Ülkeler Rehberi:

İrlanda Cumhuriyeti

  • Başkent: Dublin
  • Para Birimi:Euro (€)
  • Ülkenin Nüfusu:757.976
  • Ana Dili: İngilizce ve İrlandaca (İrlanda Gaelcesi)
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 4 saat
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 2 saat
  • Popüler Şehirleri: Dublin, Cork, Galway

Ülke hakkında bilgi: Kuzeybatı Avrupa’da Birleşik Krallık topraklarının batısında yer alan İrlanda adası 1922 yılında bağımsızlığını ilan ederek Birleşik Krallık’dan ayrılmıştır. Ülke 1973 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir. 1916 yılında baskı ortamından kurtulmak isteyen İrlanda Cumhuriyetçi ordusu örgütlenmiş, İngiliz hükümetine karşı ayaklanma başlatmıştır. Bunun üzerine İngiliz başbakanı David Lloyd George Kuzey ve Güney İrlanda olmak üzere iki parlamento kurarak ülkeyi elinde tutmaya çalışmıştır. Ancak Güney İrlanda İngiliz hükümetine ödün vermeyerek İngiliz hükümeti ile aralarında anlaşma imzalamış ve bu anlaşmadan bir yıl sonrasında ise tam bağımsızlığını ilan etmiş, İrlanda Cumhuriyeti kurulmuştur. Kuzey İrlanda Birleşik Krallık topraklarında kalmaya devam etmiştir.

Ekonomisi: İrlanda ekonomisi tarım, hayvancılık ve endüstriye dayalıdır. Ülkede düşük vergi oranları uygulanır. Google, Facebook, Apple gibi teknoloji şirketlerinin Avrupa merkezleri burada yer almaktadır. İrlanda nüfusunun üçte biri tarım ile uğraşmaktadır. Geri kalan nüfus ise hayvancılık imalat sanayi, madencilik ve inşaat sanayi ile ilgilenmektedir. İmalat sanayinin büyük kısmı Dublin Şehrinde yer alırken kırsal alanlarda hayvancılık gelişmiştir. İhracatının büyük kısmı gıda ürünlerine dayalıdır ve bu ihracatın %90’ını İngiltere ile yapmaktadır.

Sanayisi: İrlanda Cumhuriyeti’nin sanayisi daha çok Dublin, Cork ve Limerick kentleri çevresinde yoğunlaşmıştır. İrlanda siyah bira ve viski yapımında dünyaca ünlü bir ülkedir. İrlanda’da bakır, kurşun ve çinko gibi önemli mineraller vardır. Son yıllarda güney kıyısı açıklarında doğal gaz ve sınırlı miktarda petrol bulunmuştur. Kömür ve demir cevheri az olduğu için ülkenin elektrik enerjisi büyük ölçüde Shannon Irmağı üzerindeki hidroelektrik santrallardan elde edilir. Yakıt olarak turba kömürü kullanılan santrallardan da elektrik üretiminde yararlanılır.

Yaşam: İrlandalılar rahatlarına ve keyiflerine çok düşkündürler. Ülke’de ‘Bank Holiday’ olarak bilinen tatil günlerinin yanı sıra pek çok tatil günü vardır. Bu günlerde okullarda, özel ve resmi dairelerde tam gün tatil günü olarak kabul edilir. 2003 yılında yapılan bir ankette İrlanda Avrupa’nın en mutlu ülkesi; Dublin ise Avrupa’da yaşanacak en iyi başkent seçilmiştir.

Ulaşım: Trafik İngiltere’de olduğu gibi sol şeritten akmaktadır. Otobüs ve tren en çok tercih edilen ulaşım araçlarıdır. Bunun dışında şehirde taksilerle ulaşım sağlamak da mümkündür. Toplu ulaşım araçlarını kullanmak için haftalık veya aylık kartlar kullanılır.

İklim: İrlanda, ılıman bir deniz iklimi ülkesidir. Yaz aylarında en yüksek sıcaklıkları ortalama 15-20 derece arasında değişirken kışın en düşük sıcaklıklar 4-5 derece civarındadır. Ülkede her mevsimde yağış görünmektedir.

Popüler Şehirleri:

Dublin: Dublin ticaretin ve turizmin oldukça fazla olduğu Avrupa’nın önemli kültürel merkezlerinden biridir. Şehrin merkezinde birçok galeri, sanat merkezi ve müze bulunur. Turistik açıdan Dublin’de en hareketli yer “Temple Bar” bölgesidir. Burada İrlanda müziği yapan ve geleneksel İrlanda tarzına sahip birçok kafe yer alır. Avrupa’nın en büyük parkı olan “Phoenix Park” şehrin ortasında çok büyük bir yeşil alanda yer almaktadır. Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkent Dublin’dir.

Cork: İrlanda Cumhuriyeti’nde yer alan ikinci büyük şehirdir.  Şehir adını “Bataklık Alan” anlamına gelen İrlandaca “ Corcach” tan almıştır. Cork özellikle tarihi sokakları ve yapıları ile İrlanda kültürünün etkilerini yoğun olarak taşır.

Galway: Galway, İrlanda’nın batısında yer alan bir kıyı şehridir. Oldukça canlı bir sanayi ve ticaret şehri olmak ile birlikte,  İrlanda’nın kültür ve sanat alanında en çok etkinlik ve festival düzenlenen şehirlerinden biridir. Özellikle her yıl Temmuz ayında düzenlenen Galway Sanat Festivali çok ünlüdür.