Eğer siz de Almanya’da eğitim almayı düşünüyorsanız, Almanya’da konaklama ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Almanya’da eğitim alacak öğrencilerin Almanya’ya gitmeden araştırması gereken konulardan en önemlisi de konaklamadır.
İngiltere, Amerika gibi ülkelerin aksine Almanya’da aile yanı konaklamadan ziyade öğrenci yurtları ya da öğrenci evleri yaygındır.
En çok görülen ve tercih edilen konaklama şekli ise WG’dir. (wohngemeinshcaft)

Peki Wonhgemeinschaft Nedir?

 

Wohngemeinschaft aslında paylaşımlı ev olarak açıklanabilir. Almanya’da konaklama konusunu araştıran öğrencilerin karşısına çıkan ilk konaklama biçimidir diyebiliriz.
Almanya’daki bu konaklama türünde öğrenciler ortak bir ev tutarlar. Bu evin odaları öğrenciler arasında paylaşılır. Banyo, mutfak ve eğer varsa salon ortak kullanım alanı olur. Öğrenciler banyo, mutfak ve salondan ortak olarak sorumlu olurlar fakat odaları şahsi alanlarıdır.
Almanya’da konaklama seçenekleri araştırılırken WG bulabileceğiniz siteler karşınıza çıkacaktır. Bu siteler üzerinden beğendiğiniz evlerde yaşayan öğrenciler ile iletişime geçebilir, ortak bir zaman dilimi belirleyip evin bir odasına ortak olmak için görüşmeye gidebilirsiniz. Bu evlerde evin sahibi, anne, baba ya da herhangi bir ebeveyn bulunmaz. Yalnızca öğrenciler bulunur. Ya da öğrenci olmayıp ortak bir ev tutmak isteyen iş sahibi kişiler de ev arayışınızda karşınıza çıkabilir.

Üniversite Öğrenci Yurtları:

 

Almanya’da konaklama imkanlarını araştırırken bazı üniversitelerin kendi bünyelerindeki öğrenci yurtlarına da rastlayabilirsiniz. Bu yurtlara üniversitelerin kendi resmi siteleri üzerinden verdikleri linkler aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Alman üniversiteleri oldukça büyük ve kontenjanları fazla olduğu için yurt başvuruları oldukça erken başlar. Kısıtlı kontenjan nedeniyle bekleme süreci uzun olabilir. Yurt odaları ise genellikle tek ya da iki kişilik odalar şeklindedir.
Üniversite bünyesindeki yurtlar da ücretlidir. Odada kalacak kişi sayısı, konaklama tipinin içeriğine göre bu fiyatlar değişkenlik gösterir. Yurt fiyatları aylık 100-150 Eurodan başlar 300-350 Euroya kadar yükselebilir.

Özel Öğrenci Yurtları:

 

Almanya’da konaklama aramalarınızda karşınıza çıkacak bir diğer seçenek de özel öğrenci yurtları olacaktır. Bu yurtlar da tek kişilik ya da paylaşımlı odalarda konaklama imkanı sunarlar. Ortak banyo ve mutfak olacağı gibi odanın içinde bulunan banyo ve mutfaklar da mevcuttur. Yurdun bulunduğu bölge, odadaki kişi sayısı, banyo ve mutfak kullanımının ortak ya da şahsa özel olması gibi seçeneklere göre fiyatlar değişiklik gösterir. Fiyatlar aylık ortalama 240 Euro’dan başlar. Odanın özelliğine göre artış gösterir.

 

Almanya’da eğitim ve konaklama ile ilgili detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 

Almanya hakkında diğer bloglarımızı aşağıda bulabilirsiniz:

1.Almanya’da Lisans Eğitimi Hakkında Tüm Detaylar

https://maylaabroad.com/almanyada-lisans-egitim-hakkinda-tum-detaylar/

2.Almanya’daki Şartlı Kabul Sistemi

https://maylaabroad.com/almanyadaki-sartli-kabul-sistemi/

3.Almanya’da Bloke Hesap Nasıl Açılır?

https://maylaabroad.com/almanyada-bloke-hesap-nasil-acilir/

4.Almanya Garantörlük Belgesi

https://maylaabroad.com/almanya-garantorluk-belgesi/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir