Kanada’da uzun dönem (StudyPermit vizesi ile) eğitim görecek öğrencilerimiz için en gerekli konulardan biri finansal işlemlerini kendisinin halledebilmesidir. Kanada’da eğitim görürken para çekmeniz, harcama yapmanız ve ailenizle aranızda para alışverişi yapabilmeniz için öncelikle bir banka hesabı açmanız gerekmektedir. Banka hesabı açıldıktan sonra banka kartı ve isterseniz kredi kartı çıkartarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Banka prosedürleri yüzünden endişelenmeyin, Mayla Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bu yazımızda size tüm bilgileri aktaracağız. Kanada’da eğitim gören uluslararası birçok öğrenci olduğu için Kanada Bankaları size karşı  çok nazik olacaktır. Prosedürlerden bahsetmek gerekirse sahip olanız gereken sadece iki belge var. Bu belgeler pasaportunuz ve okul kabul mektubunuz. Kanada’da iki farklı hesap türü bulunmaktadır bunlardan biri ‘’Saving’’ yani mevduat hesabı diğeri ise ‘’Chequing’’ yani normal kullandığımız hesaptır.  Öğrencilerimize daha kolay ve kullanışlı olduğu için  ‘’Chequing’’ yani normal hesap açtırmalarını öneriyoruz. Kanada’da 30’un üzerinde banka bulunmaktadır. Genellikle tercih edilen bankalar Royal Bank (RBC), CanadaTrust (CT), Bank of Montreal (BMO), Toronto Dominion Bank (TD), Bank of Nova Scotia ve CIBC gibi bankalardır. Banka kartınız başvurunuzdan sonra yaklaşık 7 gün içerisinde elinize ulaşmaktadır. Kanada bankalarında ATM üzerinden para çekmek için günlük limit 1000 CAD$ ile sınırlıdır. Eğer döviz bozdurmanız gerekiyor ise bu işlemleri bankalardan, döviz bürolarından yada havaalanından halledebilirsiniz.

                                                                                                                                  Kanada’da kısa dönem (Visitor Vize ile) eğitim gören öğrencilerin Kanada bankasında hesap açtırma hakları maalesef yoktur. Kısa süreli eğitim alan öğrencilerimiz Türkiye’de kullandıkları banka kartı ile para ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

 

 

 

Dilerseniz ILAC Dil okullarının öğrenciler için hazırlamış olduğu Kanada’da banka hesabı açmak videosunu izleyerek yukarıda yazmış olduğumuz bilgileri pekiştirebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir