Öğretmenler için İngilizce – Teacher Training Programları

Teacher Training Programları ağırlıklı genç İngilizce öğretmenleri ve kendini geliştirmek isteyen öğretmenler tarafından tercih edilen programlardır. Programlar özelinde farklı katılım şartlarına ve derecelere sahiptir.

Teacher Training programlarının amacı; öğretmen adaylarının ya da öğretmenlerin İngilizce dil bilgisini güncellemek, geliştirmek, değişen ve gelişen eğitim- öğretim metotlarını ve tekniklerini öğretmektir.

Teacher Training programları yurtdışında ağırlıkla İngiltere olmak üzere Amerika, Kanada, gibi ülkelerde karşımıza çıkar. Spesifik zaman dilimlerinde çoğunlukla 2-4 hafta program süresi olan programlardır.

TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages), ana dili İngilizce olmayan kişilere İngilizce öğretme yetkinliklerini göstermeleri adına hazırlanmıştır. TESOL sertifikaları ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan belgelerdir. TESOL sertifikası aldıktan sonra herhangi bir özel eğitim kurumunda (Lise düzeyi hariç) İngilizce öğretmenliği yapabilirsiniz. (özel okullar, yabancı dil kursları, okul öncesi eğitim veren özel anaokulları gibi)

TESOL programlarına katılabilmek için ileri düzeyde İngilizce bilgisine ve en az iki yıllık ön lisans diplomasına sahip olmanız gerekir. Bu iki şartı yerine getiren herkes TESOL programlarına başvuru yapabilir. TESOL sertifikasına sahip olmak için İngilizce Öğretmenliği, tercümanlık ya da dil edebiyat fakültelerinden mezun olma zorunluluğu yoktur. Bu nedenle öğretmenlik yeteneği ve becerisi olan herkes için katılımı ideal programlardır.

TEFL (Teaching English as a Foreign Language) yeni mezun İngilizce öğretmenlerinin ya da öğretmen adaylarının İngilizce dil yeterliliklerini arttırmak ve modern İngilizce öğretme tekniklerini öğrenmek amacı ile katıldıkları programlardır.

CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults) CELTA sertifikaları Cambridge Üniversitesi tarafından onaylı uluslararası geçerliliği olan sertifikalardır. Katılım için İngilizce öğretmenliği mezunu olma şartı yoktur. Öğretmenlik alanında İş deneyimi şart değildir. Hiç öğretmenlik tecrübesi olmayan veya çok az olan kişilerinde katılımı mümkündür. CELTA sertifikası olanlar Dünya’nın her yerinde İngilizce öğretmenliği yapabilirler. Her yıl 10.000 üzerinde kişi CELTA programına katılmaktadır. CELTA eğitim programının sonunda Cambridge Üniversitesi yetkilileri tarafından katılımcılar 2 alanda değerlendirmeye alınırlar. Katılımcılara yetkililer tarafından 4 adet yazılı ödev verilir ve bu ödevlerde gösterdikleri performansa göre başarılı olup sertifika almaya hak kazanırlar.

DELTA (Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages) DELTA programlarına katılım için çok iyi derecede İngilizce dil bilgisinin yanı sıra İngilizce öğretmenliği alanında en az 1 yıl tecrübeli olmak gerekmektedir. DELTA programları ortalama 12 hafta sürer. Program içeriğinde yeni öğretim metotlarının yanı sıra öğretmenlik uygulamaları da vardır. DELTA programının sonunda katılımcılar 3 aşamadan oluşur. Exam- Coursework ve Assignment aşamaları.  Bu aşamaları başarı ile geçen adaylar dünyanın her yerinde İngilizce Öğretmenliği yapma hakkı kazanır.

Dünyanın pek çok ülkesinden her yıl binlerde öğretmen veya öğretmen adayı Teacher Training Programlarına katılmaktadır. Türkiye’den de katılımcı sayısı her geçen yıl artmaktadır.