Almanya’nın lisans eğitiminde tercih edilmesinin ilk nedeni tabi ki de eğitim kalitesidir. Bunun yanı sıra Almanya’nın Türkiye’ye olan yakınlığı, Almanya’da olan tanıdıklar gibi etkenlerde Almanya’yı eğitim almak için cazip hale getirmiştir.

 

Almanya’da lisans eğitimi 3 yıldır. Fakat bu durum üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme farklılık gösterebilir.

Alman üniversitelerinde eğitim dili Almancadır. Eğer Almancanız yoksa 1 yıllık bir dil eğitimi almanız gerekmektedir. Bu dil eğitimini üniversite bünyesinde ya da özel dil okullarında alabilirsiniz. Ve dil eğitiminizi bitirdikten sonra uluslararası geçerliliği olan DSH ya da TestDaf sınavları ile yeterli seviyeye ulaştığınızı göstermeniz gerekmektedir.

Alman üniversiteleri ücretsizdir. Yalnızca cüzi miktarlarda dönemlik harçlar ödenir. Bu harçlar okula ve okulun bulunduğu eyalete göre farklılık gösteriri. Bazı eyaletlerde bu harç ödemeleri tamamen kaldırılmıştır. En yüksek dönemlik harç bedeli ise 750 Euro’dur.

Alman üniversiteleri her öğrencisine öğrenci kartı vermektedir. Bu kart ile de ulaşımlarını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Almanya’da eğitim ve ulaşım masrafları haricinde bir de yaşam masrafları çıkmaktadır. Öğrencinin aylık yaşam masrafı 720 – 920 EURO arası değişmektedir.

Almanya’da eğitim almak isteyen bir öğrencide aranan şart ise; Türkiye’de 4 yıllık bir örgün öğretime yerleşmiş olmasıdır. Yani öğrenci eğer Almanya’da Mimarlık okumak istiyorsa Türkiye’de de bu bölüme yerleştiğini gösteren belgesi olmalıdır.

Bu “Yerleşti Belgesi” alınacak üniversite devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ya da Kıbrıs üniversiteleri olabilir.

Yalnızca Açık Öğretim Fakültesi ve 2 Yıllık Meslek Yüksek Okulları kabul edilmemektedir.

Almanya’da dil eğitimi alırken çalışma izni verilmezken üniversite eğitimine geçtiğinizde  çalışma izniniz olmaktadır. Öğrenciler 1 yıl içerisinde 90 tam gün ya da 180 yarım gün olacak şekilde çalışabilmektedir.

Üniversite eğitimleri sona eren öğrenciler, Almanya’da kalmayı düşünürlerse, Alman Hükümeti öğrencilere bir yıl süre veriyor ve bu süre içerisinde mezun oldukları bölümle alakalı bir iş yerinde iş bulabilirlerse, bu iş yerine bağlı olarak oturum alabilmektedirler.

Almanya’da üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için lütfen Almanya Üniversiteleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Almanya’da eğitim ile ilgili diğer sorularınız için bize BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir