Ülkeler Rehberi:

Almanya:

  • Başkent: Berlin
  • Para Birimi:Euro
  • Ülkenin Nüfusu:670.000
  • Ana Dili: Almanca
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 2 saat
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 1 saat
  • Popüler Şehirleri: Berlin, Hamburg, Köln, Frankfurt, Bochum, Paderborn, Giessen, Siegen, Wuppertal, Aachen, Münih

Ülke hakkında bilgi:

Avrupa birliği ülkelerinin en kalabalık nüfusuna sahip olan Federal Almanya Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletlerinden sonra en çok göç alan 2. Ülkedir.

Ülkenin yönetim biçimi Federal Perlamenter, temsili demokrasili bir Cumhuriyet’tir. Grungesetz adı verilen anayasa ile ülkede temel hakları koruyan maddeler, güçler ayrılığı, anayasaya karşı direnişleri yasal ve değiştirilemez kılınmaktadır.

Ekonomisi: Almanya Avrupa Birliği’nin, eski adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun, kurucu üyelerindendir. Almanya; ABD, Çin ve Japonya’nın ardından dünyanın en büyük 4. Ekonomisi, Avrupa’nın ise en büyük ekonomisine sahiptir.

Ülke ekonomisinin büyük payını endüstri ürünleri ve bu ürünlerin ihracatı canlı tutmaktadır. Dünyada makina parça üretiminin %20’sini Almanya karşılamaktadır. Dünyaca ünlü Bosch, BMW, Volkswagen, Porsche, Bayer, Siemens, Opel firmalarının makineleri Almanya’da üretilmektedir.

Ülkede üretilen tarım ürünleri kendi iç pazarlarının %90ını karşılamaktadır. Tarımın ekonomide ciddi bir payı yoktur.

Almanya’da işsizlik %5 civarlarında olup en etkin ve verimli iş gücüne Almanların sahip olduğu söylenmektedir.

Sanayisi:

Almanya sanayileşme hareketinden bu yana küresel ekonomide yenilikçi ve öncü bir ülke durumundadır. 2006 yılında dünya üzerinde en fazla ihracat yapan ülke olmuştur. Ülke toplam gelirinin %70 ini hizmet sektöründen, %30 a yakınını da endüstri ürünleri üretiminden elde etmektedir.

Üretilen ürünlerin büyük bir kısmı; otomobil, makine, metal sanayi ve kimyasal ürünleri gibi mühendislik ürünlerinden oluşmaktadır. Aynı zamanda ülke dünyadaki bir numaralı rüzgar tribünleri ve güneş ürünleri üreticisidir.

Yaşam:

Almanya eskiden bu yana tarihte “Düşünürlerin, Şairlerin Ülkesi” olarak tanınmıştır. Ülkede geçmişten bu yana bir çok sanatçı ve filozof yetişmiş olup bu etkinin günümüze kadar devam ettiği sanata ve kültüre yapılan desteklerde görülmektedir. Federal eyaletler ülkenin kültürel gelişiminden sorumluk oldukları için kültürel alanda çok fazla mali destek sağlanmaktadır. Bunun sonucunda 16 eyaletin toplamında binlerce müze ve 25binin üzerinde kütüphane bulunmaktadır.

Ulaşım:  

Almanya’da toplu taşıma sistemi oldukça fazla kullanılmaktadır. Tüm şehirlerde yaygın kullanılmakta olan toplu taşıma araçları olan tramvay, metro ve otobüsler oldukça dakiktir. Tren yolu kullanımı otobüslere göre daha ekonomik bir ulaşım biçimi olup şehirlerarası ulaşımda özellikle çok fazla tercih edilmektedir.

Bunun yanı sıra çoğu Avrupa şehrinde olduğu gibi Almanya’da da bisiklet yolları oldukça düzenlidir ve şehir trafiğinden kaçmak isteyenler için alternatif oluşturmaktadır.

