiye’deki üniversitelerin birinden 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. Ve bu 4 yıllık bölümün Almanya’da okumak istediğiniz bölüm ile aynı olması gerekmektedir.

Almanya’da üniversite okumak için başvuru aşamasında yeterli seviyede Almanca bilmenize de gerek yoktur. Almanya’da okumak istediğiniz bölüm için şartlı kabul alındıktan sonra Almancanızı okulun istediği seviyeye getirebilir ve bölüme geçiş yapabilirsiniz.

 

Almanya’da üniversiteokuyabilmek için gerekli olan bu şartlı kabul nedir? Daha detaylı bilgi almakiçin burayı tıklayabilirsiniz.

 

  • Neden Almanya’da Üniversite?

Almanya’da üniversiteler genel olarak ücretsizdir. Almanya Federal bir devlettir ve eğitim sistemi her eyalette farklılık göstermektedir. Eğitim sisteminin farklılık göstermesinin yanı sıra okulların ücretleri de farklılık gösterir. Bazı eyaletlerde hiç harç ücreti alınmazken bazı eyaletlerde dönemli 350-500 Euro aralığında harç ücreti alınır.

Aylık yaşam giderleri ise 700 – 750 Euro civarındadır. Kolay kabul koşulları, diploma denkliği, mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni gibi avantajlar düşünüldüğünde Almanya’da üniversite okumak öğrenciler için çok avantajlı bir durumdur.

Almanya’da üniversiteokumak istiyorsunuz fakat vize süreciyle ilgili bilginiz mi yok? O halde buyazımızı size yol gösterecektir.

 

  • Kaliteli Eğitim:

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin en çok önem verdiği konu ise eğitim kalitesidir. Dünyanın bilim, teknoloji ve ticaret alanında en ileri ülkelerinden biri olan Almanya’da üniversite okumaya gidecek öğrenciler  çok kaliteli bir eğitim alacak ve bu eğitim sonucunda her yerde aranan ve tercih edilen kişiler haline gelecektir.

  • Ekonomik Eğitim:

Almanya’da üniversite eğitimi büyük oranda devlet tarafından desteklenmektedir. Buna ek olarak Almanya 17 eyalete sahip bir ülkedir ve bu eyaletlerdeki üniversitelerin hem eğitim sistemleri hem de ücretleri farklılık gösterir. Bazı eyaletlerde tamamen ücretsiz eğitim söz konusu iken bazı eyaletlerde bulunan üniversitelerin dönemlik harç ücretleri 350-500 Euro aralığında değişkenlik gösterir.

  • Başvuru prosedürleri:

Almanya’da üniversite eğitimi almanı en temel kuralı ÖSYM sonucuna göre YÖK’e bağlı herhangi bir üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olunmasıdır. Almanya’da üniversite okumak isteyen bir öğrencinin hazırlanma sürecinde yapması gereken en önemli şey Türkiye’de Almanya’da okumak istediği bölümü kazanmasıdır. Ve bu durumu ÖSYM yerleşti belgesi ile ispatlamasıdır.

  • Ekonomik yaşam giderleri:

Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için karşılarına çıkacak bir diğer masraf ise yaşam giderleridir. Kurların artış gösterdiği şu günlerde Almanya’da üniversite eğitimi almak öğrencilerin ve ailelerin gözünü korkutsa da Almanya’da Üniversite eğitimi almanın Türkiye’de farklı bir şehirde eğitim almaktan çok bir farkı yoktur. Konaklama, beslenme ve sosyal giderler için bir öğrenciye aylık ortalama 700 Euro yeterli olmaktadır.

  • Daha kısa süreli eğitim:

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimini ise 2 yılda tamamlarlar. Yani Almanya’da üniversite okumak isteyen bir öğrenci Almanca hazırlık eğitimi alacak dahi olsa Türkiye’deki eğitim süresinden daha kısa sürede Almanya’daki eğitimini tamamlar. Bunun sebebi de Türkiye’deki üniversitelerin de çoğunda hazırlık eğitimi oluşudur ve Türkiye’deki üniversite eğitim süresinin 4 yıl oluşudur.  Ayrıca master yapmak isteyen öğrenciler, lisans bitiminde doğrudan master eğitimine başlayabilir. Bu da öğrencilere önemli bir zaman avantajı sağlar.

  • Üniversite mezuniyeti sonrası çalışma ve ikamet izni:

Almanya’da üniversite okuyup mezun olduktan sonra 1 yıl içerisinde iş bulmanız durumunda size Almanya’da ikamet ve çalışma izni verilir. Türkiye’deki bir üniversiteden mezun olanların ise bu şansı bulunmamaktadır.

Almanya’daki üniversitelerin bulunduğu listemize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

 

Almanya’da Üniversite okumak ile ilgili daha fazla bilgi almak ve yerleştirme yaptığımız üniversitelerin listesine ulaşmak için bizimle iletime geçebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir