Yurtdışında Eğitimin 10 Faydası

Yurtdışında okumak bir üniversite öğrencisi için en faydalı tecrübelerden biri olabilir. Öğrenciler yurtdışında okuyarak hem yabancı bir milletin içinde okuma hem de yeni bir ülkenin cazibesini ve kültürünü kavrama imkanına sahip olurlar.

İşte yurtdışında okumak için 10 sebep!

1) Dünyayı Görmek

Yurtdışı eğitim gereksinimin en büyük sebebi dünyayı görme fırsatıdır. Yurtdışında okuyarak inanılmaz manzaraları, gelenekleri ve etkinlikleriyle yepyeni bir ülkeyi deneyimlersiniz. Yurtdışında okumanın faydaları arasında, okuduğunuz yerdeki yeni bölgeler, doğa harikaları, müzeler ve şehir simgeleri görme fırsatıdır.

Ayrıca, yurtdışındayken, seyahat imkanlarınız sadece okuduğunuz ülke ile sınırlı değildir – komşu ülkeleri de görebilirsiniz! Örneğin Fransa’da okursanız, Londra, Barselona ve Roma gibi Avrupa’nın çeşitli yerlerine seyahat etmeimkanınız da olur.

2) Eğitim

Yurtdışı eğitim gereksinimin bir diğer sebebi ise farklı eğitim tarzlarını tecrübe etme şansıdır. Yurtdışı eğitim programına kaydolarak, okuduğunuz alanın kendi ülkenizde göremeyeceğiniz taraflarını görme şansını da elde edersiniz.

Sadece kendi ülkenizin eğitim sistemine tamamen gömüldüğünüzde, insanları, insanların geleneklerini ve kültürlerini anlamanın ve deneyimlemenin sizden çok uzakta olduğunu görebilirsiniz. Yurtdışı eğitim gezisinin en önemli parçası eğitimdir- sonuçta bu bir yurtdışı eğitim programıdır – ve doğru okulu seçmek de son derece önemli bir faktördür.

3) Yeni Bir Kültürü Kavramak

Yurtdışında okumayı seçen birçok öğrenci, ülkelerini ilk defa terk eden kişilerdir. Okuyacakları ülkeye geldiklerinde, farklı kültür perspektiflerinden büyülenirler. Yurtdışında okuduğunuzda mükemmel ve yeni yiyecekler, gelenekler, görenekler ve sosyal atmosferler görürsünüz.

O milletin insanlarını ve tarihini daha iyi anlarsınız. Hayatın bambaşka bir yönünü görme fırsatı elde edersiniz.

4) Yabancı Dil Becerilerinizi Geliştirmek

Eğer yurtdışında okumayı planlıyorsanız,  elde edeceğiniz en büyük fırsatlardan biri de yabancı dilde okumaktır. Yurtdışında okumak, yeni bir dile gömülmenizi sağlar ve dil öğrenirken, dile maruz kalmaktan daha iyi bir yol yoktur.

Ayrıca, günlük yaşantınızda yapacağınız önemli miktarda yabancı dil pratiği, muhtemelen kendi ülkenizdeki üniversiteler tarafından önerilmekte ve daha sizi resmi bir eğitim sunan dil kurslarına yönlendirmektedir. Yeni bir kültüre gömülün ve akademik deneyimlerin ötesine geçin.

5)Kariyer Fırsatları

Yurtdışı eğitim programını tamamlayıp ülkenize geri geldiğinizde, yeni bir kültürel bakış açısı, yabancı dil becerileri, mükemmel bir eğitim ve öğrenme arzusuyla dönersiniz. Bunların, geleceğin işverenleri için çok çekici özellikler olduğunu söylememize gerek bile yok.

Birçok öğrenci, okuduğu ülkeyi çok sever ve orada iş aramaya karar verir. O ülkede iş ararken, o ülkede okumuş olmanın değeri paha biçilemezdir.

6) Yeni İlgi Alanları Bulmak

Yurtdışında okumak size kendi ülkenizde asla keşfedemeyeceğiniz yeni etkinlikler ve ilgi alanları sunar. Doğa yürüyüşleri, su sporları, kayak, golf ya da kendi ülkenizde hiç denemediğiniz diğer çeşitli sporlarda henüz keşfedilmemiş yeteneklerinizin olduğunu fark edebilirsiniz. Aynı zamanda eğlencenin yeni ve heyecan verici boyutlarını da keşfedersiniz. Oyunlar, filmler, dans, gece kulüpleri ve konserler, sevebileceğiniz etkinliklerden sadece birkaçıdır.

7) Ömür Boyu Sürecek Arkadaşlıklar Kurmak

Yurtdışında okumanın en büyük faydalarından biri farklı sosyal çevrelerden gelen insanlarla tanışma ve ömür boyu sürecek arkadaşlıklar kurma fırsatıdır. Yurtdışında okurken, derslere o ülkedeki öğrencilerle girecek ve onlarla birlikte yaşayacaksınız. Bu da size öğrencilerle birbirinizi gerçekten tanıma ve uzun süreli ilişkiler kurma imkanı tanır.

Eğitim programı sona erdiğinde, farklı milletlerden arkadaşlarınızla iletişiminizi korumaya çaba gösterin. Kişisel ilişkilerin bir diğer güzel yanı ise, bu arkadaşların ileride ağınızı genişletirken önemli bir rol oynayabilecek olmalarıdır.

8) Kişisel Gelişim

Yabancı bir ülkede tek başınıza olmak gibisi yoktur.Yurtdışında okumak gerçekten de bağımsız doğanızı ortaya çıkarır. Yurtdışında okuyan öğrenciler yeni bir milleti incelerler ve gittikleri yerdeki merakı ve heyecanı keşfederler.

Yurtdışında okumanın bir faydası da farklı bir kültürün kendine öz anlayışını benimserken kendinizi de keşfetme fırsatınız olmasıdır. Yeni bir yerde tek başınıza olmak zaman zaman yorucu olabilir ve bu da problemleri çözerken farklı durumlara adapte olabilme yetinizi sınar.

9) Lisansüstü Eğitime Kabul

Geleceğin işverenleri gibi, lisansüstü eğitime kabul heyetleri de yüksek oranda yurtdışı eğitim deneyimlerine bakarlar. Yurtdışında okuyan öğrenciler yeni mücadelelere girmekten ya da kendilerini zor durumlara sokmaktan korkmadıklarını gösterirler.

Daha da önemlisi, yurtdışında okuyan öğrenciler kendilerini eğitimlerine nasıl adadıklarını gösterirler. Lisansüstü eğitim veren okullar, üniversitelerine benzersiz bir boyut katacak adaylar ararlar. Yurtdışında okuyan öğrenciler meraklı olduklarını ve lisansüstü eğitim veren okullarda lider olmaları için gerekli olan eğitim yetenekleri olduğunu gösterir.

10) Hayat Tecrübesi

Neden yurtdışında okumalısınız? Çoğu öğrenci için uzun süreliğine yurtdışına çıkmanın tek yolu bu olabilir. Nihayetinde bir iş ve kariyer sahibi olacaksınız ve yurtdışında okuma fırsatı hayatınızda bir kere karşınıza çıkacak bir fırsat olabilir.

Okumak ve yeni kültürleri öğrenmek dışında başka bir sorumluluk gerektirmeyen bu fırsatı değerlendirin. Yurtdışında okumak, edineceğiniz başka hiçbir tecrübeye benzemez.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir