Son zamanlarda oldukça sık duyulan STEM eğitim sistemi nedir ve neden önemlidir sorularını sizler için yanıtladık.

STEM,Science, Technology, Engineering ve Math’in (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) kısaltılması olan bir stratejidir. Bu strateji STEM eğitimi olarak da adlandırılır. Türkçesi ise Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematiktir. OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) 2017 raporuna göre gelecekte STEM Eğitimi alanında öncülük edecek ülkeler listesinde Türkiye, 34 ülke arasında sonuncudur. Bundan kaynaklı Türkiye’nin 2016-2030 yıllarında STEM eğitiminin yaygınlaşması için çalışmalar yapmasını gerektirmektedir.

STEM eğitim sistemi teknik olarak ülkemizde ilkokul çağından beridir uygulanmaktadır. Bu sistemle beraber, öğrencilere Fen bilimleri, Matematik gibi dersleri alışılmış ezberlemeye dayalı sisteminden çıkartıp, problem çözme metotlarının geliştirilmesi, merak, araştırma ve yaratıcılık özelliklerinin öne çıkartılmasını hedef alınmaktadır.

Hızlı yayılan teknolojik gelişmeler ve analog bilgilerin yerini dijital gelişmelere bıraktığı dünyada, kullanılan cep telefonları, televizyonlar, bilgisayar ve robotik yenilikler sayesinde, teknoloji ile ilgili mesleklere duyulan ihtiyaçher geçen gün artmaktadır. İşte bu sistemleri analiz edebilecek, üretebilecek ve kullanabilecek öğrenciler yetiştirebilmek adına yurtdışında STEM stratejisi ile ilerleyen okullarda eğitim almalarını şiddetle önermekteyiz.

STEM bölümlerinde eğitim almanın diğer avantajı nedir?

ABD, STEM programlarını desteklemekte ve teşvik etmektedir. Amerika Birleşik devletlerinde,  STEM bölümlerinde lisans, yüksek lisans veya diploma programlarını bitiren öğrenciler, eğitimleri sonrası 24 ay (2 yıl) süre ile OPT – optionalpracticaltraining programı kapsamında vize uzatımı hakkına sahip olurlar. OPT süresi, öğrencilere eğitim aldıkları alanda mesleki tecrübe edinebilmeleri için tanına kalma ve çalışma izni süresidir. Öğrenciler, 2 yıllık bu süre zarfında ABD’de kalma ve çalışma iznine sahip olurlar. Bu esnada bulacakları işlerde kalıcı olmaları, yani işyerinin kendilerine sponsor olması durumunda da ABD vatandaşlığına giden yolda ilerleyebilirler.

Amerika eğitim program alternatifleri vedetaylı bilgi için Mayla Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerimizle irtibata geçebilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir