IELTS konuşma (speaking) sınavı, IELTS sınavına katılacak öğrenciler için genellikle en gergin oturumdur. Ancak stres olmaya gerek olmadığını hatırlatmak isteriz.

IELTS Konuşma Sınavı sessiz bir odada, adayın dikkati dağılmadan ve aday rahatsız edilmeden yapılır.

Konuşma sınavları, ana sınavından 7 gün öncesine kadar yapılabilir.

Sınav onayı sınav tarihinden 5 gün önce e-posta yoluyla bildirilecek ve sınav tarihi Konuşma Sınavından 3 ya da 5 gün önce SMS yoluyla hatırlatılacaktır. Konuşma Sınavı tarihlerin ya da saatleri adayların kişisel tercihlerine bağlı değildir.

Konuşma Sınavı, sözlü İngilizcenizi değerlendirir ve 11-14 dakika arasında bir sürede tamamlanır. Tüm sınavlar kaydedilir.

 1. Bölüm: Bu bölümde eviniz, aileniz, işiniz, eğitiminiz ve ilgi alanlarınız gibi genel konularda sorulacak sorulara yanıt vermeniz istenecektir. Bu karşılıklı konuşma 4 ya da 5 dakika sürer.
 2. Bölüm: Bu bölümde size belirli bir konuda konuşmanızın istendiği yazılı bir yönlendirme kartı verilecektir. Verilen konu ile ilgili iki dakika konuşmadan önce size bir dakika hazırlanma süresi tanınacaktır. Ardından denetmen size sınav bitmeden önce aynı konu ile ilgili bir ya da iki soru daha soracaktır.
 3. Bölüm: Bu bölümde 2. bölümdeki konuya bağlı sorular sorulacaktır. Bu sorular size daha soyut konular ve fikirler hakkında konuşmanız için fırsat tanıyacaktır. Bu bölüm 4 ya da 5 dakika sürer.

Sınavın Konuşma bölümü, sınava girmeden önce belirli birtakım yanıtlar düşünerek hazırlık yapmanıza izin vermeyecek şekilde hazırlanmıştır.

Speaking – Konuşma oturumunda aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmenizi öneririz:

 • Konuşma sınavına hazırlanırken arkadaşlarınızla, iş yerinde ve telefonda- İngilizce konuşma pratiği yapmak için zaman ayırdığınızdan emin olun. Aynı zamanda kendi sesinizi kaydetmeyi de deneyebilirsiniz, böylece sınavınız süresince İngilizce konuşurken özgüvenli hissedersiniz.
 • Konuşma sınavında doğru veya yanlış cevaplar yoktur. Sınav görevlisi fi kirlerinizi ve düşüncelerinizi iyi İngilizce ile ne kadar iyi ifade edebildiğinizi değerlendirecek.
 • Bir arkadaşınızla konuştuğunuzu düşünürseniz bu rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Görüşlerinize dair değil, İngilizceyi kullanmanıza dair değerlendirilmekte olduğunuzu unutmayın.
 • Sınav görevlisinin kullandığı sözcükleri tekrarlamaktan kaçınmaya çalışın. Sınav görevlisine tam yeteneğinizi göstermek için kendi sözcüklerinizi kullanın.
 • Açıkça ve doğal bir hızda konuşun. Fazla hızlı konuşursanız hatalar yapabilir ya da sözcükleri yanlış telaffuz edebilirsiniz.
 • Mümkün olduğu kadar ayrıntılı cevaplayın. Sadece ‘evet’ veya ‘hayır’ diye cevap vermeyin. Her soru için yanıtınızı şekillendirmeye çalışın; kendi tecrübelerinizden yararlanın ve örnekler verin. Sınav görevlisi çeşitli konularda uzun uzadıya konuşabildiğinizi duymak ister.
 • Konuşma sınavındaki soruları cevaplarken fi ileri doğru zamanda kullanın. Soruyu dikkatle dinleyin ve fiilin hangi zamanda kullanıldığının farkına varın. Mesela eğer soru ‘What kind of music do you like?’ (geniş zaman) ise cevabınız da geniş zamanda (örn. ‘I like pop music best’) olmalıdır. Yanıtınıza devam ederken diğer zamanları kullanmaya geçebilirsiniz, örn. ‘I haven’t always enjoyed that kind of music…’.
 • Yorumunuzun anlaşılır olduğundan emin olmak için sayıları telaffuz etme pratiği yapın. Mesela konuşurken birçok sayının söylenişi birbirine benzeyebilir, bu yüzden bunları belirgin biçimde söylediğinizden emin olun, örn. ‘Thirty’ ve ‘Thirteen’, ‘Forty’ ve ‘Fourteen’, ‘Fifty’ ve ‘Fifteen’, vs.
 • Emin olmadığınız ileri düzeyde sözcükler kullanmaktansa basit, yaygın kullanılan sözcükleri kullanmak ve bu kelimeleri de doğru kullanmak daha iyidir. Ancak, yüksek bir puan almak için daha ileri düzeyde bir kelime dağarcığını kullanmayı bildiğinizi de göstermelisiniz.
 • Kısım’da sınav görevlisi size bir görev kartı ve kâğıt verecek. Daha sonra cevabınızı hazırlamak için bir dakikanız olacak. İlk önce konu hakkında düşünün ve sonra yanıtınızda kullanmak için en uygun zamanın hangisi olduğuna karar verin. Karttaki sorular ile aynı zaman(lar)ı kullanmalısınız.
 • Mümkün olduğunca tam olarak cevap vermeye ve cevaplarınızın sebeplerinizi belirtmeye çalışın. Bu, daha geniş bir kelime dağarcığı ve dil bilgisi kullanmanıza yardımcı olacaktır.

IELTS Speaking Sınav Örneği Band 5.5

IELTS Speaking Sınav Örneği Band 6.0

IELTS Speaking Sınav Örneği Band 7.0

IELTS Speaking Sınav Örneği Band 8.0

IELTS Speaking Sınav Örneği Band 9.0