İklim:

Almanya, genelinde batı rüzgarlarının etkisi olan bir iklime sahip bir ülkedir. Kuzey kesimlerinde ılıman okyanus ikliminin etkisi ile bol yağış görülmektedir. Doğusunda ise ağırlıklı olarak karasal bir iklim vardır. Her mevsim yağış ülkenin genelinde görülmektedir.

Popüler Şehirleri:

Berlin: Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin aynı zamanda en kalabalık şehridir. Şehir çok kültürlü ve hareketli yapısı nedeniyle aynı zamanda tarihi yapısıyla birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Berlin oldukça yeşil ve temizdir. Bu özelliğiyle de huzur veren bir yapısı vardır.

Hamburg:  Berlin’den sonra Almanya’nın en kalabalık ikinci şehri olan Hamburg, Avrupa’nın ikinci büyük limanına sahiptir. Gece hayatı oldukça canlı olan şehirde St. Pauli caddesi eğlence merkezi olarak bilinmektedir.

Köln: Ortaçağ’dan bu yana bir ticaret merkezi olarak bilinen Köln, günümüzde de ticaret kenti olma özelliğini devam ettirmektedir. Şehir dar sokakları ve mimari yapısı ile Roma etkilerini hala taşımaktadır. Görülmeye ve yaşanmaya değer bir şehir olan Köln, çikolatalar, spor etkinlikleri ve festivalleri ile ünlenmiştir.

Frankfurt: Almanya’nın fuar ve finans merkezi olarak bilinen Frankfurt, en çok turist alan şehirlerden biridir. Şehirde bir tarafta Gotik tarzda mimari yapılar ile diğer tarafta iş merkezlerinin bulunduğu gökdelenler farklı bir zıtlık yaratmaktadır.

Bochum: Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde bulunan Ruhr bölgesinin merkez şehridir. Bölgenin en önemli şehirlerinden biri olan Bochum’da Almanya’nın en büyük üniversitelerinden biri olan Ruhr Universitesi bulunmaktadır. Üniversitede 30.000’den fazla öğrenci eğitim görmektedir.

Paderborn: Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Detmont iline bağlı şehirdir. Paderborn ismi Pader nehrinden gelmektedir. 147.600 kişilik şehrin nüfusunun yaklaşık %10’u öğrencidir.

Giessen: Hessen eyaletinde yer alan Giessen Şehri üniversite şehri olarak bilinmektedir. 83.000 nüfuslu şehirde 37.000 öğrencinin eğitim aldığı Giessen Üniversitesi bulunmaktadır. Giessen şehri Frankfurt’a yaklaşık 40 dk mesafededir.

Siegen: Arnsberg bölgesinde yer alan yaklaşık 20. 000 öğrencinin kayıtlı olduğu Siegen Üniversitesine ev sahipliği yapan şehirdir.

Wuppertal: Almanyanın kuzeybatısında Kuzey Ren vestfalya eyaletinde yer alan Wuppertal içerisinde büyük firmaların merkezlerinin bulunduğu canlı bir şehirdir.

Aachen: Hollanda, Belçika sınırında yer alan 260.000 nüfuslu şehir büyük bir linyit çıkarma merkezidir. Aachen Teknik Üniversitesi olarak bilinen, Rheinisch-Westfalische Technische Hochschule (RWTH) Aachen’da yer almaktadır.

Munih: Bavyera eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Almanya’nın en büyük 3. Şehri olan Münih, yüksek yaşam standartlarına sahiptir. Avrupa’nın en önemli sanat, ileri teknoloji ve finans merkezidir.

Stuttgart: Ticaretin oldukça aktif olduğu şehirde Stuttgart Üniversitesi ve Hohenheim Universitesi yer almaktadır. Dünyaca ünlü Porsche, Mercedes Benz gibi dünyaca ünlü otomobil firmaları bu şehirde yer almaktadır.