• Öncelikle yurtdışına çıkacak herkese ilk tavsiyemiz seyahatinizle ilgili tüm belgelerin birer kopyalarını bavulunuza, bir kopyasını da dijital ortamda saklamanız.(e-mail, bilgisayar ya da flash bellek)

 

 

VALİZ İSİMLİĞİ

 

 • Havaalanında valizinizin diğer valizlerle karışmasını önlemek için bir “Valiz İsimliği” takabilirsiniz. Ya da anlamanızı kolaylaştıracak bir şey bağlayabilirsiniz. Özellikle siyah valizlerde bu gibi karışma durumları oldukça fazla yaşanıyor.

 

 

 

 

 • Eğer halihazırda bir valiziniz yoksa ve bu seyahat için yeni valiz alacaksanız size önerimiz yumuşak/kumaş olan valizleri tercih etmenizden yana olacaktır.

Hem daha fazla eşyanızı koyabilirsiniz hem içindeki eşyalar daha az zarar görür hem de valiziniz daha az zedelenir. Kırılma, çatlama gibi olumsuzluklarla karşı karşıya kalmazsınız.

 

 

 • Eğer valizinin içinde kırılacak bir şey taşıyacaksanız, örneğin bir şişe. Bu şişeyi önce bir kıyafetinizle sarıp sonra da valizin orta kısmına, eşyaların arasına yerleştirirseniz valiziniz sert bir şekilde atılsa bile içindeki şişeye bir zarar gelmeyecektir.

 

 

 • Herhangi bir hastalığınız varsa ve bu hastalıkla ilgili ilaç kullanıyorsanız ve  uzun süreli bir seyahat planlıyorsanız ilac ve hastalığınızla ilgili doktorunuzdan İngilizce bir açıklama yazısı almanızda fayda var. Çünkü fazla sayıda ilacın sebebini soracaklardır.

 

 • Bunun haricinde olası bir grip/nezle, baş ağrısı/karın ağrısı, mide rahatsızlığı, böcek kovucu/kaşıntı giderici ya da alerji için ilaç alacaksanız her birinden birer kutu alabilirsiniz. Ve ilaçları MUTLAKA valizinizde taşımalısınız.

 

 

 • Yanınıza alacağınız el çantanızda bir not defteri ve kalem bulundurmanızı öneririz
  . Not almayan biri dahi olsanız en azından çantanızda bir kalem olması size pratiklik sağlar. Şöyle ki, bazı ülkelerde “İniş Kartı” ya da ülke sınırına girerken form doldurmanız gerekebilir. Bu nedenle o an kalem arama derdinden kurtulmuş olursunuz.

 

 • Avrupa’nın çoğu yerinde alışveriş için kullanılan katlanır çantalardan yanınızda taşımanızı öneririz. Bu çantalar ufacık bir yer kaplar ve açıldığı zaman içerisine bir sürü eşyanızı alabilirler. Alışveriş yapacağınız zaman size inanılmaz kolaylıklar sağlarlar.

 

 • Diğer gerekli olabileceğini düşündüğümüz şey ise “Seyahat

  SEYAHAT ADAPTÖRÜ

  Adaptörü”. Bildiğiniz gibi bazı ülkelerin prizleri bizden farklı. Bu nedenle bu adaptör gideceğiniz ülkede zorluk çekmemenizi sağlayacaktır. Hatta birden fazla girişe dönüşebilen adaptörler de mevcuttur.

 

 • Genel olarak yastık kılıflarınız kalacağınız yerde en az haftada bir olacak şekilde değiştirilir fakat olabilecek olumsuz bir duruma karşı yanınıza 1-2 tane yastık kılıfı alabilirsiniz.

 

 

 • Gideceğiniz ülkede hemen alışveriş yapabilecek bir market bulamayacağınızı göz önünde bulundurarak yanınıza şampuan, duş jeli, diş macunu vb.gibi kişisel kullanımız için gerekli olacak temizlik eşyalarını almanızı öneririz.

 

 

 

 

 • Yurtdışında vesikalık fotoğrafa ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü katılacağınız ya da yazılacağınız çoğu aktivite için sizin adınıza bir kart çıkarırılar ve buna fotoğrafınızı yapıştırırlar. Ve yurtdışında vesikalık fotoğraf ücretleri fazladır. Bu nedenle fotoğraf boyutunu önemsemeden yanınıza çokça vesikalık alabilirsiniz.

 

Buraya tıklayarak “Vize Danışmanlığı” ile tüm bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz.

 

Yurtdışı hakkında merak ettikleriniz için bizimle “BURADAN” iletişime geçebilirsiniz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir