Almanya’nın kendi ülkesi dışından gelen öğrencilere de ücretsiz eğitim sunması, Türk öğrenciler için eğitim alma konusunda Almanya’yı seçme sebeplerinin başında gelmektedir.

Türkiye’den Almanya’ya eğitim almaya gidecek öğrencilerin karşısına çıkacak aşamalardan biri de “Garantörlük” ya da “Bloke Hesap” sistemidir.

Bloke Hesap ile ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Peki Garantörlük Nedir? Nasıl Garantör Olunur?

Garantörlük; öğrencinin Almanya’da kalacağı süre boyunca giderlerini karşılayabilecek , Almanya’da ikamet eden bir kişinin Almanya’daki yabancılar dairesine (Auslaenderbehorde ) giderek öğrenci adına garantörlük belgesi alması durumudur.

Garantör olan kişi öğrencinin masraflarını karşılamak zorunda değildir.

Yalnızca öğrencinin Almanya’da eğitim alacağı süre boyunca eğitim masraflarını karşılayabileceğine dair belgelerini sunması yeterlidir. Garantör olacak kişi kendi aylık gelir ve giderlerini gösterip garantör olacağı öğrenci için de aylık 720 € ayırabileceğini ispat etmelidir.

Garantör olacak kişinin maaş beyanı medeni durumu, çocuk sayısı gibi kriterlere göre değişkenlik göstermektedir.

Garantör olacak kişinin güncel çalışma durumuna göre yabancılar polisine sunacağı belgeler de değişiklik gösterir.Bu belgeler  Einkommensnachweis, Gehaltsnachweis, Steuerbescheid ya da aktueller Steuerbescheid sowie z.B. Gewinn- und Verlustrechnung des Steuerberaters gibi belgeler olarak duruma göre değişir.

Garantör olacak kişi, öğrencinin akrabası olmak zorunda değildir.

Garantör olacak kişi Türkiye’den garantör olamaz. Bu kişi Almanya’da ikamet etmelidir.

 

Almanya’da eğitim ile ilgili diğer sorularınızı BURAYA tıklarak bize sorabilirsiniz.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir