Amerika Birleşik Devletleri

  • Başkent: Washington, DC
  • Para Birimi:Dolar (US$)
  • Ülkenin Nüfusu:00.000
  • Ana Dili:İngilizce
  • Dini: Hıristiyanlık
  • Türkiye’ye Uçak ile mesafesi: Batı yakası 16, Doğu yakası 11 saat
  • Türkiye ile arasındaki saat farkı: Batısı ile 12, Doğusu ile 7 saat
  • Popüler Şehirleri:New York, Boston, Chicago, San Diego, San Francisco, Los Angeles

Ülke hakkında bilgi: Amerika Birleşik Devletleri ormanları, çölleri, dağları, yüksek düzlükleri ve verimli ovaları ile çeşitli özellikleri bulunan dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Kıta üzerinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusundan batıda Büyük Okyanus’a kadar 4.500 km genişliğindedir. Kuzey sınırını Kanada, güneyini ise Meksika körfezi çevirmektedir. Alaska ve Hawai’ yi de içine alan ABD’nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır.

ABD 50 eyaletten ve bir federal bölgeden oluşan bir federal devlettir ve eyaletlerin kendi yasalarını yapma ve yönetme hakları vardır. Her eyaletin seçimle gelmiş kendi valileri vardır. Bu durum eyaletler arasında farklılaşmalar ve birbirlerinden bağımsız özellikler kazanmalarına sebep olmuştur.

Ekonomisi: ABD, dünyanın en büyük ithalatçısıdır. ABD ekonomisi, dünya ekonomisini birebir etkileme gücüne sahip olması nedeniyle de dünyada önemli ve belirleyici bir ekonomidir. Dünya çapında serbest piyasa ekonomilerinin en büyük örneğidir. Sanayi sektörü teknoloji yoğun üretim yapısına sahiptir. Sevil ve askeri teknolojide lider konumda olan ABD, en önemli enerji üretici ve tüketicisi ülkeler arasındadır. Kaya gazı teknolojisinin yaygın kullanılmasıyla birlikte ABD, 2016 yılında ilk kez ham petrol ve LNG ihracatına başlamıştır.

Sanayisi: Amerika 1812 savaşı olarak bilinen ve İngiliz İrlanda ittifakına karşı hiçbir şey elde edilemeyen çatışmalar sonrasında savaş sanayine büyük ağırlık vermiştir. Dönemin başkanı Jefferson, bu başarısızlığı silah ve mermi yokluğuna bağlamış, ABD bu tarihten sonra silah üretip satan bir ülke konumuna gelmiştir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarının ardından Amerika silah sanayii sayesinde muazzam paralar kazanmıştır. Savaşlar sonrası neredeyse bütün dünya ülkeleri Amerika’ya borçlanmış, bu borçları kapatabilmek için tek çare olarak yine faizle yeni borçlar alınmaya devam edilmiştir.

Yaşam: Amerika bir göçmen ülkesidir. Çok sayıda Amerika’lı göçmen bu ülkeye ‘özgür olmak’ için gelmiştir ve mümkün olduğunca çabuk ülkeye uyum sağlamaya çalışırlar. 323 milyon insanın yaşadığı bir ülkede insanların yaşayış tarzları birbirlerinden çok farklıdır.

Ulaşım: Amerika dünyanın üçüncü en büyük ülkesi olup, doğusu ile batısı arasındaki mesafe 4.500 km’dir. Yaklaşık her ailenin bir arabası vardır, bu nedenle de en fazla kullanılan ulaşım sistemi arabadır. Büyük şehirlerde taksi yaygın kullanılan bir ulaşım aracıdır. Otobüs ucuz olması nedeniyle şehir içinde en gözde ulaşım araçlarından biridir. Metro ulaşımı büyük şehirlerde oldukça yaygındır. Ayrıca bazı şehirlerde tramway da tercih edilen toplu taşıma araçlarından biridir..

İklim: Amerika Birleşik Devletleri’nde çok değişik iklimler görülür. Doğu ve batı kıyılarındaki sıradağlar, okyanusların iç kısımların iklimine tesir etmesini önlediklerinden, bu kıyı şeritleri hariç bütün ülkede kara iklimi hakimdir.

Orta kısımlar çok yüksek olduğundan, mevsimler arasında pek fazla sıcaklık farkı yoktur. Yaz mevsiminde orta bölgelere alçak basınç hakim olmasına rağmen, okyanustan gelen nemli hava orta bölgeler de yaz mevsiminde bol bol yağış almasına neden olur.  Batı taraflarında ise yağış daha azdır. Atlantik Okyanusu’na kıyı olan şeridin güney kısmı nispeten yağışlı ve ılıman olmasına rağmen, kuzeyi daha serin olup kışları pek şiddetli geçer.

Meksika körfezine bakan güney kısım açık ve düz olduğundan bu kısımlarda tropikal iklim hakimdir. Burada yazlar sıcak, kışlar ise ılımandır. Her mevsimde bol yağış görülür. Alaska kıyı şeridi, denizden etkilenen bir iklime sahip olmasına rağmen, iç kısımlarında çok şiddetli soğuklar görülür.

Popüler Şehirleri:

New York: Amerika Birleşik Devletlerinin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitan alanlarından New York Eyaletinin merkezidir. New York Eyaleti ile karıştırıldığından “New York City veya “The City of New York” olarak bilinmektedir.

Şehir dünyanın en büyük doğal limanlarından biri üzerindedir. New York Şehri temel olarak 5 bölge üzerine kuruludur; The Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens ve Staten Island.

En turistik yerleri; Empire State,  Central Park, Times Square, Modern Tarih Müzeleri’dir. Gökdelenleri, caddeleri ve restoranlarıyla New York’u her yıl yaklaşık 40 Milyon kişi ziyaret etmektedir.

Boston: Massachusetts Eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Şehir ayrıca günümüzde en önemli eğitim, sağlık, finans ve teknoloji merkezlerinden biri sayılmaktadır. Dünyaca ünlü MIT ve Harvard üniversitesi bu şehirde yer almaktadır.

Chicago: Amerika Birleşik devletlerinin nüfusu bakımından en büyük üçüncü şehridir. Illinois eyaletinde Michigan Gölü’nün güneybatısında yer almaktadır. Şehir mimari yapısıyla ve gökdelenleri ile ünlüdür. Dünya üzerindeki ilk gökdelen 1885 yılında bu şehirde yapılmıştır.

San Diego: California Eyaletinde yer alan San Diego, Meksika sınırında bir sahil şehridir. Şehir özelikle ideal iklimi ve uzun plajları sebebiyle önemli bir turizm merkezidir. Şehirdeki en popüler yerler Balboa Park, Sea World Tema Parkı ve San Diego Safari Parkı’dır.

San Francisco: California eyaletinin kuzeyinde yer alan San Francisco kültürel ve finansal açıdan önemli bir şehirdir.  Çok yüksek sıcaklıkların görülmediği şehirde sıcaklık farkları oldukça düşüktür. Bu da yaşamı kolaylaştırmaktadır. Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında dünyanın en uzun 7. Asma köprüsü olan Golden Gate Köprüsü ve Alcatraz ada hapishanesi gelmektedir.

Los Angeles: New York’dan sonra Amerika Birleşik Devletlerinin en kalabalık ikinci şehridir. Los Angeles 88 küçük şehrin birleşimi ile oluşmuştur. Şehir oldukça güvenlidir. Suç oranının en yüksek olduğu bölge Compton’dur ve turistler bu bölgeden uzak durmaktadır. En turistik yerleri; Santa Monica, Beverly Hills, Venice Beach ve Hollywood’dur. ABD’nin en eski film ve sinema okulu bu şehirdedir.

Miami: Florida eyaletinde yer alan Miami, Atlas okyanusu kıyısında yer almaktadır. Dört mevsim yaz mevsimi yaşayan Miami’de en gelişmiş sektör turizmdir.  Miami’de yaşayan halkın hemen hemen yarısı İspanyolca, yarısı ise İngilizce konuşmaktadır.