İngiltere’de Eğitim mi Almak İstiyorsunuz?

Belki de Hep İngiltere’de Okumanın Hayalini Kurdunuz.

Bu çok ödüllendirici bir tecrübe olabilir. Ancak, üniversiteye geçerken sevdiklerinizi geride bırakmak herhangi bir öğrenci için çok zorlayıcı olabilir.

Yurtdışına taşınıp uluslararası bir öğrenci olmayı seçenler için ise bu daha da büyük bir zorluk olabilir. Yalnızca diğer tüm öğrencilerin de karşılaştığı; Bu dersi sevecek miyim? Kolay arkadaş edinecek miyim? Tüm işlerle başa çıkabilecek miyim? Sorunlarla değil, aynı zamanda gelenekleri, dili ve yemekleri muhtemelen size tamamen yabancı olan bir ülkede olmanın getirdiği tüm zorluklar ve çalkantılarla mücadele etmek zorunda kalacaksınız.

Uluslararası bir öğrenci olarak atılacağınız bu serüvenden önce İngiltere’deki hayatınızı kolaylaştırabilecek bir çok şey yapabilirsiniz. Buyrun, İngiltere’de eğitim alırken göz önünde bulundurabileceğiniz en önemli şeylerden bazılarına bakalım:

 

İngiltere’de Okuyan Uluslararası Öğrenciler İçin 4 Önemli Tüyo

 

1.  Doğru vizeyi aldığınızdan ve evraklarınızın tam olduğundan emin olun!

Bu biraz bariz bir tüyo gibi görünse de çokça gözden kaçar. İsteyeceğiniz son şey daha İngiltere’ye adımınızı bile atamadan durdurulmak olurdu. Eğer Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) üyesi olan bir ülkeden geliyorsanız, şimdilik Serbest Dolaşım kapsamındasınız demektir.

Ancak, Ulusal Sağlık Hizmetlerinden yararlanabilmek için Avrupa Sağlık Sigorta Kartı’na başvurmanız gerekmektedir. Eğer bu bölgenin dışında bir ülkeden geliyorsanız, öğrenci vizenizin gelişinizden çok daha önce temin olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Genelde birçok öğrenim türü için dördüncü aşama vizeye ihtiyacınız vardır, ancak seçtiğiniz program altı aydan kısa sürüyorsa o zaman onun yerine ziyaretçi öğrenci vizesine hak kazanabilirsiniz. Bunu öğrenmenin en kolay yolu bu alanda uzmanlaşmış yurtdışı eğitim danışmanlığı firmalarına ya da başvurduğunuz okula sormaktır. Birçok kurum artık taşınmanızın lojistik yönüyle ilgilenecek uluslararası koordinatörlere sahip, ve hatta belki de evrak işlerinizin bazılarında yardımcı olabilir.

 

2.  Araştırın!

Yaşayacağınız ve okuyacağınız kenti araştırmanız elzemdir, özellikle birkaç ayrı yere başvurup karar verme aşamasındaysanız. Yerel bölgeye entegrasyon önemli olsa da, ulusunuzdan olan ve orada yaşayan bireylerin kurduğu topluluk ya da gruplar İngiltere hayatına geçişte size daha yardımcı olabilir. Bu toplulukların düzenli toplantıları olabilir ya da sadece çevrimiçi bir topluluk ya da forum olabilirler. Yine de bunlar, size aynı deneyimleri yaşamış başka insanlardan muazzam destek almanızı sağlayabilir. Aklınıza bile gelmemiş kültürel farklılıklar üzerinde de size yol gösterebilir. Hobilerinizin yerel versiyonlarını önceden bulmak, keyif aldığınız etkinliklere devam edeceğinizden dolayı yerleşmenize yardımcı olabilir. Eğer futbolu seviyorsanız, yerel bir takıma katılın. Eğer dansı seviyorsanız, yerel bir kurs bulun. Size yakın bir yerde sizinle aynı ilgi alanlarına sahip insanlarla sosyalleşmenizi sağlayacak bir şeyler bulma olasılığınız bir hayli yüksektir.

3.  Kalacak yer

Bu, yine çok sık göz ardı edilen bir nokta. Araştırmanız doğrultusunda, gideceğiniz yerdeki konaklama seçeneklerini de hesaba kattığınızdan emin olun. Uygun bir yer bulduğunuzda, yaşam alanınızı sağlama almak için ilgili depozitoları varışınızdan önce bulundurduğunuzdan emin olun ki, taşınma stresiniz en aza insin. Eğer bir evi ya da daireyi birileriyle paylaşacaksanız, ev sahibinizden sizi gelecek ev arkadaşlarınızla tanıştırmasını isteyin ki birbirinize daha çabuk alışın. Denizaşırı bir yolculuk yapacağınız için yolculuk biraz zahmetli olabilir, çünkü taşıyabileceğinizden daha fazlasını götürmek durumunda kalacaksınız.

Vardığınızda eşyalarınızın size uygun maliyetli ve güvenli bir şekilde ulaşmasını kolaylaştıracak taşıma çözümleri arayın.

 

4.  Bankacılık meseleleri

Muhtemelen mali durumları ve eğitiminizi nasıl finanse edeceğinizi düşünmüşsünüzdür ancak üzerinde durulması gereken daha önemli finansal noktalar var. Farklı bankalar İngiltere merkezli hesaplarda yapılan havale işlemlerinde farklı faiz oranları ve işlem ücretleri uyguluyor. Bazı bankalarda tercih edilmek için özellikle yabancı öğrencilere yönelik teşviki teklifler olabilir. Bu tekliflere yönelip o bankalarda hesap açmadan önce, bu tekliflerin yalnızca yeni hesaplar için geçerli olmadığından emin olun, özellikle eğitiminiz birkaç yıl sürecekse. Ancak bu noktaya bile gelmeden önce şu var; İngiltere’deki çoğu bankanın yabancı uyruklu bir birey olarak banka hesabı açma konusunda sert poliçeleri var, bunun için isteyebilecekleri tüm belgelerin elinizde olduğundan emin olun.

Bu belgelerin arasında genelde pasaport, hem UK hem de ülkenizdeki ikametgah adresinizi belgeleyen evrak, öğrenciliğinizi kanıtlayan bir evrak ve gelir kanıt belgesi ya da hesabın giderlerini karşılayabileceğinizin bir kanıtı. Burs veya fonlama gibi destek imkanları da bulabilirsiniz, böyle bir burs ya da fonun başvuru kriterlerine uyup uymadığınızı kontrol etmek buna ayıracağınız vaktdeğecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir