Oturum süresi 60 Dakikadır. Akademik IELTS’te her biri uzun bir metin içeren üç bölüm vardır. Metinlerin tümü gerçektir ve kitaplar, dergiler ve gazetelerden alınmıştır. Bunlar uzman olmayan bir kitle için yazılmıştır ve genel ilgi çeken akademik konulardır, bu da başarılı olmak için uzman bilgiye ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir.

Metinler lisans ya da lisansüstü derslere giren veya profesyonel kurumlarda çalışan adayların seviyesine uygundur ve kolay anlaşılabilir. Metinler açıklayıcıdır ve gerçek hayata dayalı konularla paraleldir. Şemalar, grafikler veya çizimler de içerebilir.

Eğer metin teknik terimler içeriyorsa bu durumda metnin en alt kısmında açıklamaya yer verilir.

Reading – Okuma oturumunda aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmenizi öneririz:

Okuma sınavındaki performansınızı geliştirmek için çeşitli İngilizce metinleri okuma alıştırması yapmalısınız. Bu hızlı okuma becerisi edinmenize yardımcı olacaktır.

Pasajları okumadan önce her soruyu dikkatle okuyun. Bu, cevapları bulmanızı  kolaylaştıracaktır. Okurken olası cevapların altını çizin. Bilgisayarda girilen IELTS’de metnin bir bölümünü farklı bir renkle vurgulayabilir veya üzerinde notlar alabilirsiniz.

Pasajı okumaya geçtiğinizde neye dair olduğu hakkında genel bir fikir edinmek için ilk defasında hızlıca okuyun. Anlamadığınız sözcükler hakkında endişelenmeyin. Daha sonra, pasajın hangi kısımlarını tekrar ayrıntılı okumanız gerektiğini kendinize hatırlatmak için her soruyu tekrar okuyun.

Okuma pasajları daima soruyu cevaplamak için ihtiyacınız olan bilgileri içermektedir. Konu hakkındaki kendi bilginizi kullanmanız gerekmeyecektir.

Cevabınızda kullanmak üzere sorudan veya okuma pasajından sözcükleri kopyalıyorsanız, imlanızın doğru olması gerektiğini unutmayın.

Okuma sınavı bazen pasajı genel olarak anlamanızı test eden sorular içerebilir. Örneğin, soruda belirli bir pasajın konusunun ne olduğu sorulabilir. Okurken, her pasajın önemli mesajını anlamanıza yardımcı olması için her paragraftaki anahtar kelimeler ve fi kirlerin altını çizmeyi veya başka bir renk ile vurgulamayı deneyin.

Okurken anahtar sözcükleri daire içine alın, altını çizin veya bilgisayarlı IELTS alıyorsanız başka bir renk ile vurgulayın (kağıtlı sınavda renkli kaleme izin verilmemektedir). Örneğin, bir okuma pasajı birçok yer adı veya tarih içeriyorsa ilerlerken bunları daire içine alın veya başka bir renk ile vurgulayın. Böylece bu detaylar daha sonra herhangi bir soruda karşınıza çıkarsa bu bilgileri bulmanız kolaylaşacaktır.

Eğer bir şemayı etiketlemeniz isteniyorsa ihtiyacınız olan sözcükleri metinde bulacaksınız. Bunları metinden doğru yazılışlarıyla dikkatlice kopyaladığınıza emin olun.

Eğer cevaplayamadığınız sorular varsa bunları bırakın ve bir sonraki soruya geçin. Bu sakin kalmanıza ve olumlu olmanıza yardımcı olacaktır. En sonda zamanınız kalırsa bu sorulara geri dönün.

Kâğıt üzerindeki IELTS’de cevaplarınızı soru kağıdına değil, cevap kağıdına yazdığınızdan emin olun. Okuma sınavından sonra cevaplarınızı aktarmanız için ekstra zaman verilmeyecektir.