Los Angeles Hakkında

Los Angeles şehri birçok çeşitliliğe sahiptir. Dünyanın eğlence başkenti olan Los Angeles, 100’den fazla müzesiyle ve cennet gibi olan havasıyla adeta bir kültür merkezidir. Ünlüler Kaldırımı’nın yıldız koleksiyonlarından, turistik mekanlar, gün geçtikçe daha da genişleyen teknoloji ve endüstrisindeki kariyer fırsatlarına kadar Los Angeles’ta birçok turistik yer vardır. Los Angeles, Kuzey Amerika’da Yaz Olimpiyatlarına iki kez ev sahipliği yapan tek şehirdir. Los Angeles, Washington DC’nin dışında en büyük hükümet merkezidir, eyaletteki (San Pedro Fermin Park’ında yer alan) tek ahşap deniz fenerine ve Ulusal Tarihi Yerler Kayıtları’nın (Broadway’deki) en büyük tarihi tiyatro bölgesine sahiptir.

LOS ANGELES ZİYARET VE TURİZM İSTATİSTİKLERİ

 • Los Angeles Toplam Ziyaretçi sayısı: 47,3 milyon
 • Yurtiçi Gecelik Ziyaretçiler: 40,2 milyon
 • Uluslararası Ziyaretçiler: 7,0 milyon
 • Günlük Ziyaretçi (50 mil üzerinde seyahat): 15,3 milyon
 • Toplam Ziyaretçi Doğrudan Harcaması: 29,9 milyar dolar
 • Toplam Ekonomik Etki: 33,6 milyar dolar

Kaynak: ABD Ticaret Bakanlığı, Seyahat ve Turizm Endüstrileri Ofisi; TNS Küresel Amerika Anketi Seyahatleri; CIC Araştırması

Uluslararası Pazarlar

 • Meksika 8 milyon
 • Çin 1,0 milyon
 • Kanada 000
 • Avustralya 000
 • İngiltere 000
 • Japonya 000
 • Fransa 000
 • Güney Kore 000
 • Almanya 000
 • Hindistan 000

Kaynak: Turizm Ekonomisi

Büyüklük

 • Los Angeles Şehri: 472 mil
 • Los Angeles Bölgesi: 4,084 mil
 • Los Angeles Beş İlçe Alanı: 34,135 mil
 • (Los Angeles, Riverside, Ventura, Orange ve San Bernardino ilçeleri)

NÜFUS

 • Los Angeles Şehri: 4.0 Milyon
 • Los Angeles Bölgesi: 10,2 Milyon
 • Los Angeles Beş İlçesi: 18,8 Milyon
 • (Los Angeles, Riverside, Ventura, Orange ve San Bernardino)

Kaynak: California Maliye Bakanlığı, Demografik Araştırma Ziyareti

Los Angeles, nüfus sıralaması bakımından 10 milyona yakın nüfusuyla ilk sıradadır. Los Angeles’ın beş kasabası bir eyalet olsaydı, (California, Texas, New York ve Florida hariç olmak üzere) toplam nüfusun büyüklüğü tüm eyaletleri geçecekti ve Los Angeles tek başına en kalabalık yedinci eyalet olacaktı.

HALK

Los Angeles’ın çok ırklı nüfusu, şehrin Pasifik Kıyıları’nın kültür merkezi olarak tanınmasına katkı sağlamaktadır. Şu anda 224 farklı dilde konuşan 140’tan fazla ülkeden gelen insanlar Los Angeles’ta yaşamaktadır.

 • Latin veya Latin (herhangi bir ırk): yüzde 48.1
 • Beyaz, Latin olmayan: yüzde 27,2
 • Asya / Pasifik Adalı: yüzde 14.0
 • Afrikalı-Amerikalı: yüzde 8.0
 • Amerikan Kızılderili / Diğerleri: 2.6 yüzde

COĞRAFYA

Los Angeles, çok çeşitli bir coğrafi bölgeye yayılmıştır. Öncelikle bir çöl havzası olan bölge, San Gabriel Sıradağları ile çevrilidir ve Santa Monica Dağları tarafından bölünmüştür. Los Angeles, deniz seviyesinden 9 feet aşağıda, Wilmington’da deniz seviyesinden 10,080 feet yüksekliğinde 75 mil uzunluğunda sahil şeridine ve rakıma sahiptir. Area Nehirleri Los Angeles, Rio Hondo, San Gabriel ve SantaClara nehirleri içerir.

TARİHÇE

4 Eylül 1781, kentin resmi doğum tarihi olup, Meksika’nın Sonora ve Sinaloa eyaletlerinden gelen 44 göçmen, şimdiki Los Angeles’taki evlerini yapmıştır. 44 yerleşimciden ikisi İspanyol, diğerleri ise Hintli, siyah ve karışık soylu Mestizos’dur. İspanyollar yeni yerleşim yeri El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de Los Angeles’tır. Bölge İspanya’dan Meksika’ya geçtikten sonra, 1835’te bir şehir olduğu ilan edilmiştir. Los Angeles, 1847’de ABD’nin bir parçası olmuştur.

İKLİM

Güney Kaliforniya’nın iklimi genellikle “mükemmel” olarak tanımlanmıştır. Çoğu gün güneşli ve sıcak, ayrıca yazın hafif okyanus esintisi de vardır. Az yağışlı ve nem oranı düşüktür. Yani Los Angeles’ta bunaltıcı havalar yoktur.

Yıllık yağış: 15 inç

Ortalama en yüksek sıcaklık: 74 ° F

Ortalama olarak güneşli / parçalı bulutlu günler: 292 gün

Ortalama olarak en düşük sıcaklık: 56 ° F

 

ÖNCELİKLİ ENDÜSTRİLER

Eğlence ve konaklama, Los Angeles’ta lider konumdadır ve 2015 yılında 510.500 kişi istihdam etmiştir. 2016 yılında, eğlence ve konaklama sektörü, istihdamda yıllık %4.4 artışla Los Angeles’ta 21.400 iş sektörü eklenmiştir. İletişim endüstrilerinin yanı sıra eğlence, turizm ve moda gibi muazzam bir şekilde çeşitlendirilmiş ekonomisi, Batı Yarım küredeki en büyük liman kompleksine ve en büyük imalat işine ev sahipliği yapmaktadır. Diğer büyük endüstrileri ise sağlık, eğitim ve bilgi üretme ve iş hizmetleridir.

SAHİLLER

Los Angeles 75 mil uzunluğundaki sahil şeridi ile Malibu’dan Long Beach’e uzanan Güney Kaliforniya’nın en büyük plajlarına ev sahipliği yapmaktadır. Los Angeles’ın sahilleri, en iyi sörf noktalarından bazılarına ve muhteşem deniz  restorantlarına sahiplik yapar.Her sahil kasabası, Santa Monica’nın ünlü iskelesi, Venedik’in ikonik Muscle Plajı ve Malibu’nun büyüleyici sahil şeridi ve Getty Villa gibi farklı simgesel yapılar sunmaktadır. Daha güneyde ise San Pedro Manhattan, Hermosa ve Redondo’yu oluşturan modern ve şık sahil kasabalarına ev sahipliği yapmaktadır.

SANAT VE KÜLTÜR

Çeşitli müzeler ve sergilerle Los Angeles, ilham veren sanat ve çeşitli kültürel deneyimlerle doludur. Aslında, Los Angeles’ın ABD’deki diğer şehirlerden daha fazla müzesi ve tiyatrosu vardır, bu da onu sanat ve kültüre doymak için mükemmel bir yer haline getirmektedir. Los Angeles, 105’in üzerinde müzeye, 225 tiyatroya, dünyanın en iyi mimarlarından 55 muhteşem yapıya ve dünyanın en güzel 16 bahçesine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca her yıl 1500’den fazla tiyatro yapımına ev sahipliği yapmaktadır.

YEMEK

Los Angeles, bir yerin sunabileceği en enerjik yemek deneyimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ünlü şeflerden, en çok beğenilen mutfaklarına ve bar-tabureye, antikadan kırmızı halı yemeklerine k adar, LA’da olanaklar sonsuzdur. Los Angeles, her kesime uygun çeşitli yemek seçenekleri sunar. L.A.’da, şehir dışına çıkmadan dünyanın her mutfağından yemek yemek mümkündür.

 

Ziyaretçiler her kış ve yaz aylarında düzenlenen dineLA Restaurant Week’e de katılabilirler. Ardı ardına düzenlenen 12 adet yemek etkinliği, Los Angeles’ı önde gelen bir yemek mekanı olarak sergilemekte ve L.A.’nın sunduğu mutfak deneyimlerinin çeşitliliğini ortaya koymaktadır.

ALIŞVERİŞ

Los Angeles, tüm dünyada “California-Cool” moda trendlerine ilham kaynağı oldu. Rodeo Drive’daki trend olan mağazalardan, plaj şehirlerinin şık butiklerine kadar, Los Angeles her stil için alışveriş imkanı sunmaktadır. En popüler alışveriş mekanları arasında Rodeo Drive, Downtown LA’daki The Fashion District, Grove, Beverly Center, Hollywood & Highland, Glendale’deki Americana, Westfield Century City, Robertson Bulvarı, Melrose Caddesi, Citadel Outlets, Third Street Promenade ve Santa Monica yer almaktadır.  L.A.’da ziyaretçiler seçkin alışveriş merkezleri ve hediyelik eşya için çeşitli mağazalar bulacaktır.

KONAKLAMA TESİSLERİ

Amerika’nın altıncı büyük otel piyasası olan Los Angeles, 98.600’den fazla otel odasıyla 1.008 otel sunmaktadır. Konaklama, merkezi konumlama, müzeler ve toplu taşıma araçlarının yakın, lüks ve sadeliğin her çeşidinin mevcut olduğu bir konuma sahiptir. 2017 yılında açılan birçok yeni otel ile Los Angeles’ın otel topluluğu turizm endüstrisi ile birlikte büyümeye devam etmektedir.

TURİSTİK YERLER

Los Angeles dünyanın en tanınmış ve ikonikleşmiş yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır: Hollywood Sign; Griffith Gözlemevi; Getty Center; DowntownL.A’daki Müzik Merkezindeki Walt Disney Konser Salonu; Hollywood Yıldızlar Kaldırımı ; TCL Çin Tiyatrosu; California Bilim Merkezi’nde Uzay Mekiği Çalışması; San Pedro’daki Los Angeles Limanı’nda bulunan USS Lowa Savaş Gemisi; Ronald Reagan Kütüphanesi’nde Hava Kuvvetleri ; ve Universal Studios Hollywood, , Harry Potter ‘ın Büyü Dünyası gibi birçok turistik yer mevcuttur.

AÇIK HAVA ETKİNLİKLERİ

Güney Kaliforniya, mükemmel hava koşullarıyla ünlüdür ve Los Angeles, ziyaretçilerin güneşin tadını çıkarmasına izin veren birçok açık hava aktivitesi sunmaktadır. Ayrıca, Los Angeles, sabahları kayak yapmanın ve öğleden sonra sörf yapmanın mümkün olduğu dünyanın sayılı şehirlerinden biridir.

Los Angeles, ülkenin en büyük şehir parkı olan Griffith Park’a, 400 metrekarelik eğlence alanı ve şehrin en muhteşem manzaralarına ayrıca Hollywood Sign’a giden 50 kilometrelik yürüyüş parkurlarına ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler, Griffith Gözlemevi’ne yürüyüş yapabilir ya da en güzel yerleri görmek için at sırtında seyahat edebilir. Runyon Kanyonu da ziyaretçilere, bisiklet ve yürüyüş için harika bir yer sunuyor. 106 dönümlük park Hollywood’un ortasında ve birkaç büyük yürüyüş parkuru ayrıca bir köpek parkı da sunmaktadır.

SPOR

LA dakiStaples Center, NBA Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers, NHL’nin LA Kings’leri ve Los Angeles Dodgers’ın taraftarlarının görev yaptığı Dodger’sStadium gibi ünlü mekanlarıyla Ayrıca, USC ve UCLA gibi gelişmiş spor dallarına sahip saygın üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

EKONOMİ

Los Angeles, dünyadaki en önemli ekonomik ve kültürel faaliyet merkezlerinden biri haline gelmiştir. Los Angeles eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olurdu.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir