Work and Study isimi ile anılan programlar, İrlanda’da 25 hafta ve üzeri dil eğitim programlarıdır.

İrlanda’da, 25 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrencilerin, eğitimleri süresince haftada 20 saat part-time/yarı zamanlı çalışma izni vardır. İrlanda, 25 haftalık eğitim için öğrencilere 8 aylık vize vermektedir.

Öğrenciler, 25 haftalık eğitimleri sonrası isterlerse geriye kalan 2 aylık sürelerinde çalışabilir. Kalan 2 aylık dönemleri, İrlanda’nın belirlediği tatil dönemine denk gelirse tam zamanlı çalışma olanakları da olur:

İrlanda için tatil zamanları Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ayları ve 15 Aralık-15 Ocak tarihleri arasındaki 1 aylık zaman olarak kabul edilmektedir.

Work and Study kapsamında, İrlanda’ya 25 hafta ve üzeri eğitime giden öğrencilerin, İrlanda’nın nüfus sistemine kayıt yaptırarak oturum izni almaları gerekmektedir. Kayıt için 300 Euro ödeme yapılmaktadır.

Work and Study programlarında, İrlanda’da saatlik minimum ücret yaklaşık 9-10 Euro civarındadır. Öğrencilerin haftada 180 Euro kazanma olanağı vardır. Vizelerinin bitiminde öğrencilerin kalıcı tam zamanlı bir işten iş teklifi/job offer almaları ya da ülkelerine geri dönmeleri gerekir.

Öğrenciler, work and study programları kapsamında ağırlıklı olarak İrlanda’nın başkenti Dublin şehrini tercih eder. Ancak daha sakin bir alternatif olarak Drogheda da tercih edilen şehirler arasında yerini alır.

İrlanda kültürü, Türk kültürüne olan yakınlığı ile dikkat çeker. İrlandalılar, eğlenceleri, neşeleri ve sıcakkanlılıkları ile ünlü bir toplumdur. Türk öğrenciler, kültürel adaptasyon konusunda hiç zorluk çekmezler.

İrlanda hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen tıklayınız.

İrlanda, önemli bir turizm merkezidir. Dolayısıyla turizm sektöründe sürekli olarak eleman ihtiyacı mevcuttur. Eleman ihtiyacının en yüksek seviyeye çıktığı tatil dönemlerinde, öğrencilere tanınan yarı zamanlı / part time çalışma izni devlet tarafından full time / tam zamanlı hale getirilir. Bu sebeple, daha fazla gelir elde etmeyi hedefleyen öğrencilerin, eğitimlerinden sonraki 2 aylık periyotlarını bu tatil zamanlarına denk getirecek şekilde planlama yapmalarını tavsiye etmekteyiz. Öğrencilerin çalışma fırsatı buldukları bir diğer sektör ise bilişim teknolojileri sektörüdür.

Bulacağımız işin seviyesi ve gelir düzeyi, İngilizce dil seviyemiz ile ilintilidir. Dil seviyemiz geliştikçe, çalışılan işlerin gelir seviyeleri de artmaktadır.

Work and Study programları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçiniz.