MBA programlarının zaman maliyeti ve göreceli olarak yüksek ücreti dikkate alındığında MBA eğitimine girişmenin kolay alınamayacak bir karar olduğu görülecektir.

MBA masterı yapmanın faydaları düşünüldüğünde her zaman için cesaret verici bir faktör MBA mezunlarına yönelik iş piyasasının süreklilik arz eden cazibesidir. 2015-2016 yılları arasında MBA mezunları için iş fırsatları %13 miktarında artış göstermiştir (QS Araştırma Raporu). 2017 yılı için de aynı trendin devam ettiğini söyleyebiliriz.

 

Bu çerçevede MBA yapmanın olumlu yanlarını 7 başlık altında derledik.

 

  • Kariyerin Yükselişe Geçmesi ve Kariyer Değişikliği

Birçok MBA yapanın ana amacı gelecekteki kariyerlerini çok daha iyi yerlere getirmektir. Mezun olduktan sonra kariyerlerinde önemli bir sıçramayı öngören MBA öğrencileri bu çerçevede özellikle yöneticilik ve liderlik pozisyonlarını hedeflemektedirler.

 

MBA sonrası kariyer değişikliği de artan bir trend konumundadır. Bilerek veya sonradan çıkan fırsatlarla kariyerlerini değiştiren mezunlar farklı bir endüstriye geçebilmekte, bu süreçte iş fonksiyonları ve çalıştıkları konum da değişikliğe uğrayabilmektedir. Bir doktor MBA yaparak hastane yönetiminde görev alabilirken, şirket finans departmanında çalışan bir uzman yatırım bankacılığına yönelebilmektedir.

 

Ekonominin, sektörün veya işletmenin krize girmesi halinde, MBA mezunlarının yeni bir iş bulabilme ve uyum sağlayabilme yetenekleri çok daha yüksek olmaktadır.

 

  • Yeni Yeteneklerin Elde Edilmesi

MBA programları sürekli değişen ve gelişen küresel ekonomiye en uygun eğitimi veren programlardır. Eskiden sayısal analizlere çok önem verilirken, günümüzde kişiler arası ilişkiler, stratejik düşünme, iletişim becerileri ve liderlik en önemli konular durumundadırlar. Bu türden becerileri elde eden öğrenciler MBA programını bitirdiklerinde lider, iletişimci ve stratejist olarak mezun olmaktadırlar.

 

  • Kazanılan Gelirin Artması

Gelir artışı MBA seçimlerinde önemli bir faktördür. Yapılan araştırmalar MBA mezunlarının büyük çoğunluğunun MBA sonrasında daha yüksek gelir elde ettiklerini göstermektedir. Gelir artışının önemli olmasıyla birlikte, mezunlar kişisel değerlere de büyük önem atfetmektedirler. İstedikleri ve değerlerini paylaştıkları şirketlerde çalışmak mezunların önemli hedefleri arasındadır.

 

  • Kendi İşini Kurmak

Yapılan bir araştırma MBA mezunlarının yaklaşık üçte birinin kendi işini kurmayı düşündüğünü ve bunun için gerekli becerileri edinmeyi hedeflediğini ortaya koymaktadır. Girişimcilikte uzmanlaşma birçok üst düzey işletme okulu tarafından sunulmaktadır. Gün geçtikçe daha fazla kurum uzmanların destek ve yönlendirmede bulunabileceği inovasyon merkezlerini ve start-up platformlarını kurarak öğrencilerin taleplerini karşılamaya yönelmektedir.

 

  • Profesyonel Öğrenci Ağı

Mevcut işlerin büyük çoğunluğu günümüzde profesyonel ağlar yoluyla bulunmaktadır. Yaptığı işte üst pozisyonda bulunan birçok MBA mezunu aynı zamanda iş bulma konusunda da birbirlerini desteklemektedirler. İyi bir MBA programından derece almak aynı zamanda böyle bir profesyonel öğrenci ağına dahil olmak anlamına da gelmektedir.

 

  • Bulunduğu Organizasyon İçinde Bir Fark Yaratmak

Birçok şirket, çalışanlarının MBA yapmalarını destekleyebilmektedir. Part-time ve on-line eğitimler çalışanların hem eğitim alabilmesine hem de işine devam edebilmesine imkan vermektedirler. Okulda öğrenilenlerin çoğu işyerinde uygulanabilmekte ve öğrencilerin iş operasyonlarına pozitif etki yapmasına olanak tanımaktadır. Bu sebepten, çalışanlar fark yaratabilmek için MBA programlarına yönelmektedirler.

 

  • MBA’in Eğitimsel Değeri ve Kişisel Gelişim

MBA’in eğitimsel değeri ve kişisel gelişimi sağlaması birçok mezun için bu eğitimi almada en önemli faktörlerden birisidir. MBA diploması sadece bir kağıt parçası değil, bütünüyle bir öğrenim tecrübesidir. Edinilen beceriler ve bilgiler, tanışılan insanlar ve ilişkiler kısa dönemde kariyeri yeni seviyelere çıkarırken, uzun vadede mezunun hayat boyu başarılı olmasına zemin hazırlayabilmektedir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir