Avustralya

  • Başkent: Canberra
  • Para Birimi:Avustralya Doları (AU$)
  • Ülkenin Nüfusu:130.000
  • Ana Dili: İngilizce
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: 17 saat 30 dakika
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: 6 saat – 8 saat

Popüler Şehirleri:  Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth

Ülke hakkında bilgi:

Avustralya Güney yarım kürede, Okyanusya kıtasının büyük bölümünü kapsayan bir ülkedir. Avustralya ismi Latince’de “güneye ait olan” demektir. Ülke Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus arasında uzanmaktadır. Ülkenin hiçbir ülke ile karada sınırı bulunmamaktadır. Yüzölçümü ile dünyanın 7. Büyük ülkesi olan Avustralya 18. Yüzyıl öncesinde 50.000 yıllık süre boyunca yerli Aborjinlere ev sahipliği yapmıştır.

Adanın tamamı 19. Yüzyılın ortalarına doğru keşfedilmiş olup yer alan 5 kraliyet kolonisi 1901 de birleşerek 6 koloni ile Federal bir yapı halini almıştır. Avustralya Federal Devleti bu tarihten bu yana “Anayasal Monarşi” ile yönetilmekte olup 6 eyalet ve buna bağlı topraklardan oluşmaktadır.

Nüfusunun büyük kısmı doğu kıyısında yer almakla birlikte, şehirleşme oranı oldukça yüksek bir ülkedir.

Ekonomisi:

Avustralya’da “Serbest Piyasa Ekonomisi” uygulanmaktadır. Yoksulluk sınırı oldukça düşün olan ülkede Kişi Başına Düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla oldukça yüksektir. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 134. ülkesidir; Bu rakamlar Birleşik Krallık, Almanya, Fransa Kanada ve Japonya’dan ekonomik olarak daha iyi durumda olduğunu göstermektedir.

Son 210 yıllık süreçte Avustralya ekonomisi sürekli büyümektedir. Bunun arkasında yer alan sebep sağlam bir mali yapısının olmasıdır. Ülke doğal kaynaklar yönünden oldukça zengindir. Maden metal ve doğal gaz ile birlikte buğday başta olmak üzere önemli bir ihracatçıdır. Dünya ekonomisinde bu maddelerin fiyatlarındaki en büyük değişmeler Avustralya ekonomisi tarafından gerçekleşir.

 

Sanayisi:

Avustralya’da sektörler %70 Hizmet sektörü, %27 Sanayi sektörü, %3 ise tarım sektörü olarak dağılmaktadır. Sanayi ürünlerini arttırma çabası yüksek olmasına karşın uluslararası ticaretteki rekabet nedeniyle bu zorlaşmaktadır.

Yaşam:

Birleşmiş Milletlerin İnsani gelişmişlik indeksine göre belirlediği 2017 yılında yapılan listede Avustralya dünyanın en yaşanılabilir ilk beş ülkesi arasında yer almaktadır. Ülkede sosyal refah seviyesi oldukça yüksektir.

Avustralya yeni bir dünya kıtası olduğundan Aborjinler dışında yer alan kesim genel olarak göçmenlerdir. Bu da bir çok milletten insanın ırkçıcık gibi kaygılardan uzak barış ortamında yaşamasına imkan tanımaktadır.

Avustralya denilince ilk akla gelen; Sydney Opera binası, muhteşem sahiller, kanguru, koala gibi tropikal iklimde yaşayabilen hayvanlardır. Ancak Avustralya’da bunlardan çok daha fazlası vardır. Düzenli ve güvenli bir hayat, geniş iş imkanları, kaliteli eğitim olanakları ile bir çok fırsatı bir arada olduğu bir coğrafyadır.

Ulaşım:

Avustralya’da genel olarak kullanılan toplu ulaşım araçları otobüs ve trenlerdir. Toplu taşıma ücretleri, mesafelerle ve halkın geliri ile orantılı olarak biraz yüksektir. Toplu taşıma dışında halkın çoğu ulaşım için kendi araçlarını kullanmaktadır. Benzin uygun olduğundan bu ekonomik bir tercih olacaktır.

İklim:

Ülke konumu sebebiyle iklim olarak farklılık göstermektedir. Tropikal iklim ve çöl iklimi ile birlikte 4 mevsimin bir arada yaşandığı ılıman iklimler de görülür.

Avustralya’da kuzey yarım küredeki ülkelere göre mevsimler tam ters yaşanmaktadır. Yaz aylarında soğuk, kış aylarında ise sıcak bir iklim vardır. Ülke toprakları geniş bir coğrafyaya yayıldığından her şehirde hava sıcaklıkları birbirinden farklıdır.

Popüler Şehirleri:

Sydney: Avustralya’nın en eski yerleşim yerinden biri olan şehir “New South Wales” eyaletinin başkentidir. Sydney birçok açıdan Avustralya’nın en önemli şehridir. Avustralya’nın finans merkezidir. Canlı bir gece hayatı, geniş toplu ulaşım imkanının bulunması sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir. Yaklaşık 4.3 Milyon insanın yaşadığı şehirde en ünlü yapılar “Opera House” ve dünyanın en büyük doğal limanı olan “Harbour Bridge”’dir.

Melbourne: Victoria eyaletinin başkenti olan Melbourne 4,4 Milyon nüfusu ile Avustralya’nın en kalabalık şehridir. Oldukça dinamik ve hareketli yapısıyla, yeşil alanları ve parkları ile dikkat çekmektedir. Melbourne 2011 yılında The Economist dergisi tarafından Dünyanın En Yaşanılabilir Şehirleri listesinde kültürel nitelik, iklim, yaşam ücreti sağlık ve suç oranı gibi sosyal koşullar değerlendirilerek birinci seçilmiştir.

Brisbane: Brisbane “Queensland” eyaletinin başkenti olup Avustralya’nın yükselen bir şehridir. Son yıllarda çok fazla göç almaktadır. Şehirde her mevsim okyanus iklimi hakimdir. Bu sebeple de en düşük sıcaklık 15 derece en yüksek sıcaklıklar ise 25 derecelerdedir. İklimi dolayısıyla önemli bir turizm şehridir. Kültür ve sanat merkezleri, mimari yapısı, köprüleri ve plajları ile ünlüdür.

Perth: Perth, “Western Australia” eyaletinin başkenti’dir. Şehir önemli bir maden şehri olması nedeniyle maden ve mühendislik firmaları genel olarak Perth’de yer almaktadır. Yoğun olarak İngilizlerin tercih ettiği bir göç noktasıdır. . Şehirdeki yerleşik kişilerin %30 İngiltere doğumludur.