İngiltere

  • Başkent: Londra
  • Para Birimi:Pound Sterlin (GBP)
  • Ülkenin Nüfusu:411.000
  • Ana Dili:İngilizce
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 4 saat 30 dakika
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 2 saat
  • Popüler Şehirleri:Londra, Cambridge, Oxford, Bristol, Bournemouth, Liverpool, Manchester

Ülke hakkında bilgi: İngiltere, Avrupa’nın kuzeybatı kıyısında yer alan Britanya Adalar Topluluğu üzerinde, dört ülkeden müteşekkil bir devlettir. Bu adalar topluluğu Büyük Britanya ve İrlanda Adalarıyla birlikte, 5000 küçük adadan meydana gelmiştir. Batısında İrlanda Denizi, doğusunda Kuzey Denizi, kuzeyi, güneybatısı ve kuzeybatısı Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Bu Birleşik Krallığa Büyük Britanya, Kuzey İrlanda, İskoçya Krallığı ve Galler Prensliği dahildir.

Hukuk Sistemi; Krallıkta yazılı bir anayasa yoktur. Mahkemelerde başlıca iki kaynaktan gelen karmaşık bir hukuk sistemi uygulanır. Kaynaklardan biri “Acts of Parliament” denilen yasalardan, bunlara uygun tüzük ve yönetmeliklerden müteşekkil yazılı hukuktur. Diğeri ise tarih boyunca olan mahkeme kararlarından meydana gelmiş “Common Law”dır. Kanun koyucu, parlamentodur. Ülke genelinde uygulanan tek bir hukuk sistemi yoktur. İngiltere ve Galler’de ayrı, İskoçya’da ayrı, Kuzey İrlanda’da ayrı hukuk sistemleri vardır. Britanya’nın tamamında ceza hukuku ile medeni hukuk arasında önemli farklar görülür.

Ekonomisi: Dünyanın en önde gelen ticaret ve imalat ülkeleri arasında yer alan Birleşik Krallık, dünyada ticarette beşinci sırada, ihracatta ise dördüncü sırada yer alır. Büyük Britanya, dışarıdan petrol, gıda maddeleri ve tütün, kereste, iplik gibi maddeler satın alır. Dışarıya ise makina, elektrik malzemeleri, ulaşım araçları, kimya ürünleri ve silah satar. AET üyesi olan ülke, ticaretinin büyük bir kısmını AET ve ABD ile yapar.

Sanayisi: Petrol, doğal gaz ve nükleer enerjinin enerji kaynağı olarak kullanılmasıyla, güneydoğusunda özellikle Londra’da yeni sanayi merkezleri gelişmiştir. Bugün makina sanayii en önemli sektörleri arasında yer alır. Bu sanayi gemi yapımı, gemi mühendisliği, uçak, motorlu araç, dokuma makinaları, elektrikli makinalar ve elektronik dallarını içine alır. Motor sanayinin merkezlerinden başlıcaları Batı Midlands, Luton ve Oxford’dadır. İngiltere uçak sanayiinde çok gelişmiş olup, her tür uçak imal edilir. Gelişmiş olan dokuma sanayii ve makinalarının üretimi ekonomide önemli bir yer tutar. Kimya sanayii de çok gelişmiştir. Cam, seramik, kauçuk ve kağıt üretilen maddeler arasındadır. Dünyadaki birçok uçakta kullanılan uçak motoru “Rolls Royce” ülkenin en önemli makina ve otomobil üretici olarak tüm dünyada bilinir.

Yaşam: Halk, geleneklerine çok bağlı bir millet olarak tanınır. Atalarından kalan kraliyet sistemi, parlementer sistemi ile birlikte varlığını korumaya devam eder. Cumhuriyet olsa bile bugün hala devam etmektedir. Halkın kanunlara ve polise gösterdikleri saygıdan dolayı, İngiliz polisi silah taşımaz, yalnızca tahta bir jop bulundurur.

Ulaşım: Londra dünyada en çok toplu taşıma araçlarının çok yoğun olarak kullanıldığı dünyanın en uzun demiryolu ve metro hattına sahip şehridir. Ancak toplu taşıma hizmetleri pahalıdır. Toplu taşıma hizmeti veren kuruluşlar, pasolar, seyahat kartları ve çeşitli indirimler ile kullanıcılarına geniş hizmet olanakları sunar. Bazı bölgelerde; otobüs, tren, feribot ve metrolar aktarmalı olarak kullanıldıklarında çeşitli indirimler söz konusudur. Çocuklar, emekliler, öğrenciler, işsizler ve aileler de indirimli olarak seyahat edebilirler.

İngiltere’de kaçak yolculuk yapanlara sık sık rastlanır. Kaçak seyahat etmenin cezası vardır. Biletsiz seyahat edenler tespit edildiğinde para cezasına çarptırılırlar. Kaçak seyahati alışkanlık haline getirenlerin bu suç sabıka kayıtlarına işlenir. Yabancı uyrukluların vize uzatma işleminde bu suç onların aleyhine karar alınmasına neden olabilir.

İngiltere’de İklim: Okyanus etkilerinin ağır bastığı İngiltere iklimi son derece değişkendir. Havalar uzun süreli dengeli gitmez. Türkiye iklim şartları ile kıyaslandığında, kışlar görece yumuşak, yazlar ise serindir. Golf stream sıcak su akıntısının adaların iklimi üzerinde büyük tesiri vardır. Kuzey enlemde olmasına rağmen kışın sıcaklık ortalaması 7°C’dir. Kışın Britanya’nın batı kesimleri daha nemli, rüzgarlı ve ılıktır. Doğu bölgeleri Avrupa kıtasından gelen soğuk ve kuru rüzgarlardan etkilenir. Yazın ortalama sıcaklık güneyde 27°C, kuzeyde ise 15°C olur.

Popüler Şehirleri:

Londra: Dünyanın en eski kentlerinden biri olan Londra İngiltere’nin başkenti olmakla birlikte 8 milyonluk nüfusu ile Avrupa ülkelerindeki en kalabalık şehirlerden birisi durumundadır. Londra dünyanın en önemli finans ve iş merkezlerinden biridir. ‘0’ Derece meridyeni Londra’da bulunan Greenwich bölgesinden geçer. Dünya’daki en büyük 5. uluslararası havaalanı olan Heathrow havaalanı Londra’yı uluslararası turizmin odak noktası yapmakla birlikte Dünyadaki en kalabalık hava trafiğinin de Londra’da bulunmasını sağlar.
Turistlerin gözde mekanları; The Parliament, Big Ben, Tower Bridge, London Bridge, Tower of London, Buckingham Palace, Trafalgar Square, London Eye ve Greenwich Gözlem evi Londra’da bulunur. Yeşil alanların bolluğuyla bilinen Londra’da 143 adet park bulunur ve bunların en tanınmış olanı Hyde Park‘tır. Şehri 2’ye bölen Thames Nehri‘de Londra’ya ayrı bir güzellik katar.

Cambridge: Cambridge, köklü üniversiteleri ile ünlenmiş bir şehirdir. Dünyanın en prestijli üniversitesi ‘University of Cambridge’e’ ev sahipliği yapar. Cambridge tarihi bir şehirdir. Güzel mimarileri ile etkileyici binaları, şehrin dar ve renkli sokaklarında uzanmaktadır. Nüfusunun çoğunluğunu öğrenciler oluşturur ve her yıl üç buçuk milyondan fazla ziyaretçi, genellikle İngilizce eğitim almak için yabancı öğrenciler, Cambridge’i ziyaret eder. Şehir; tiyatrolar, modern restoranlar, sinemalar, modern alış veriş merkezleri ve her türden müzikli eğlenceler gibi tüm sosyal ve kültürel olanakları sunar. Londra’ya sadece 50 dakikalık mesafededir. Stansted Havaalanı’ndan 30 dakika, Heathrow Havaalanı’ndan 90 dakika ve Gatwick Havaalanı’ndan da 120 dakika uzaklıktadır

 Oxford: Oxford dünyadaki en popüler öğrenci şehirlerinden biridir. Oxford’da binalar tarihi yansıtsa da, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle yaşam canlı ve hareketlidir. Ortaçağdan kalan tarihi binalarda bulunan modern kafeler, kitapçılar, restoran ve barlar hoşça vakit geçirilebilen yerlerdir.

Bristol: Bristol, İngiltere’nin altıncı, Birleşik Krallık’ın ise dokuzuncu popüler şehridir. Londra’nın 185 km batısında (trenle 90 dakika) olan şehir, kültür, istihdam ve eğitim alanlarında güçlüdür. Müzik ve film endüstrisi ile ünlü olan şehir, 2008 European Capital of Culture finalistidir. Bristol, çok fazla sayıda kafe, bar ve her bütçeye, her zevke uygun restorana sahiptir. Alışveriş için İngiltere’nin ünlü markalarını bulabileceğiniz alışveriş merkezi olan Broadmead yanında tek tek küçük butikler ve ev eşyaları satan mağazalar da bulabilirsiniz. Ayrıca Bristol’da Showcase, Cineworld, Warner Village ve Watershed sinemaları vardır ve hepsi şehir merkezinden kolayca yürünebilir uzalıktadır.

Bournemouth: Bournemouth, İngiltere’nin güneyinde, deniz kenarında bulunan ve ılıman bir iklime sahip ünlü bir sahil kasabasıdır.  Londra’ya 1.5 saat mesafededir. Kumsalları, canlı restoranları, kafeleri ve alışveriş imkânlarına sahiptir. Bournemouth uluslararası ve İngiliz öğrencilerin bir araya geldiği uluslararası bir şehir konumundadır. 7 mil uzunluğundaki atlın rengindeki kumsalı ve şehir içine yayılmış yeşillik alanları ile Bournemouth  aynı zamanda bir turistik şehirdir. Her sene yüzbinlerce turist Bournemoutha tatil için gelir. Turistik şehir olmasından dolayı birçok butik otel  ve uluslararası zincir otel grupları vardır(Ramada, Marriott.).Bu yüzden şehirde, birçok ulusun mutfağını görmek mümkündür.

Brighton: İngiltere’nin ılıman iklimli güney kıyısında canlı bir sahil şehridir. Londra’daki eğlence hayatı burada da vardır. Küçük kafeleri, resim atölyeleri, mükemmel peyzajlı parkları, kolay ulaşım imkanları ile Brighton harika bir yerdir. Muhteşem tarihi mimarisi ile gelişen bir kozmopolit toplumdan beklediğimiz tüm olanaklar; tiyatro, sinemalar, müzeler, sanat galerileri, spor ve eğlence tesisleri vardır. Londra’ya 1 saat uzaklıkta yer alır.

Liverpool: Liverpool İngiltere’nin Mersey nehrinin bir kolunun doğusunda bulunan şehirdir. Dünyanın sayılı ticari liman kentlerinden biridir. Tarih, mimari, spor ve müzik alanlarında ünlü bir şehirdir ve birçok müze, sanat galerisi ve parka sahiptir. Liverpool halkı İngiltere’nin en sıcakkanlı halkı olarak bilinir. Londra’ya 2 saat uzaklıktadır.  

Manchester: Endüstrinin ve sanayileşmenin adımlarının atıldığı ilk şehirdir. İngiltere’nin kuzeybatısında yer alır ve Londra’ya 2 saatte uzaklıktadır. Kozmopolit yapısı, kültürel ve sosyal etkinlikleri ile uluslararası öğrenciler için tercih sebebidir. Mimarlık, kültür, müzik, medya, bilimsel çalışmalar, mühendislik ve spor kulüpleriyle adından söz ettiren şehir, sanayi devrimindeki rolü, fabrikaları ve kariyer imkanları ile tanınır.

Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Para Birimi: İngiltere’de İngiliz sterlini veya poundu olarak bildiğimiz, kısaltılmış şekli GBP (Great British Pound) olan para birimi kullanılmaktadır.

Zaman Dilimi: İngiltere zaman dilimi olarak GMT+1 bölgesinde yer alır. Türkiye’den 2 saat geridedir.

Elektrik: Elektrik akımı İngiltere’de 230  Volt’tur. Prizleri 3 dişlidir. Türkiye’den gitmeden dönüştürücü adaptör almanızı tavsiye ederiz.

İçme Suyu: İngiltere’de musluklardan su içmek son derece güvenlidir, eğer bir uyarı görmüyorsanız rahatlıkla içebilirsiniz.

Telefon Kodu: İngiltere’nin ülke telefon kodu 0044’tür.

İklim: İngiltere nemli deniz iklimine sahiptir, bol yağış alır ve aynı zamanda çok değişkendir. İngiltere’deyken hem yağmura hem de güneşe hazırlıklı olmanız gerekebilir.

Sağlık: İngiltere’yi ziyaret edeceklerin veya oraya okumaya gidenlerin mutlaka sağlık sigortaları olmalıdır.

Araba Kullanma Yaşı: Araba kullanma yaşı minimum 17’dir.

Sigara Kullanımı: İngiltere’de kapalı alanlarda sigara içmek yasaktır.

Alkol Kullanımı: Alkol kullanma yaşı minimum 18’dir.

Londra Yaşam Maliyetleri

Aşağıdaki birkaç örneklerle Londra’da yaklaşık ne kadar harcayacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Big Mac: 2.89 GBP

Sandviç: 3.50 GBP

Bir kutu kola: 0.90 GBP

Bir kafede kahve: 3 GBP

Bir litre süt: 0.80 GBP

İki litre su: 1.50 GBP

Ekmek: 0.80 GBP

Ortalama bir restoranda iki çeşit yemek: 17 GBP

Sim kart maliyeti: 10 GBP

Sinema: 10-12 GBP

Kulüp giriş ücreti:10-15 GBP