Kanada

  • Başkent: Ottowa
  • Para Birimi:Kanada Doları (CA$)
  • Ülkenin Nüfusu:290.000
  • Ana Dili: İngilizce ve Fransızca
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: Batı yakası 16, Doğu yakası 11 saat
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: Batısı ile 12, Doğusu ile 7 saat
  • Popüler Şehirleri: Toronto, Vancouver, Montreal, Ottowa, Calgary, Halifax,

Ülke hakkında bilgi: Kanada Amerika kıtasının en kuzeyinde yer almaktadır. Ülke, Büyük Okyanustan Kuzey Arktik denizine kadar yer alan alanda 9,98 milyon metrekarelik bir alandadır. Yüz ölçümü açısından dünyanın en büyük 2. Ülkesi olan Kanada nüfusunun %80’i güney sınırına yakın yaşamaktadır. Kanada binlerce yıl Aborjinlerin yaşadığı bir ülke olmuştur. 15. Yüzyılda Atlantik kıyılarında İngiliz ve Fransız devletleri ilk kolonilerini kurmuştur. Ancak bölge daha sonra tamamen İngiliz kontrolüne geçmiştir. 18. Yüzyılın sonlarında Amerika ve Kanada’yı oluşturan topraklarda Birleşik krallık etkisi tamamen yok olmuştur. Anayasal Monarşi ile yönetilen Kanada 1867’de Konfederasyon yasası ile kurulmuş 10 eyaletten oluşan bir federasyon olmuştur.

Ekonomisi: OECD ve G8 üyesi olan Kanada dünyanın en zengin ekonomilerinden biridir. Özellikle teknoloji ve eğitim alanındaki başarıları ile bilinen ülke ekonomisinde doğal kaynaklarının ciddi önemi bulunmaktadır. Dış ticarette doğal kaynakların ve kereste ihracatının payı büyüktür. En büyük ticaret yaptığı ülkeler başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, Çin ve Meksika’dır. Ülkede Çinko ve Uranyum üretimi çok fazladır. Aynı zamanda petrol ve doğal gaz rezervleri açısından zengin olan Kanada önemli bir enerji ihracatçısı konumundadır.

Sanayisi: Hizmetler sektöründeki büyüme ve sanayi sektöründeki verimliliğin artması ile 2002 yılından bu yana Kanada’da sanayi sektöründeki istihdam azalmaktadır. Önde gelen sanayi sektörleri; Otomobil, yedek parça, telekomunikasyon, elektrikli ve elektronik cihazlar, kimyasallar ve metal ürünleridir. Ontario Eyaletinde, bugün Amerika’nın en büyük araba üreticisi konumundaki Michigan’dan daha fazla araç üretilmektedir. Kanada’nın bir diğer önemli eyaleti olan Quebec, Uzay ve havacılık sektöründe dünyanın en önemli merkezlerinden biridir. Otomotiv ve uzay endüstrilerinin yanı sıra, ilaç sanayi, bioteknoloji ve bilgi teknolojileri gibi yüksek teknolojili sektörlerde önemli sanayi sektörleri arasında yer almaktadır. Sanayileşmiş diğer ekonomilerden farklı olarak Kanada ekonomisinde ağaç ve petrol sanayinin payı büyüktür.

Yaşam: Kanada, insanların eğitim seviyelerinin yüksek olması ve göçmenlerin bir araya gelerek oluşturduğu bir çoğunluktan oluşması sebebiyle; saygı ve sevginin önemli olduğu dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden biridir. Bunu kanıtlar nitelikteki araştırmalarda da nüfusun en yoğun olduğu Toronto, Vancouver ve Calgary 2017 verilerine göre dünyanın en yaşanılabilir ilk 10 şehri arasında yer almıştır.

Ulaşım: Şehir içi ulaşımlar eyaletlerin belediyeleri tarafından gerçekleştirilmektedir ve yerel hükümetler bütçelerinin %11’ini ulaşıma harcamaktadır. Bu nedenle de demiryolu ve karayolu ulaşımda şehir içinde herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Özellikle Toronto ve Montreal şehirlerinde kapsamlı bir metro sistemi vardır. Diğer şehir merkezlerinde de çok fazla otobüs ve metro kullanılmaktadır. Günlük, haftalık veya aylık olarak otobüs metro sınırsız binişleri kapsayan kart almak mümkündür.

Yüzölçümü açısından yüksek bir alanı kapsadığından şehirlerarasında araçla seyahat edebilmek pek mümkün değildir. Bu nedenle uçak tercih edilmektedir.

İklim: Kanada’da nüfusun çoğunluğunun yaşadığı güney kesiminde 4 ayrı mevsim yaşanmaktadır. Yazları +35 kışları -20 derecelerde hava görülmektedir. Ülkenin doğusuna göre batısında iklim daha yumuşaktır. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde hava daha normaldir.

Popüler Şehirleri:

Toronto: Ontario eyaletinin başkenti olan Toronto yaklaşık 6 milyon nüfusuyla Kanada’nın en büyük şehri ve ticaret merkezidir. Şehirde İngilizce konuşulur. Çok kültürlü yapısına rağmen son derece güvenli bir şehir olan Toronto’da geniş bir ulaşım ağı ve yer altı alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Toronto’da her yıl dünyaca ünlü festivaller, fuarlar ve konserler olmak üzere birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Şehrin simgesi “CN Tower”dır.553 metre uzunluktaki kule dünyanın en yüksek ikinci kulesidir. Dünya üzerindeki en uzun otoban “Trans Canada” , dünyanın en uzun sokağı “Yonge Street”, dünyanın en büyük şelalesi “Niagara” Toronto’da yer almaktadır.

Vancouver: Kanada’nın 3. Büyük şehri olan ve batı Kanada’da yer alan Vancouver, British Colombia eyaletinin bir şehridir. Doğal güzellikleri, parkları ve hareketli bir şehir hayatı ile herkese hitap eden bir şehir özelliğindedir.

New York ve Hollywood’dan sonra Amerika kıtasında en büyük 3. Sinema ve film merkezi olan Vancouver bununla birlikte müzeleri, tiyatroları, sinemaları ve parkları ile birçok kültürel alternatif sunmaktadır. Şehirde aynı zamanda kayak, tırmanış ve golf gibi birçok doğa sporu için imkan bulunmaktadır.

Şehrin merkezine oldukça yakın konumdaki Stanley Park’da yürüyüş yaparken veya bisiklet sürerken sincaplarla karşılaşmak oldukça olasıdır.

Ottowa: Ottowa Kanada’nın başkentidir. Kanada’nın kültürel merkezlerinden biri ve dördüncü büyük şehri olan Ottowa’da çok sayıda müze, tiyatro ve üniversite yer almaktadır.

İş imkanlarının fazlalığı ve üniversitelerin fazlalığı sebebiyle 35 yaş ve altındaki nüfus Ottowa nüfusunun yarısını oluşturmaktadır.

Ottowa’nın diğer şehirlerden en büyük farkı ise hem İngilizcenin hem de Fransızcanın aktif bir şekilde konuşulduğu tek şehir olmasıdır. Bu iki dilliliği trafik levhalarından mağazaların vitrinine kadar birçok alanda görebilirsiniz.

Calgary: Calgary, Alberta eyaletinin en büyük şehri ve dünyanın en zengin şehirlerinden biridir. Bir milyonun üzerinde nüfusu bulunmaktadır. Rock dağlarının eteklerinde yer alan şehir, Petrol kaynaklarının çokluğu sebebiyle 1900’lü yılların sonuna doğru çok fazla büyümüştür.

Calgary, Toronto’nun ardından Kanada’da en çok şirket merkezlerinin bulunduğu 2. Şehirdir. University of Calgary bu şehirde yer almaktadır.

Montreal: Quebec eyaletinin en büyük, Kanada’nın ikinci büyük şehridir. Fransızca konuşulan şehir Paris’ten sonra Fransızcanın konuşulduğu en büyük 2. Şehir özelliği taşımaktadır. Şehirde İngilizce’de yaygın bir şekilde konuşulmaktadır.

Montreal Büyük Gölleri Atlas Okyanusu’na bağlayan konumu itibari ile önemli bir liman kentidir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden Mc Gill Üniversitesi Montreal’de yer almaktadır.

Yaz ayları Montreal’de 20 derecelerde geçerken kış aylarında -40 dereceleri görmek mümkündür. Bu nedenle kışın kullanılmak üzere bir yer altı şehri vardır.

Halifax: Halifax Kanada’nın güney doğusunda yer alan “Nova Scotia” eyaletinin başkentidir. Şehirde çok sayıda üniversitenin bulunması sebebiyle genç nüfus ve öğrenci sayısı çok yüksektir.  Ayrıca Halifax, önemli bir liman şehri olması sebebiyle özel sektörün yatırım alanlarından biri olmuştur.  Kırsal alanlarında tarım, balıkçılık, madencilik devam etmektedir.

Niagara Falls: Niagara Falls, Kanada’nın Ontario Eyaletinde bulunan bir şehirdir. Adını Niagara Şelalesi’nden almıştır. Niagara Şelale’sinin ABD tarafında yine aynı isimde bir şehir daha bulunmaktadır.