Amerika vizesi almak sanıldığı kadar zor ve karmaşık değildir. Sadece iyi hazırlanmış bir dosyaya ve sizi yönlendirecek iyi bir danışmana ihtiyacınız vardır.

 

Amerika vize başvuruları İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu veya Ankara Amerikan Büyükelçiliği’nden gerçekleştirilir. İzmir’de bulunan Amerikan Konsolosluğu ise Fahri Konsolosluktur ve vize verme yetkisi yoktur. Dolayısıyla İzmir’de ikamet edenler genellikle vize görüşmesi için İstanbul’a giderler.

Vize başvuruları yüz yüze mülakat şeklinde gerçekleştirilir. Bu nedenle sizin adınıza herhangi birinin vize başvurusuna gitmesi ya da mülakata girmesi mümkün değildir. Amerika vizesi almak için yapılan mülakatlar 1 dk sürebileceği gibi maksimum 5-6 dk sürer. Dolayısıyla bu kısacık zaman zarfında neden Amerika vizesine başvurduğunuzu, ne kadar süre orada kalmayı planlandığınızı ve bunun gibi size yöneltilecek soruları çok iyi ifade etmeniz gerekir.

Siz vize görevlisinin karşısına çıktığınızda vize görevlisi daha önceden online olarak doldurduğunuz belgeler sebebiyle sizi tanır. Bu yapılacak vize görüşmesi de bilgilerin teyidinin sağlanması ve sorular karşısında verdiğiniz tepkileri ölçme amaçlı yapılır.

Amerika vize görevlileri mülakat sırasında sizin, ülkenize ne kadar bağlı olduğunuzu tespit etmeye çalışırlar. Herkesi ülkesine bağlayan bir neden vardır. Bunlar, okuyorsanız okulunuz, evliyseniz eşiniz, çalışıyorsanız da işinizdir. Bu nedenle vize başvurusunda bulunacak her kişi için hazırlanacak belgeler ve vize dosyası kişiye özgüdür. Amerika vize başvurusu yapacak kişi için en önemli kısım da vize dosyasının iyi bir şekilde hazırlanmasıdır.

Amerika vizenizi alıp alamadığınız görüşme esnasında belli olur. Eğer vizenizi aldıysanız pasaportunuz oradaki görevlide kalır ve vizeniz basılmış şekilde daha önce belirttiğiniz PTT şubesine 3 ila 5 iş günü içerisinde kargolanır.

 

Eğer vizeyi alamazsanız pasaportunuz o an size aynen geri verilir. Amerika vize başvuru ücretleri 160 US$’dır. Bu miktar her türlü vize kategorisi için aynıdır, herhangi bir değişiklik göstermez. Amerika vize başvuru ücretini kredi kartıyla ya da kredi kartı kullanmıyorsanız nakit olarak Akbank Amerikan Büyükelçiliği’ne yatırarak ödeyebilirsiniz.

 

Vize görüşmeleri de internet üzerinden randevu alınarak yapılır ve bunun için herhangi bir ücret talep edilmez. Amerika vize başvurusunda bulunacak olanlara önerimiz ise vize görüşmesine gitmeyi planladıkları tarihten yaklaşık 1 buçuk ay öncesinden randevularını almalarıdır. Çünkü yoğunluk durumuna göre vize görüşme tarihleri de 1 hafta ile 1 ya da 2 ay arasında değişiklik gösterir.

Pasaportunuza basılacak vize süreniz ise Amerikan Konsolosluğu’nun insiyatifindedir. Vizeniz 6 ay verilebileceği gibi 10 yılda verilebilir. Bu durum sizin vize başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz finansal dökümanlar, seyahat amacınız vb.gibi durumlardan etkilenir.

Siz de Amerika vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız profesyonel bir destek almanızı öneriyoruz. Biz Mayla Abroad olarak başvuru sahiplerimizin yalnızca vize başvuru formlarını doldurmakla kalmıyoruz, aynı zamanda kendileriyle ofisimizde örnek bir vize görüşmesi gerçekleştiriyoruz ve dosyalarını özenle seyahat amaçlarına göre hazırlıyoruz.

Siz de Amerika vize başvurusuyla ilgili profesyonel bir destek almak istiyorsanız ya da bu konuyla ilgili bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha fazlasını uzman danışmanımızdan dinlemek için buraya tıklayınız.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir