Dinleme (listening) sınav oturumu, toplam 30 dakika sürer. Dinleme bölümü, IELTS’in her iki versiyonu (Akademik ve Genel) için de aynıdır. Dört kısım vardır. Ses kaydını sadece bir kez duyarsınız. Çeşitli sesler ve ana dilini konuşan farklı milletlerden kişilerin aksanları kullanılır.

  1. Bölüm: Günlük sosyal bir ortamda iki kişi arasında geçen bir konuşma (örn. Konaklama hakkında bir konuşma).
  2. Bölüm: Günlük sosyal bir ortamda geçen bir monolog (örn. Yerel tesisler veya bir konferans sırasındaki yemek düzenlemeleri hakkında bir konuşma).
  3. Bölüm: Bir eğitim veya idman ortamında en fazla dört kişi arasında geçen bir konuşma (örn. bir üniversite hocası ve öğrencinin bir ödevi ele alması ya da bir grup kişinin proje planlaması).
  4. Bölüm: Bir konuşma (örn. üniversitede bir ders).

Listening – Dinleme oturumunda aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmenizi öneririz:

Ses kaydı başlamadan önce, her bölümün başında o bölümün sorularını dikkatlice okuyun. Bu ses kaydını takip etmenize ve cevapları belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bir bölümü tamamladıktan sonra, sırdaki bölüm için endişelenmekten ziyade, gelen bölümün sorularını okumak faydalı olacaktır.

Bazen cevap olarak seçmeniz için seçenekler listesi verilecektir. Olası cevaplar mutlaka duyduğunuz sırada listelenmek zorunda değil, alfabetik sırayla da listelenebilir.

Kelime limitlerini göz önüne almaya dikkat edin. Eğer ‘İki kelimeden fazla yazma’ talimatı varsa, iki kelimeden fazla yazmak, bazı kelimeler doğru olsa bile, cevabınız için hiç puan almayacağınız anlamına gelir.

Cevabı belirlemenize yardımcı olması için sorudaki anahtar kelimeler veya eş anlamlılarını (bir kelime ile aynı veya hemen hemen aynı anlamı olan başka bir kelime) duymaya çalışın.

Örneğin, ses kaydında şunu duyabilirsiniz: “Spor salonuna gitmeyi ve tenis oynamayı sever.” Cevap kağıdınızda/ekranınızda (bilgisayarda girilen IELTS’de) bu, “O aktif bir kişidir.” Olarak görünebilir.

Ses kaydında harfleri tek tek söylenen kelimeleri yazmanız istenebilir. Bunu doğru yapmak için İngiliz alfabesini ve her harfi nasıl telaffuz edildiğini (örneğin, ‘W’ harfi ‘double-u’ olarak telaffuz edilir) bilmeniz gerekir.

Ses kaydının hangi aşamasını dinlediğinizi belirten sözcükleri dikkatle dinleyin, örn. ‘firstly’, ‘my next point’, ‘to sum up’. Bu sözcükler hangi soruya ulaştığınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ses kaydını dinlerken uymayan seçeneklerin üstünü çizin. Bu doğru cevabı bulmanızı kolaylaştırır.

Bir sorunun cevabında tarih yazıyorsanız bunu yazmanın birçok doğru yolu olduğunu unutmayın (örn. 24th April, April 24 ve 24 April, tümü doğrudur).

Cevaplayamadığınız sorular varsa bunları bırakın ve bir sonraki soruya geçin. Bu sakin kalmanıza ve olumlu olmanıza yardımcı olacaktır. En sonda zamanınız kalırsa bu sorulara geri dönün.

Kâğıt üzerindeki IELTS’de son ses kaydının sona ermesinin ardından cevaplarınızı Dinleme kitapçığından cevap kağıdına aktarmak için 10 dakikanız vardır. Sakın cevapları, bölümler arasında cevap kağıdına kopyalama hatasını yapmayın, yoksa sınavın bir sonraki bölümü hakkında önemli bilgileri kaçırabilirsiniz. Cevaplarınızı aktarmadan önce sınav sonuna kadar bekleyin.

Not: Bilgisayarda girilen IELTS için 10 dakika aktarma süresi yoktur.

Listening Band 8.0 Eğitimi