Ülkeler Rehberi:

Malta

  • Başkent: Valletta
  • Para Birimi:Euro (€)
  • Ülkenin Nüfusu:455
  • Ana Dili: İngilizce ve Maltaca
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 2 saat
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 2 saat
  • Popüler Şehirleri: Valetta, St. Julians, Sliema, Gzira, Mdina, Gozo

Ülke hakkında bilgi: Malta Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da yer alan 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşan ülkedir. En büyük ada Malta; 237 km2, Gozo; 68 km2 ve Comino; 2 km2 yüzölçümüne sahiptir.

Şehrin simgesinden olan Şövalyeler Neolitik dönem sonrasında 1530 yılında St. John’un emrinde ülkeye gelmişlerdir. Beraberinde ise bugünkü izlerini taşıyan zengin bir kültür ve gelişmiş bir ticaret sistemi oluşmuştur.

Malta uzunca bir süre İngilizlerin egemenliğinde bulunmuştur. Kanuni döneminde Türkler tarafından da kuşatılan ve 4 aylık kuşatma sonrasında alınamayan Malta’da o dönemden kalan, yapılan savunmanın izlerini taşıyan birçok yapı bulunmaktadır.

Tam olarak bağımsızlığını 1964 yılında kazanmıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. 2008 yılında Avrupa Birliği ortak para birimi olan Euro’yu kullanmaya başlamıştır.

Ekonomisi: Malta ekonomi açısından sıkıntı yaşamayan bir ülkedir. Ülkenin gelirinin %97’sini turizm, yaklaşık %3’lük kısmını ise ihracat oluşturmaktadır. Özellikle dil eğitimi açısından ülkeye her yıl farklı milletlerden birçok öğrenci gelmektedir. Adada toplamda 50’nin üzerinde dil okulu bulunmaktadır.

Ülke aynı zamanda konumu itibariyle denizcilik sektöründe ve liman işletmeciliğinde Avrupa’da ciddi paya sahiptir. Akdeniz’in en büyük aktarma merkezlerinden biri olan “Malta Freeport” ile birlikte gemi, yat onarım merkezlerinin kurulması ekonomisinin daha da canlanmasını sağlamıştır.

Sanayisi: Ülke ilk kez 1950’li yıllarda imalat sektöründe düşük maliyetli yoğun işgücüne sahip bir ülke olarak sanayileşme hareketine başlamıştır. İmalat sektörü; Otomobil yedek parça, tıbbi cihazlar, elektronik cihazlar ve eczacılık üzerindedir.

Yaşam: Takımadalar arasındaki en büyük ada olan Malta adası nüfusun büyük kısmını barındırmaktadır. Ülkenin başkenti Valetta olmasına rağmen en kalabalık ve canlı şehri St. Julians’dır. Özellikle St. Julians gece hayatı ile ünlüdür.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yaşamın en uygun olduğu yerlerden biridir Malta’dır. Sokak aralarında yer alan yerel marketlerinde ve süpermarketlerinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Malta’da rahatlıkla denize girilebilecek birçok sahil bulunmaktadır. Bunlardan en ünlü olanları; Mellieha Bay, Golden Bay ve Paceville plajlarıdır.

Ulaşım: Malta’da trafik İngiltere’de olduğu gibi sol şeritten akmaktadır. Malta’da yer alan tek toplu taşıma aracı otobüslerdir. Bazı bölgelerde gece 3.00’e kadar otobüs bulabilmek mümkündür. Otobüslerin yanı sıra adada taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksilerin genel olarak standart fiyat tarifesi bulunmaktadır. Dilerseniz adada bisiklet kiralama olanağı da bulunmaktadır. Şehir içinde yürüyerek ulaşım sağlamak oldukça kolaydır.

İklim: Malta’da Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazlar oldukça sıcak ve kurak geçerken kış ayları da yağışlı ve ılıman geçmektedir. En sıcak ayları Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Popüler Şehirleri:

Valetta: Malta Cumhuriyeti’nin başkentidir. Şehir adını Osmanlı saldırılarını geri çeviren Şövalye “Jean de Valette” den almıştır. İki doğal limanıyla Malta’nın başlıca liman şehridir. Valetta’nın en canlı sokakları şehrin merkezi olan Republic ve Merchants caddeleridir. Burada bir çok mağaza ve alışveriş imkanı yer almaktadır.

St Julians: 1930’larda eski bir askeri bölge olan Paceville bölgesi St. Julians’da yer alır. Çeşitli restoranların, barların ve gece kulüplerinin bulunduğu adanın en canlı şehridir.

Mdina: Şehir etrafı surlarla çevrili olan dar sokaklara sahip yüksek bir tepede yer alır. Malta’nın en yüksek noktası olduğundan güneşin batışını birçok turist buradan izlemeyi tercih etmektedir.

Sliema: Sliema Malta’nın en turistik şehirlerinden biridir. Sliema sahili boyunca lüks otelleri, restoran ve kafeleri görmeniz mümkündür.

Gzira: Malta Üniversitesine ev sahipliği yapan Sliema şehrinin iç kısmında yer alan küçük bir şehirdir. Buradan Sliema şehrine yürümek 10 dakikanızı alacaktır.

Gozo: Gozo adası, Malta Cumhuriyetinin ortanca adasıdır. Malta adasının hemen kuzeyinde yer alır ve adaya feribot ile ulaşım sağlanmaktadır.